Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

speleobulvár (47/březen 2011)

02.03.2011 09:39

Za slunečného počasí se vyloupl z února březen. Jaro se blíží, blíží se různé výjezdy, exkurze, prezentace a jiná fóra. Nebo bádání, výzva velkých objevů a podniků... ...nezapomeňme, že všechny velké objevy světa byly učiněny především díky otevřené mysli, vůli respektovat a pokoře k danému cíli!!! Nikoliv díky vymezeným hranicím působnosti, ohraničené mysli a svázanému konání!... O pomyslných hranicích ve speleologii (i jinde) se dá polemizovat nekonečně dlouho a hlavně tam, kde se pro jejich zachování vůbec nic neděje. První březnový bulvár je opět zde.

Moravský kras: Býčí skála, Karel Krčál a Zapomenutá lódna. Ze stejného zdroje i postupy v Barové-Sobolové jeskyni. Skupina Kerberos a bádání v únoru 2011 na Kamenném ponoru. Závrt Okrouhlík a skupina Devon- bahnění v koncovém sifonu vč. fotek umělého jezírka atpd. Speleowelnesspunk - Lopač a Rudické propadání, galerie od Krtka. Velká Dohoda a malá Mojítopárty od Hadaře na jeskyňář.cz. o bádacím víkendu v Mecháči a jinde s doprovodnou fotogalerií. Moravský speleologický klub a bádání ve Ferryho tajné jeskyni.

Ostatní místa České republiky: Tomáškova propast v Českém krasu, galerie od uživatele fotofichtík. Od stejného autora ještě - amerika, tamtéž, report z nějakého zimního sčítání netopýrů. U Amerik zůstaneme, uživatel Trempoviny a Mořinské lomy I., společně s povídáním a  historickými fotografiemi. Lomy - Holý vrch, co dostanou na prdel. Nová propast u Koněprus, aneb speleoalpinistický minimalismus (autor brouk1). Maximalismus naopak opět v Tomáškově propasti od uživatele anuta, vše rajče.net. Čínský důl v Krušných horách, povídání od Surikaty na PMS. Kačák open 2011, po videu ještě fotogalerie, Franta H. a Feri Skřivánek asi?. Geologie Barrandienu a Českého krasu, zdroj Mineral-geo, odborný a dlouhý článek. Velké objevy ve Studniční jeskyni, zdroj Stream a K.F.S. Objev propástky při rekonstrukci vstupu do Mladečských jeskyní, kompletní zpráva a dokumentace, zdroj SJ ČR. Jirka Prokop o likvidaci důlních děl na Jihlavsku a Vysočině. Německá továrna v šumavských hvozdech, mapování podzemí specialisty.

Slovensko: Jaskyniari-sk a Bukovinského sonda na rajčeti, Žilinský JK. Správa o činnosti OS Čachtice, o činnosti převážně v Čachtickém krasu. Speleopodujatie, o promítání v muzeu Liptovský Mikuláš o Venezuele.

Svět: Jeskyně Sanctum je nejdelší podvodní jeskyní na světě a Objevy expedice Xibalba 2011, vyčerpávající zpráva, obě na webu speleo.cz. The Marble cave - Mramorová jeskyně na Ukrajině, zdroj English Russia.

Příroda: Netopýry na Moravě plíseň neničí. Zatím. Článek a video od J. Zukala. Nyiragongo Crater, na Big Picture, jestli si vzpomenete na knihu Harouna Tazieffa - zakázaná sopka ze 60-tých let, tak tohle je současný stav. Pěkný. Tunkinský národní park v Rusku a čundr po panneské krajině.

Zajímavosti a Různé: Stránka o VHT od Z. Bartoše, web možná starší, ale s mnoha zajímavými odkazy. Nejstarší voda světa v časopisu OutdoorGuide. V pořadí už 8. Speleostřípky od Kelfa na SJ ČR, za zmínku určitě stojí videa a hlavně underground bike race o byciklování někde v podzemním dole. Nejšpinavější povolání? Jeskyňář! Nějaká převratná moudra od uživatelky Alík. cz.

Akce: Výtvarná umělecká soutěž 2011 pro děti, jeskyně v pohledu dětí, převážně lovy na mamuty jsou vystaveny na ministerstvu ŽP, zdroj SJ ČR. Správa CHKO Český kras zve na přírodozpytné akce v Českém krasu, zdroj speleo.cz. Druhotné využití časopisu Speleo, galerie uživatele ferryvar skrivanhazy. Konference svahové deformace a pseudokras na Geotechnice v Brně s pozvánkou. Zdroj speleo.cz. Ještě něco o speleorumbálu na webu BS od Martina G. Výstava fotografií od bohumínských rodáků J. Wagnera a P. Piechowicze v Bohumíně. 45. Petrbokův memoriál v Českém krasu, zdroj K.F.S.

Technika: Blokant Hang On na Klettersteig, asi něco výpomocného na ferráty. Když jsme u těch caveteambullingů, nově vnímaný sport Caveskateswimming, slaňování ledopádů s bruslemi. Na témž Okounovi je i hodně hysterická technika od Iwana. Cesta kamarádů ve Sloupu, o tom, jak hustě může vypadat lezení na Sloupském Idahu...

...47. Speleobulvár končí, za týden bude zas...

© francimus

Vytvořeno službou Webnode