Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

speleobulvár (45 / únor 2011)

21.02.2011 14:08

Tento bulvár bude hodně o podzemí, o fotogaleriích a samozřejmě o odkazech a nejapných poznámkách k nim. Poznámky jsou i ke mě a dovedu pochopit, že z pohledu pisatele mohou být oprávněné. Tohle je jedna z nich: ...prostě jenom kolem sebe mlátíte beze stopy pozitivního řešení. Pokládáte své individuální ego za míru věcí, za soudce, za něco co může být jenom společné a nějak, byť klopýtavě, konsenzuální. Ve vašem vesmíru jste ovšem sám... Převládá bojovník nad pokojem a to nemluvím o moudrosti pocházející z pochopení, jež odbourává hranice mezi lidmi...Pán mi velmi slušně vyká. Některé problémy prostě mít řešení nemusí, eventuelně jde o popis stavu věci, nebo naopak mají řešení velmi jednoduchá. Krásně to vyjádřil Ruda Hrušínský ve zfilmovaných Hrabalových Sněženkách: "Jak by na světě bylo krásně, kdybych tady nebyl JÁ !"...

Moravský kras: jeskyňář.cz a relativně nový web Jiskra Brno má mnoho zbrusu nových galerií, kromě historických fotografií i galerie objektů a jeskyní, převážně oblasti kolem Říček a Ochozu. Listujte, je toho hodně. Nacbolové, Mecháč a Huhubojovníci o akci v Mechovém závrtu na stránkách SHKB (6-26 ČSS), dtto pracovní akce na Mechovém závrtu od Hadaře na Speleoklubu Brno. Speleo Kerberos a únorové akce na Kamenném ponoru s malou havárií, ale i pohledem do volnějšího prostoru. Devon, kyblíkování a tvoření podzemních jezer v Okrouhlíku, rovněž s pohledem téměř do objevů. V jeskyních Moravského krasu soutěží děti, Blanenský denník.cz. Další básěň o Býčí skále na Liter.cz., se asi zase neujme. Na Kaprálově mlýně na Řičkách vznikne středisko ekologické výchovy. Toulky - okolí Brna a Moravský kras v zimě (Macocha a Punkevní jeskyně). Kvůli výmolu v silnici objevili na Moravě nejhlubší propast, novINky.cz se zřejmě taky dostaly do časové kličky, ale zase mají hezký obrázek. A dtto na Českých novinách zase s fotografií.

Ostatní místa Moravy a Čech: Jeskyňář.cz, Amatérské dírolezení a několik aktuálních akcí letošního roku (Prunéřov, Hasištejn a pod.). Mělnické podzemí na kudyznudy. Podzemí Helfenburku a sříbrné rakve v nich, jež se tak trochu ztratily (Strakonický denník). A ještě Znojemské podzemí, adrenalín bude stříkat všemi vstupními otvory.

Slovensko: Web speleork.sk a galerie z Liskovské jeskyně (bádání a dřevení). Slovenský kras a Ardovo jeskyně, zimní výprava speleohistorického klubu Brno.

Světové zajímavosti: Dark Kiev Underground, hodně hustě v kanalizaci a různých bunkrech pod známým městem. Large Twin of Hadron Collider, o nedostavěném tokamaku u nejmenované vesnice 20km od Moskvy. Výraz "urychlovač" má v Rusku očividně mnoho podob, například urychlovač času. Za Moskvou je i Syani Stone Mine, podzemní vápencové lomy na stavební kámen a jeho obyvatelé a genius loci. Open Your Eyes and Look, betonové fortifikace u Brestu z r. 1912, včetně podzemí, kasemat a taky o vztahu k historii samozřejmě. Underground World is calling o zajímavě zpřístupněné ledové jeskyni Kungur ice cave. In Case of Nuclear War, velmi výživná galerie o exkurzi do bývalého řídícího střediska nukleární války Sajuzu. Několik pater vysoký, vyvážený a otřesuvzdorný podzemní válec pro budoucí generace. Vše na English Russia. Zuzka Muchicha a geo-exkurze v Maroku a předpolí Sahary na rajčeti. Starodávné portréty v kameni a jeskyních východního Timoru. Jeskyně Niedzwiedzia (Medvědí) v Polsku u Kletna s videíčkem. Top dive - potápění v Mexiku, cenoty, Karibik a mayské památky. 8,8km v jeskynním systému Pozo Azul ve Španělsku, pochopitelně také pod vodou. Podzemí Paříže, pouze odkaz na National geographic. Romania 2008 od Krtka, galerie Rumunských dolů nedávno vložená na Picasa. Za Druidy s novou fototechnikou a biosvětlem, Guános na jeskyňář.cz o akci někde v Německu.

Různé: Správa jeskyní ČR a Kelfovy 6/2011 SPELEOSTŘÍPKY. Velmi čerstvě i 7. Speleostřípky. Přísně střežená Teplá Vltava, další omezování pro vodáky i ostatní (Outdoor guide). World Press Photo: Winners, nejlepší oceněné fotografie v této soutěži (The Big Picture). Půda v Česku přestává rodit. Možná je to taky tím, že místo potravy pro dobytek pěstujeme solární panely, montážní haly, maximálně potravu pro auta, hovna skládkujeme a kravské maso dovážíme z Argentíny. Tak to Brusel chtěl?

Technika: Podzemí.net a hodně kapesní svítilna Petzl E+ Lite a její technické parametry. Šajn jak halogen: LED LENSHER H7, uvidíme jak spouštěcí mechanízm vydrží jeskyňářské bláto. Nebezpečné padělky lezeckých pomůcek Petzl s dalšími komentáři. Krtek na jeskyňáři.cz.

Akce: Kahan blog a výstava fotografií Tomáše Prokeše, galerie ve stohu a Cestovatelská vinárna. Sezona 2011 a Mojito párty 32m nad zemí s nádechem máty. Bude sranda, až se nějaký omojítovaný klient zjebe z Holštejnského hradu k Lidomorně, to bude ten opravdový spust bez dotyku se skálou...Unikátní přednáška v unikátním prostředí - Hugo František Salm, Reifferscheidt a jeskyně Výpustek, podrobnosti v odkaze. Burza minerálů v Oslavanech u Brna, podrobnosti v odkaze.

Rozhovory: Kdo nemá respekt, riskuje život, rozhovor s Romanem Šebelou o SZS. 11 otázek pro polárníka Miroslava Jakeše (Outdoor guide).

...pokračování příště...

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode