Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Vyšlo SPELEO č. 58

19.12.2011 20:19

V samém závěru roku 2011 vyšlo speleo č. 58. Už při letmém pohledu je vidět, že je číslo chudší v počtu stránek 56 vč.obálky, oproti poslednímu číslu (57), kde je jich 84. Jednotlivé rubriky zůstávají zachovány, obálka prezentuje vítězné snímky poslední fotosoutěže. Z obsahu se zoufale vytrácí zprávy z domácích a zahraničních lokalit. Na archivaci v domácí speleoknihovničce je určena historie, nebo krátké zprávy a zpravodajství. Co nabízejí k přečtení jednotlivé rubriky?

Časopis Speleo 58 uvádí Zdeněk Motyčka Zprávami z předsednictva. Píše o webových stránkách ČSS se značnou návštěvností, kde by uvítal více příspěvků z činnosti skupin. Návštěvnost bohužel nikdo neposoudí, protože na stránkách není statistika návštěvnosti, ale možná by mohl administrátor uvést nějaké číslo za měsíc. Více příspěvků bych uvítal i já, bylo by co odkazovat do speleobulvárů. Dále se píše o webových změnách provedených a budoucích. V průběhu letošní zimy prý přibude moderní fotogalerie. Zde bych si dovolil malou úvahu.

Ve speleoprostoru už jedna fotogalerie existuje, jmenuje se Speleophoto.com. Fungovala jako doplněk bývalým webům ČSS. Na poměrně vysoké úrovni a na vlastní náklady jej založili členové Babické skupiny ČSS. Funguje od roku 2005 a měl také vysokou návštěvnost, počet vložených galerií a velký ohlas u speleologické veřejnosti. Bohužel s nástupem různých veřejných galerií (Rajče, Picaso, Flickr, Facebook a pod.) s jednoduchou obsluhou a možnostmi fotky upravovat a popisovat, velmi klesl počet ukládání a s tím i návštěvnost i kvalita. Je iluzí si myslet, že nová profesionální galerie speleo.cz se zaplní sama a jeskyňáři ji budou využívat, když doteď to nědělali ani tam, kde to jednoduše šlo, protože přišly možnosti jiné. V podmínkách speleo.cz navíc pravděpodobně bude muset fotky vkládat administrátor ve kvalitě, jež autor neovlivní. Kromě toho, že do článků vkládat fotografie šly i na speleo.cz. Ale věřím tomu, že po dobré reklamě se najde několik profesionálních fotografů a budeme mocí shlédnout snímky, které by jsme nikde jinde neviděli.

Co dál přineslo Speleo 58? Sklad jeskynní dokumentace. Radko Tásler na rovinu píše, jaké problémy jsou s elektronickou archivací skladu jeskynní dokumetace. Asi to opravdu nejde popsat jinak a čas je proti nám. Je nejvyšší čas vynaložit prostředky, nebo sehnat grant na věci důležité a tou je historie. Historie ČSS trvá přes třicet let, historie výzkumů krasu sahá daleko dále, archívy leží v zaprášených krabicích, ve sklepích a půdách a většinou končí ve spalovně v Líšni. Zpracujme aspoň to, co máme, být moderní nemusí být o nejdůležitější.

Další články se týkají: Výzva k dodání příspěvků a fotek do sborníku Speleofóra 2012, už vyšlo na netu. Stejně jako pokyny pro autory. Kongresové zpravodajství, taktéž vyšlo jako nová rubrika speleo.cz. Oceňuji tuto snahu, protože stále mnoho lidí nemá přístup na internet a o pořádání kongresu se zajímají. Mohou se také dotazovat na internetové adrese. Doporučuji přečíst i poslední odstavce - motivaci autora k organizování kongresu 2013.

Zpravodajství z lokalit. Tuzemský kras je zastoupen jediným příspěvkem Smrťáka o povodňových událostech na Tetínských vodopádech a přilehlých Tetínských propástkách. Pseudokras také jediným příspěvkem - Pekelskou jeskyní na Trutnovsku. Jeskyni jsem nedávno odkazoval i ve speleobulváru. V začátku je m.j. zajímavá úvaha odborníka (Radko je geolog) Co je to jeskyně?

Zahraničí je zastoupeno také dvěmi zprávami - Jeskyně upravené na vojenské objekty (Cimbál), Oblast Kras ve Slovinsku, dějiště mnoha krvavých bitev o Soču, válečné úpravy jeskyní a jejich historie. K literatuře bych doporučil ještě knihu: Po zapadlých stopách českých vojáků od Jozefa Vričana pro dotvoření obrazu té krajiny a doby. Druhým příspěvkem je Dana Hutňana o Expedici Sardinie 2011 s velmi dlouhým ponorem bez vynoření (celkem 8km pod vodou). Informuje také o objevném postupu v Pusté jeskyni a Demänovské dolině.

Krátké zprávy přicházejí s hodnocením setkání speleologů v Českém krasu. Autoři si všímají hlavně vynikající odborné konference a zejména pak druhého ročníku fotosoutěže, kterou hodnotí velmi kladně. V podobném duchu to bylo uvedeno i na speleo.cz., bohužel ani zde není řečen důvod, proč tak dobrá akce v Českém krasu končí a přesouvá se do Týnčan. Snímky fotosoutěže nehodnotím, protože tomuto tématu nerozumím, ale možná zahraniční fotografové po zhlédnutí profesionální fotogalerie a zveřejněných fotek pozvednou obočí. Speleookénko od Kelfa je výpisem Speleostřípků o činnostech základních organizací, které je na webech taky prezentovaly. Nejsou to zprávy kompletní, protože některé weby buď nefungují, nebo neexistují. Každopádně je Speleookénko dobré pro ty, co nemají možnost proklikávat se Speleostřípky, Informačním a diskuzním portálem speleo.cz a speleobulvárem. Na závěr zpráv je pozvánka na oslavu 30. let SZS - setkání bývalých a současných členů SZS a pozvánka na Speleomíting 2012 ve Svitu.

Historii posledních čísel udržuje Ruda Musil a Hugo Havel. Pan profesor vybírá z dynamické a nekonvenční korespondence mezi Bočkem a Homolou v 50. letech. Týkají se krádeže Svícnu, Absolona, Skutila, Ondrouška, Petrboka a jiných zajímavých osob. Dokladují řevnivost a jiskřící amosféru té doby, zejména na poli Moravského krasu. Domnívám se, že profesor Musil bere tyto příspěvky velmi zodpovědně a uceleně. Jemu vlastní je i Povídka založená na skutečnosti, kdy poetickým způsobem vykládá osídlení jeskyně Pod hradem. Tímto nepřímo uvádí i svou připravovanou publikaci o paleontologii. Hugo Havel ve svém 4. díle vzpomínek píše o Moravském krasu, historie jej zastihla při objevu Amatérské jeskyně a dalších výzkůmů Jedlí, Dagmary, Manželáku a jiných lokalit.

Výročí a vzpomínky. David Havlíček si všímá činnosti a kulatých narozenin Pavla Bosáka. Jeho práce a zásluhy jsou obrovské a rozsáhlé, zejména v zahraničí. Speleobulvár přeje Pavlovi k jeho kulatinám vše nejlepší. Jan Himmel (ZO Královopolská) děkuje současným a bývalým členům skupiny za podíl na společném výzkumu. Dále uvádí 55. let trvající historii skupiny, její činnost doma i v zahraničí a seznam členů skupiny. V něm nechybí známá a zvučná jména jeskyňářů, bádajících dnes po celém Moravském krasu i jinde.

Nevím co dodat na závěr. Časopis Speleo stále drží svůj standard. Některé příspěvky jsou pěkné, čtivé a dalo by se říci i "původní", některé jsou uvedené dlouho po publikování na internetu, přestože informace je aktuálnější na webu. Ale zaplať Pánbů, už tu nejsou básničky a reklamy na kondomy. Speleo stále pokračuje v nastoleném trendu...

Diskusní téma: Vyšlo SPELEO č. 58

Datum 21.12.2011
Vložil Surikata CM, král montanistů
Titulek Speleophoto.com

Myslím, že ten, kdo touží po uznání ostatních, určitě spíše nasype své výtvory na veřejný speleoweb, kde má šanci, že si jich všimne více lidí, než když je nacpe na Rajče, kde se o nich zpravidla nikdo nedozví.
Ten, kdo se nemá pořebu etablovat jako fotograf, naopak spíše zvolí ono Rajče nebo nějakou vlastní presentaci - a bude mu jedno, že mimo několika kamarádů, si ji nikdo jiný prohlížet nebude. Stejně tak jsou jedinci, kteří mají potřebu své fotografie fyzicky vystavovat a naopak ti, kteří nikdy žádnou výstavu neobesílaji.
Nicméně, tomu, co jsem napsal, odporuje jedna skutečnost. Vrátím-li se ke speleophotu.com, přijde mi dnes docela mrtvé. Fotografií z roku 2011 je naprosté minimum. Možná je to ale i tím, že jednotlivé speleoskupiny mají své vlastní fotogalerie svých lokalit a objevů a tím se potřeba společné presentace zmenšuje. Vždyť speleophoto.com zažilo svůj skutečný boom v době, kdy bylo webových fotopresentací naprosté minimum. A jak píšeš, nebyla rajčata a pod.
Ale o naplnění nové profesionální galerie bych se nebál. On se někdo najde.

Datum 20.12.2011
Vložil Surikata CM, král montanistů
Titulek Zkušenost s webem Speleophoto.com

Ne všechny cesty vedou správným směrem a staré lidové pořekadlo nás poučuje, že ne vše, co se třpytí, je zrovna zlato. S jeskyňářským webem žádnou zkušenost nemám, zato na web www.speleophoto.com jsem kdysi nahrál asi 200 fotek z podzemí. Nebyly to tehdy fotografie s přenosnými montanistickými figurinami namísto lidských modelů, nebyla na nich tehdy ještě ani certifikovaná modelka. Šlo zpravidla o snímky, které jsme pak použili do Cílkovy knihy Podzemní Praha jako tahle: https://www.korba.cz/korba.cz/displayimage.php?pid=107&fullsize=1 nebo tahle: https://www.korba.cz/korba.cz/displayimage.php?pid=250&fullsize=1 či třeba tenhle naprosto korektní (dnes bych řekl naprosto nudný) snímek: https://www.korba.cz/korba.cz/displayimage.php?pid=74&fullsize=1
Přispíval tam hojně i Martin Majer, byla to doba, kdy ještě nefotil za každou cenu takzvané "vážné fotky."
Server několikrát zkolaboval, myslím, že nějaké ty fotky nevratně zmizely, ale brzy se objevila spousta jiných. Na prvním místě v pořadí dle počtu prohlédnutí se držel můj neotřesitelný "Růžák z Bílého koně."
Jednoho dne, ale administrátor všechny mé fotky - až na jednu smazal. Nebyla to tentokrát havárie, ale záměr. Nikdy jsem se pořádně nedozvěděl proč se tak stalo, mám pocit, že se mé obrázky nelíbily Mácovi. Náhodou se tou dobou událo, že jsem si omylem vtipně poslal pod kytky disk s většinou archivních snímků a proto dnes skoro žádné z těch, co www.speleophoto.com tehdy okupovaly, nemám. Ale ono je často dobré, začínat zas od začátku.
Nicméně, to, že mi někdo znenadání vymaže vše, co k němu několik měsíců nahrávám, mne docela překvapilo. Nevidím proto web www.speleophoto.com zdaleka tak růžově jako Francimus. Co se stalo jednou, může se snadno stát znovu.
Tahle událost byla vlastně motivem, proč jsem si udělal vlastní galerii.

Datum 21.12.2011
Vložil francimus
Titulek Re: Zkušenost s webem Speleophoto.com

Já bych chtěl předeslat, že se můj článek týkal především spelea č. 58, ve kterém bylo naznačeno, že se za peníze společnosti vytvoří speciální, profesionální fotogalerie na webu speleo.cz. Problémy jaké mělo speleophoto.com samozřejmě znám a znám i důvody proč byla násilně odloučena montanistická sekce od té speleologické. Najděte mi prosím někdo jinou českou, veřejnou fotogalerii se speleologickou, krasovou nebo podzemní (montánní)tématikou, pokud si budeme hrát se slovíčky. Teď má přijít speleofotogalerie nová. Superlativy vynechám, ale chtěl jsem naznačit, že se může potýkat s podobnými problémy, jako předcházející speleophoto. com. Například to, že dnes, když jsou jiné možnosti, tam nebude moc lidí ochotných něco vkládat, možnosti skutečné cenzury a takové to "prázdno" ze společné kasy. Na druhé straně je vznik specielní galerie na speleo.cz asi nutný v rámci nadcházejícího kongresu, takže tam pravděpodobně nalezneme fotografie velmi pěkné, několikrát již otištěné a publikované, umělecké a soutěžně vítězné....

Datum 21.12.2011
Vložil krtek
Titulek Re: Zkušenost s webem Speleophoto.com

Surikato, kmete šedivý.... trošku to motáš, stejně jako v mailu cos mi poslal. Ale když to tu visí, zkusím Ti tedy odpovědět.

Speleophoto jsem za svý peníze a ve svým čase udělal v 2005 jako pokus a v dubnu 2006 na vlastní doméně jako reakci na neustálé puzení Martina Majera a Vlasty Hanuše (Piffa). Ti pořád bažili po galerce, kam by chodili ti, koho jeskyně a podzemí zajímají. Taková obdoba photopostu jen o jeskyních (a nakonec teda i o podzemí ostatním).

Že server v prvním roce provozu dvakrát spadl zcela (nefunkční backup u hostera) a jednou jsem obnovoval funkční zálohu ze svého backupu, to nezapírám. Ovšem byla to daň za celkem levný hosting v řádech stokorun ročně, který jsem si koupil namísto toho abych do fotogalerie nasekal reklamy. Přivedlo mě to k pravidelnému zálohování a za poslední 4 roky (od roku 2008) jsem obnovu prováděl pouze jednou. To nepovažuju za přílišnou tragedii a důvod k extra nedůvěře u něčeho, co je zadarmo.

Dobře víš, že ani s objemem dat jsem nedělal na tu dobu extra ofuky (300 kB JPEG 800*600pix v roce 2006, později 400 kB). 100 mega místa v době hostingových programů od 50 MB.

Že odstraním důlní a jiné podzemí jsem Ti říkal s předstihem stejně jako všem přispěvatelům speleophota i s důvodama. Na co si pamatuju zcela jasně jsou odpovědi na Tvé dotazy, když jsi si rozbíhal v únoru 2009 vlastní instalaci Coppermine gallery a ptal jsi se mě na konfiguraci. Dobře víš, že jsem Ti odpověděl v rámci možností a že důvody odstranění Růžáka nebyly z mé strany osobní vůči Tobě.

Tak jsi si založil na konci února 2009 vlastní galerku na www.korba.cz a v důsledku jsi mě utvrdil v mém dojmu, že nastala doba osobních prezentací a samostatných osobních galerií. Nijak mi to nevadí, máš spoustu bravurných fotek pěkně pohromadě na jednom místě a já nemusím odpovídat na paranoidní útoky, že manipuluji s počítadlem zobrazení a že Tě protěžuju.

Že speleophoto poslední dobou hnije je důsledek právě toho nastupujícího individualismu. Martin Majer má vlastní galerku se stovkami fotek a na speleophotu od něj visí celkem 57 fotek. Francimus, který nahrál úctyhodný objem(905), teď taky raději naleje fota na rajče stejně jako Bída (579). Většina lidí prostě preferuje místo k "nalití fotek bez většího párání". Konec konců i Oťas Šimíček má svoji galerku (https://www.ota-simicek.net/), ale čas od času mi pošle soubory k uploadu na speleophoto.

Že zatím nejde udělat web s fotografiemi antropogenního podzemí bez schránky plné nadávek nebo pocitu dráždění OBÚ je celkem jasné snad každému.

Zda půjde překopat speleophoto.com na moderní galerku o jeskyních na bázi picasa s velkým úložištěm, funkčním RSS a ochrnanou proti spamu, sledováním novinek, komentáři, štítkama a možností umístit na polohu fotek mapu řeším od doby, co jsem dočet Franciho článek a Surikatův mail.

Tak nějak se mi nechce to zakopat jen proto že už web nemá 22 000 zobrazení za den (ano to bylo maximum). Jednak se jedná o celkem unikátní soubor jak řekl Franci, jednak mi osobně některé fotografie začínají připadat i po těch 5 letech jako mírně historické.

Datum 21.12.2011
Vložil To Krtek
Titulek Re: Re: Zkušenost s webem Speleophoto.com

Já bych ten Tvuj web v žádném případě nezakopával - přece jen je to kus historie - a kdo v něm chce hledat, určitě najde, co ho potěší. Dobře si pamatuju tu dobu, o které píšeš, kdy na webu za den přibylo třeba 100 fotek. A možná i víc. Úžasná doba, kdy se člověk těšil, co se tam objeví nového (a úchylnějšího).
Důvody, proč jsi mne smazal, si opravdu moc nevybavuju - fakt jsem myslel, že Tě prudil Máca a v tom přesvědčení žiju dodnes. Únor 2009, kdys mi pomáhal s Cooperminem nastal ale snad už dávno po tom smazání - to už jsou u mne fotky s modelkama, po kterých v době mé účasti na speleophotu.com ještě dávno nebylo ani ponětí..
Co se týče individualismu, soudím, že nacpat fotky k Tobě není o nic pracnější, než na Rajče.
Akorát k té větě: "Že zatím nejde udělat web s fotografiemi antropogenního podzemí bez schránky plné nadávek nebo pocitu dráždění OBÚ je celkem jasné snad každému."
Za celých 12 let existence mého webu mi nadával opravdu pouze Máca (což je mi upřímně jedno) - a OBU jsem řešil jen jednou, když vzalo vážně jednu moji historku, v které (mám pocit) ověřujeme průběh štoly tím, že nad ní ve skupině snožmo skáčeme a čekáme, až se do ní propadneme, abychom si potvrdili, že ta chodba vede právě pod námi.
Nakonec sami uznali, že když budou někde u správního řízení dokládat mé protizákonné počínání tím, co píšu na webu, budou za naprosté idioty a stahli to.

Datum 19.02.2012
Vložil
Titulek Re: Re: Re: Zkušenost s webem Speleophoto.com

Máca je dedil.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode