Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

speleobulvár (7)

09.03.2010 20:33

Předposlední tři články se týkaly spíše rubriky "Úvahy o krasu". Pro jejich naléhavost, nebo aktuálnost jsem je vložil do Novinek. Co je nového v krasových a internetových kuloárech?

Mapování: Čím dál častěji se mluví o elektronickém mapování a zpracování map upraveným přístrojem Disto 3A a programem Pocket-topo v PDA. Přechází na něj stále více skupin, nebo aspoň o tom mluví. Předchůdce, nebo spíše domácí samoděl (nic ve zlém) jsem našel zde. No měl své mouchy, dnes to asi nebude aktuální. Suunto, taky metoda, možná o něco levnější, v zásadě už taky prehostorická zdá se...

Disto X s odkazy a komentáři na jeskyňáři.cz. Zda je to konečné řešení je otázka, protože malování už nejde ošidit pravítky a měkou tužkou, je potřeba program. Mapovací program Therion má už svoje stránky (v originále), je to už preložená stránka do slovenčiny s návodkem na použití. Nebo taky Toporobot. Mapování v podzemí obecně od Hromase a Weigla. Mapování na jeskyňáři.cz, jiné speleoformy mapování. Jiné mapy, mapování a navigace, zahraniční mapové servery. Ještě sem časem doplním nějaké návody o vrtání bodů, jiných detailech, až je najdu.

Česko: Tradiční Speleostřípky od Kelfa na webu Správy jeskyní. Zejména výběr videíček se tentokrát povedl. Jubilejní Oběžník š. 100 ze spelea.cz. Na Jeskyňáři.cz mají nové stránky 6-04 Rudice6-08 Dagmar, zatím asi v rozběhu. Oťas Šimíček a jeho web s velmi aktuálním děním v Suchém žlebu. Podzemní labyrint Poseidon má už také vlastní webové stránky. Možná taky po všech těch peripetiích se zveřejňováním svých objevů ve speleomédiích. Páterova-Podolská jeskyně v Železných horách a You tube. Pohlednice z MORAVSKÉHO ŠVÝCARSKA, je nový specielně založený Web, zabývající se historickými pohlednicemi z Moravského krasu. Sdružení Horní mlýn (Křtiny) se zajímavými projekty a aktivitami.

Slovensko: Jeskyně Javorinka od Luba Polučinského, nový článek na SSS o komplikovaném hledání nového vchodu. Nebyl tentokrát vytyčen radiomajákem, ale lavinovým "pipsem". Kromě fotografií je i zmínka o mapování klasickou metodou, závěsným kompasem, (čehož jsem se jednou taky zúčastnil) s neobvyklou přesností. Javorinka ještě jednou od Doktora Skály. Jeskyně Mesačný tieň od Igora Pappa. Poměrně nové stránky Žilinského jeskyňářského klubu. Hydraulické systémy v jeskyni, ale hlavně ve Starém hradě od Mariána Jagerčíka.

Montanistika: Cvičná záchranná akce sdružení Kahan. V lecčems velmi poučné čtení, hlavně poznatek o důležitosti připevnění postiženého k nosítkám leukoplastí. Hornický skanzen Mayrau. Banícky skanzen v Sebedraži. Lom Alkazar v Českém krasu od uživatele Trempoviny.

Ostatní (houmr): Podzemní žargon na Podzemí.net. Poučení o redakční (nikoliv čokoládové) klice v České speleologické společnosti, aneb proč Markovi nevydávají články naleznete v aktualitách zde.

© francimus

Vytvořeno službou Webnode