Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

speleobulvár (5)

29.01.2010 15:27

Speleo(politické) události posledních dnů. Nevím čím to je, ale v poslední době, nebo spíš posledním rokem do mé hlavy neustále přicházi pocit dejavu. Stav mysli o kterém jsme přesvědčením že jsme jej již zažili. Francouzi maj krásný slovník. Po zájmových územích v Moravském krasu se dežavi objevilo zas a to v počmárané jeskyni satanismu, s původním poetickým názvem - jeskyně U studánek. Líbilo se mi hlavně zamyšlení nad tím, zda a jak půjdou ony nápisy odborně odstranit. Ze stejného zdroje je upozornění na rostoucí satanismus na Býčí skále o pár příspěvků výše. Ostatně po stěnách podzemí se čmáralo vždy. Malůvky se dají pořídit i na CéDu, pro pocit být u toho a nic neničit, velmi krásné stránky o historickém umění mají Francouzi....

Dežavi se dostavilo i s názvem "Špinavci", kterým horolezci kdysi titulovali jeskyňáře. Dnes formou soutěže "Krasový hnusák" (vložil Poloviční hnusák) probíhá znova. A taky pro srandu v poslanecké sněmovně zapsaný návrh na znárodnění a zpřístupnění Moravského krasu poslance Šamalíka a soudruhů...A v neposlední řadě i proklamovaná bezpečnost při výškových pracích.

Z článků jsem vybral Mesačný tieň (autoři Šmída a Papp), který se stal se 24km nejdelší jeskyní Tater. Mimo jiné webové stránky SSS už fungují a měl bych z tohoto zdroje ještě uvést metodickou směrnici pro chiropterology a jeskyňáře "Syndrom bílého nosu", což je plísňové onemocnění netopýrů, které již byla zaznamenáno i v Evropě. Užitečné čtení s dalšími odkazy. Další důležitý článek je objev archivu Oty Ondrouška, který jsem netradičně nalezl na stránkách "Deníkářů". Autor Saigos už jej pomalu zpracovává, dobrý počin. Jinak Ota byl spoluzakladatelem Speleoklubu Brno jako takového a bylo by strašně fajn, kdyby se někomu podařilo nalézt jiné speleoarchivy, zejména RNDr. Ryšavého...

Galerie. Fotogalerie z pozůstalosti Jiřího Dobiáše z Býčí skály, Suchého žlebu. Mimo jiné jeho příbuzní jsou stále vlastníky vzácného větrného mlýna v Ostrově u Macochy. Dále Předsíň a  Šenkův sifon tamtéž. Galerie Ivana Poula, kde jsou zajímavé fotografie především z Amatérské jeskyně. Nově taky uvádím Čochtanovy stránky, kousky z Týnčanského a Libereckého krasu. Na Ohavnostech Podzemí jsou nově Kaolinové doly , pěkné, asi od Surikaty.

Z ostatních jsem vybral. Video o Jumpu do Macochy sice nebylo publikováno, přípravná akce Ecce Ach Macho teaster však ano a stojí za zhlédnutí. Chlapíci skákači jsou namaskovaní jak z ruských pohádek a v sebemedializaci mají na první pohled velké zkušenosti. Další amatérštější klipy o dobývání jeskyně, krocení duchů na Stránské skále, a expedice Uderground. Ze zahraničí pak Ledová jeskyně, což se podobá Silické ledové jeskyni a Ice cave Eisriesenwelt Werfen. Tyrolská vysokohorská jeskyně, kde si návštěvníci dosud svítí vypůjčenými karbidkami.

Toť vše, přeji všem jeskyňářům další úspěšný víkend v krasu...

© francimus

Vytvořeno službou Webnode