Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Vzpomínka 2010 - 40 let od tragédie v Amatérské jeskyni.

31.08.2010 15:25

V Moravském krasu proběhlo další vzpomínkové setkání na počest tragicky zemřelých jeskyňářů v Amatérské jeskyni. Při této příležitosti je vzpomenuto i na ostatní jeskyňáře a kamarády, kteří položili životy při průzkumu a objevování jeskyní v krasu.

Prázdniny pomalu končí, doba dovolených také. Obdělávané krasové planiny jsou dík vlhkému a teplému jaru sklizené a nad strništi se honí mraky. Je čas setkávání, lidé se různě rozjeli, toulali a zase vrátili. Koho to táhne do této krajiny jako do vlastního domova, má potřebu po tak dlouhou dobu co byl pryč zjistit, co je zde nového. Také si dávám při této příležitosti procházku po krasu. Tentokrát špatné počasí neumožnilo delší výlety, jen do Sloupu a na Holštejn.

Na Dittrichu bylo zajímavé promítání z Indického Kašmíru a z oblasti kolem Ladakhu. Vzpomínka začala o páté hodině. Na kulaté výročí bylo méně účastníků, než loni, ale podepsalo se hlavně studené počasí. Někteří pamětníci také bohužel odchází, je dobře, že přirozeným způsobem a nikoli násilně. Některým mladým slovo Vzpomínka už neřekne skoro nic. Kdo zde cítí své kořeny, příjde vždy a kdo přijít nemůže, určitě si zavzpomíná, jako kdyby zde stál také. Slavnostní řeč pronesl jako vždy Plánivský Kocour. V této doživotní funkci pořadatele těchto setkání a pamětních  proslovů na tomto místě se jeho povídání zase líbilo. Asi si zde nedovedu představit někoho jiného, třeba nějakého oficiálního zástupce.

Kocour poděkoval za účast, ke Staré Amatérce se chodí už jen individuálně, kdo chce. Někdo dojde až do Ostrova a někdo až na Lopač. Je hlavní, že ještě někteří chodí a tradicu udržují. Večer vzplanul v lomu Velká dohoda vzpomínkový oheň. Pro potěchu ucha, duše i žaludku s kytarami, pívem a buřtíky. I tady je dobré, že Plániváci tradici obnovili. Jeskyňáři se sem skutečně nestahují jen kvůli škopku, ale i kvůli sebe samými. Bylo to zase hezké setkání.

- Malá vycházka po krasu. Sloupské jeskyně - Staré skály. V Chodbě světla se dělají pravidelně v hliněném dnu jeskyně zvláštní průvanové tvary, něco mezi čeřinami a protaženými egutačními jamkami. Zem je taky nezvykle průvanem vyschlá a tvrdá.

- Sloup - Před jeskyněmi staví novou čističku odpadních vod. Podle nezvykle hlubokého uložení to vypadá na čističku podpovrchovou. Aspoň nebude hyzdit pohled na Sloupské skály. Ovšem co s jejími produkty, které se vypouštějí a obvíjejí koldokola západní stranu Hřebenáče?

Fotografie z tohoto víkendu jsou tradičně na Rajčeti.

© francimus

Vytvořeno službou Webnode