Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

speleobulvár (37)

29.12.2010 12:50

Poslední bulvár roku 2010 přinese novinky, nové a osobní webíky v různých úrovních a kvalitě. Dojmy a pojmy z jeskyní laickým pohledem a jiné zajímavosti. Naleznete tu různé galerie a prezentace z Moravského krasu i světa. V bulvárech se snažím o aktuálnost. Pokud tu najdete příspěvek starší, znamená to většinou, že jsem jej dosud neobjevil. Přesto ho považuji za zajímavý a proto je tu i se zpožděním. Zásadně se taky snažím, aby se příspěvky nikdy neopakovaly. Samozřejmě pokud nejsou aktuální, ale rovnou alarmující, tak ano. Aktuality mají vždy přednost, tak pište.

Moravský kras: Jeskyně Moravského krasu za 2. sv. války, Lucie Segeďová a její bakalářská práce se zajímavými fotografiemi. Cirkulace vzduchu v jeskynním prostředí (Zazděná jeskyně), bc. Zuzana Musilová, taktéž bakalářka. Ozvěny klimatických změn i v Moravském krasu? na webu 6-11 Královopolské, autor RNDr. Jan Himmel. Kateřinská jeskyně odhalila medvědí život na region Press.   Mrazivý víkend v krasu od Hadaře, od Člupku až k Pekárně, fotogalerie. ZO 6-21 Myotis aktuálně PéeFko, kde je Kelf jak Krakonoš z večerníčku. Moravský kras, aneb provádění zájemců (dívčí vodácký oddíl Vydry) o jeskyně trochu jinak, fotogalerie.

Ostatní Česko:  Trpaslíci v Krušných horách, podzemní obyvatelé dávného Krušnohoří na HoryDoly.cz. Toulavá kamera v Hranickém krasu, video. Zimní, Hranická propast, potápěčská akce a podzimní čistící akce skupiny Hranický kras (7-02). 7-09 Estavela a stav netopýrů na Javoříčku. 7-07 Ostrava a Pouťová jeskyně na Štramberku. 5-02 Albeřice a zpřístupňovací práce na lokalitě Důl Kovárna s fotogalerií. Jeskyně Úžinka v Maršovsko-Heroltickém krasu na Agartha od Olafa s fotodokumentací.

Slovensko: Jeskyňářský klub Demänovská dolina, Vlado Žikeš 2010, bádání v Pusté jeskyni na toto výročí a jejich PF 2011. Speleoklub Chočské vrchy a objevy v Tiché jeskyni (j. Piu). Banský prekop v Španej Doline se zatím nepodařilo zpřístupnit, Špania Dolina byla letos dějištěm jeskyňářského týdne SSS. Jeskyňáři z Paveckého Podhradí zvou na Den otevřených dveří do Plavecké jeskyně, pozor, je to zítra!!! V temných vertikálách, jeskyně Suché doly na webu Čajův a Asuův deníček, taky nejeskyňářský webík.

Ze světa: Vědci objevili nový lidský druh na Sibiři - Denisova jeskyně. Jiný pohled - Vánoční dárek pro antropology na ČR. Z podobného soudku je: U neandrtálců se vařilo! a Objev statisíce let starých zubů v Izraeli. Skupina Speleo á Senaillac, zajímavý sestup co do techniky i výběrů statiků, video. Prepad v Bereznikoch, Rusko - Ural, převzato ze stránek Nikolausu s jedním odkazem. Waitomo caves, jeskyně na Novém Zélandu od Radima Brixe.

Osobní webíky, galerie: Morava letem-světem, různé foto od fotojita. Webík Baterka - Býčí skála, Výpustek. Webík Ondry - Proč ne... Mločí jeskyně v Lažáneckém žlebu, jeskyně u AdamovaMalý lesík. Webík Toulky alena.brno - Trenckova rokle na Vysočině a Pálava na Jižní Moravě, pěkné fotky a vůbec celé. CájaWeb, stránky geologa a bývalého aktivního jeskyňáře. Webík Papouš (vláčné pohyby v plenéru) a Dobývání jeskyní Modřín a Ostrov, foto a video s perfektní ukázkou speleologické výstroje.

Různé: Archív Oty Ondrouška v novém naskenování a novými odbornými komentáři. Strip creator (proužek tvůrce beta). Již 50. SPELEOSTŘÍPKY od Kelfa na SJ ČR. Licenční kurs Instruktora speleoalpinismu a speleologie na FBMI ČVUT. Nestor speleologie z Habrůvky - Arnošt Hloušek, na Region Press. Nový průvodce po jeskyních labských pískovců od Papouše.

Technika: Domácí udělátko s 1800 lumeny od autora brontoled. DistoX, dokumentace hardvér atd. od M. Sluky na jeskyňáři.cz.

...pokračování zcela určitě i příště...

© francimus

Vytvořeno službou Webnode