Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

speleobulvár (31)

19.11.2010 13:10

V Blansku právě začíná festival Rajbas. Kolekce filmů, zážitků. Prodejní orgie otdoorového zboží. Příležitost pro podzimní setkání cestovatelů, zhodnocení roku a plánování dalších výletů. Do Blanska se sjedou dobrodruzi. Jinak současně probíhá i Smíchovský festival alpinismu, ale to je skoro na opačné straně republiky v Praze. Pro vás je nachystán prostý speleobulvár. Pro velké množství nových příspěvků tento týden dokonce druhý. Co je tedy nového?

Moravský kras: Po dlouhé době můj příspěvek, zařazen do "Úvah" je Bílý čumáček na tváři jeskyňářů, věnovaný WNS-Syndromu bílého nosu a převlékání overalů. Už připojilo názor pár skalních čtenářů, např. Celofán z Kanady. Kelfovy tradiční speleostřípky (45). Vallis Baptisimi-údolí křtu, příspěvek není tradičně od Poustevníka, ale netradičně od Hadaře s fotoalbem na Rajčeti. Na stejném webu Jeskyňář.cz je i Společňák - Harbešská plošina od Romece. Vandal natírá studánku u Rudice (Klostermannovu studánku). Autor-natěrač na sebe pokouší brát i autorství pamětního nápisu Wabimu Ryvolovi v lomu Blansko. V tomto nemá pravdu, autor je zcela určitě někdo jiný. Speleo Kerberos a listopadové práce na Kamenném ponoru. Sváteční kýblování v Mlhově závrtu na jeskyňáři.cz od Matouše.

Ostatní Česko: Ponorná řeka Valhala v Jizerských horách od studia MoskytFilm. Časopis Ochrana přírody a Koněpruské jeskyně. Od stejného zdroje i Zbrašovské Aragonitové jeskyně, technické práce na lokalitě a ostatní Moravské jeskyně. Jeskyňář František Krejča a nálezy v hradní studni Nových hradů na Českobudějovicku. Kokořínsko a pískovcové jeskyně, kde spali loupežníci.

Zahraničí: Cappadocia, někde na videu je hustý balónový přelet nad travertinovými jezery a přilehlou krasovou oblastí. Expediční galerie autora Mulucaves (pohoří Mulu v Malajsii) na Picasu (Andy Eavis, Robbie Shone, Matt Kirby a další). Jaskyniarsky klub Demänovská dolina a technické vybavení základny od Mariana Jagerčíka. Expedice Namak a jeskyně Nechtěná od tradičních autorů Bruthans-Filippi.

Galerie: Expedice Mulu 2010, na výše uvedeném webu. Turecko, Ala Daglari - Turecké Dolomity, Višňákovo album na Rajčeti. Banátem po mrtvých tratích od stejného autora. Tady jsem si trochu zavzpomínal, po stejné trati i vzdušných mostech (Podol Megiureca) jsme kráčeli na speleoexkurzi v Caraś kaňonu a okolí už v roce 1986 a vypadalo to tam stejně. Fotogalerie Delfínu, základního článku hnutí Brontosaurus, kteří trávili tenhle pracovní víkend na lokalitách a základně Tartarosu. Autor Wakiavalon a fotografie z podzemních dolů Hosína. Humorné videíčko "Proč milujeme Indii", zvuk velmi nutný a hlasitý. Francouzský Spíderman zdolává Singapurský mrakodrap. Odvážný dobrodruh s kompletním zajištěním, který se co metr "cvaká" do stupaček. Asi jsem to nepochopil...

Různé: Nová databáze České geologické služby. Sborník KČST a krasová turistika od Radima Kettnera, jak to fungovalo v r. 1939 a Speleoturistika (krasová turistika) od Karla Vytřase z r 1998. Vybral jsem to k porovnání se současnou komerční "speleoturistikou", když už někdo nechce být nutně v ČSS - být Den speleologem a nebo dokonce 2 dny bádat.... Rabštejn Janská o podzemní letecké továrně z 2.sv.války, další francimusův webový bratříček. Na pomoc po laně - cvičení hasičů a záchrany z lanové dráhy Macocha. Vychází kniha Hledáme dno světa v aktualitách na speleo.cz. Podobnost čistě náhodná na Tetínských stránkách o prognózách Karla Absolona. Mě se líbil spíš ten závěr, jak předpovídá budoucnost technické speleologii a dokumentaci. Absolonův film Tajemství Macochy má obnovenou premiéru, na ČT24 upozorňuje  Petr Kostrhun a jsou tam taky ukázky doplněných filmových sekvencí.

Pokračování zanedlouho....

© francimus

Vytvořeno službou Webnode