Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Vernisáž výstavy Karel Absolon - fotografie

04.06.2010 16:20

 

Letos si připomeneme 50-té výročí odchodu velkého badatele, výzkumníka, paleontologa a objevitele. Legendy na poli speleologie, zoologie, archeologie a mnoha dalších vědních oborů. Karel Absolon byl průkopníkem v dokumentaci, publikování a medializaci svých objevů v tuzemském i mezinárodním světě. K tomuto výročí byla Moravským Zemským muzeem, na jehož půdě mimojiné profesor Absolon dlouhodobě působil, uspořádána výstava fotografií, která přibližuje jeho zejména dokumentační práce.

Výstavní prostory se našly v suterénu pavilonu Anthropos v Brně - Pisárkách. Budova již hostí stálou paleontologickou expozici, které dominuje vycpaný mamut v životní velikosti. Pavilon je vsazen do překrásného prostředí pisáreckých parků vedle řeky Svratky, působí velmi vznešeně, stejně tak stálé expozice i výstavy poklidným a kultivovaným dojmem. Výstavu zahájili slavnostním proslovem profesor Martin Oliva a doktor Petr Kostrhun, kustod Anhroposu. Po něm následoval slavnostní přípitek ve foyeru, drobné občerstvení a komentovaná prohlídka výstavy.

K výstavě byla účelově vydána i publikace: Karel Absolon, fotografie z Evropských jeskyní a krasů. Sestavili je Petr Kostrhun  a Martin Oliva edd. Brožura se pokouší zmapovat činnost a výzkumné zahraniční cesty Karla Absolona. Zejména ve Francii a na Balkáně v letech 1904 - 1938. Tato část je doplněna fotografiemi z jeho cest a místy, která navštívil a zkoumal. Po této stránce velmi podrobná a pečlivá práce. Následuje soupis veškeré literatury o Karlu Absolonovi.

V knížečce si našla místo i kapitola o historii dokumentační fotografie, předmluva a katalog fotografií vystavených v Anthroposu. Ve zmenšeném měřítku. Publikace stojí 70,-Kč a může být hezkou vzpomínkou pro budoucí generace jeskyňářů, kterým není historie cizí, ani lhostejná. Malý dokument o velkém díle. Výstava potrvá do května roku 2011, pořadatelé se těší na velký zájem a účast.

Více fotografií naleznete na Rajčeti...

Galerie uměleckých grafitti v plenéru, totiž pod dálničním mostem kousek od výstavní sině Anthropos. Sympatické prostředí, vhodné jako doplněk ke každé umělecké i jiné výstavní akci.

© francimus

Vytvořeno službou Webnode