Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Speleorumbál a jiné jeskyně

22.02.2010 22:17

Po delší odmlce opět u kláves. Minulý víkend se vyznačoval několika bádacími snahami. V prvé řadě to byla spolupráce se skupinou Plánivy. Po několika letech se opět zpřístupnily prostory v Terrerově závrtu uprostřed ostrovské návsi. Lokality, kterou zabezpečila a prozkoumala Plánivská skupina v roce 1988-89. Závrt se tehdy samovolně propadl 4.4.1988, vzniklý jícen byl zabezpečen skružemi. Drobná vodoteč, která je v hloubce asi 27m podemlela hliněnou zátku. Propadu dopomohla i průzkumná šachta vedená poslancem Šamalíkem ve 20.tých letech v místě bývalé vodní nádržky (ucpaného závrtu). Současné revizi předcházelo vyvětrání CO2, kterého se zde údajně bylo změřeno 17% v pod stabilizovanou úrovní. Byla pořízena fotodokumentace současného stavu. Žebříky už moc nevyhovují, na úplné dno v -37m se nebylo možno pro krátkou větrací hadici a výskyt CO2 dostat.

Souběžně probíhala i pracovní akce v NAJ, kde skupina Plánivská dokumentuje komíny. Zúčastnil jsem se také, hlavně kvůli detailnímu průzkumu  některých partií jeskyně. Starší mapy, které kdysi vyprodukovala ČSAV bude nutné hodně pozměnit a především zkrátit. Na akci jsem byl vybaven ofocenýma mapama některých komínů, ale stejně nebyl čas, ani možnost, komín Absolonova dómu se totiž odstrojoval.

Počasí bylo krásný, přímo nutilo k večerní procházce. Ostrov vypadal jak z Ladových obrázků, teplota vypadala jak z pohádky o Mrazíkovi. V hospodě útulno. Na Slepičárně bylo útulno také a byla možnost se převléknout v suchu a teple. Blížící se vertikální exkurze do Kačné jamy, donutilo dělat něco i s vánočními špeky. Zjistit stav kloubů, vypikovat techniku a jiné důležitosti jsme se rozhodli v dómu Halucinací jeskyně 13C. Neděle, jak má být, akorát na to focení nebylo moc času. V rámci Tarťáků byly zahájeny přípravné a ladící práce na tradiční akci Speleorumbál.

O týden později jsme už nebyli nijak zaskočeni zajímavými prostorami Ostrovského kulturního domu. Sláva tohoto objektu sahá hodně zpět do 50-tých let. V současnosti je stavení hodně za zenitem slávy, jen jsme doufali, že ještě neco vydrží. Tartaros jako pořádající skupina od oběda v podstatě kmitala. Stoly, židle na místa, občerstvení do kuchyně, společně s úklidem a mytím podlah a nádobí. Souběžně a včas se sjížděli umělci, zvukaři, bečky s pívem a rumem. Slavnost vypukla na ostro kolem osmé hodiny večerní. Na pódiu se pravidelně střídaly dvě kapely a to Cech a The Baskers. Zvukaři byli profíci a odvedli důkladnou práci, že se produkce dala poslouchat a dalo se i tančit. Své rytířské umění předvedla skupina Historického šermu Rytíři Země Zubra a magické produkce včetně promenády s hady, ohni a pokusy uspíšit konec Ostrovského stánku podpálením od Mága Jirky Caveho. Dle možností bohatá tombola, točený rum a Vaškovy ňamky, zejména osobitý bramborový šalat se šnyclom.

Speleoples byl rozpuštěn těsně nad ránem a bylo nutné řešit co s nedělí. Po nezbytném úklidu a předání prostor zůstalo volné a krásné odpoledne. Musím ještě pochválit disciplinované jeskyňáře a ostatní hosty, že nic nebylo poškozeno a taky úklid proběhl celkem v klidu a pohodě. Zbytek dne  jsme udělali kontrolní sestup do Vintocké propasti. Podívat se, jak je to s ledy, netopýry a vodními hladinami. V jeskyni i v Ozvěně bylo velmi sucho, propast nasávala tradičními směry. Netopýři odlítli, nebo vychcípali, což v teplotě nula je asi běžné. Ledy nad Dílnou byly měkké a popadané, ale to určitě způsobily vyšší teploty v týdnu. V Souběžné jsem si konečně u dobrého světla prohlídl stropy a ejhle, je tu hodně zahliněných komínů. Včetně těch známých a těch co jsme posledně mapovali tato část jeskyně se začíná jevit spíše jako fragment členité propasti, než horizontální chodby. Každopádně něco úplně odlišného, než chodba Ozvěna ležící kousek vedle.

Večer jsme ještě dokončili povrchové mapování kolem jeskyně Verunčiny. Aby byla mapa kompletní, bylo do ní nutno zahrnout i povrchovou situaci. Z ní pak vyplynulo mnoho dalších zásadních poznatků, například že chodba na konci kopíruje hranatou depresi na povrchu a suťový kužel je do jeskyně vyhřeznut právě z ní. Do mapy byly zahrnuty i deprese mezi oběma jeskyněmi s mastnými fleky i deprese ve žlebové stráni nad lokalitou. Disto se činilo, tentokrát nezamrzlo, ale po tmě, ve sněhu a hustém porostu také není to pravé mapování. Nějaké chybyčky byly, ale pro orientaci a posouzení situace nedůležité.

No a dneska tedy cesta dom, včetně navrácení sudů, ubrusů. Za odvoz trubek na další žebříky včetně mé maličkosti děkuji Gazovi, neb jsem delší dobu úplně nepojízdný....

  

- Mapový list z knihy ČSAV GÚ Brno - Punkva a její jeskynní systém v Amatérské jeskyni (bez svolení autora). Uvedené výšky a rozměry se pravděpodobně nezakládají na pravdě, anebo se prostory od doby vydání (1980) smrskly. Je dobré se na akci vybavit mapami a texty uloženými například ve fotoaparátu...

- Docela netradiční pohled na Balcarovu skálu z Ostrova u Macochy a žlíbku vlevo od Vykydalovy stráně. Ve vzduchu je cítit jaro.

- Ostatní fotografie jsou na Rajčátku...

 

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode