Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

speleobulvár (3 novoroční)

05.01.2010 14:26

Pěkně vítám v novém roce. Zdravím všechny čtenáře a přeji jim do nového roku hodně pohody, spoustu nových zážitků a spolehlivých kamarádů. Děkuji všem jeskyňářům, kteří mi poslali svoje PF a jiná přání. Já se omlouvám, ale nic jsem poslat nestíhal, takže aspoň jsem je umístil na úvodní stránku.

Děkuji za podporu, kterou mi neustále hodně čtenářů a jeskyňářů poskytuje. Webové stránky francimus.webnode.com jsou v provozu už druhým rokem. Kromě toho, že jsou štvavé, specifické prostě své, jsou i informační a jeskyňářské. Zajímají se o oblast převážně Moravského krasu, jeho jeskyní, jeskyňářů, jejich práce, techniky, vztahů a zábavy. Doufám, že jsem nikoho příliš nezklamal a věřím, že budu moci psát i nadále.

Jak si vedl web francimus v návštěvnosti. V roce 2009 jej zhlédlo celkem 51336 návštěvníků z toho bylo 14790 unikátních. Celkem bylo otevřeno 356923 webových stránek a vypatláno 13,99 GB. Nejvíc navštěvovanější měsíc 2009 byl říjen, pak listopad a prosinec, nejvíc za jeden den, bylo 20.10.09, kdy bylo 268 návštěv, dny  především pondělí a úterý. Stránky zkoumali i zvenčí hosté převážně ze Slovenska, z neznámých zdrojů, Irsko, GB, USA, Švédsko, vetšinou z míst, kde pracují, nebo cestují moji kamarádi.

Speleobulvár 3. Název zůstane zachován (i když původní název měl znít: Speleodemagogie), docela vystihuje trvalé nálady v některých místech Krasu. Co nového ve speleoprostoru?

Dneska jsem vybral tři weby nedávno vzniklé. Karbidky, vše o karbidkách. Možná že zdánlivě vše notoricky známé, takovou tu klasiku, kterou byly kdysi vybaveny lokomotivy, bicykly, auta i parníky. Ale co takový Broukostroj alias Pičifuk? Dalším webem jsou pohlednice z Moravského Švýcarska. Knížku napsal doktor Wankel, ručně kolorované pohlednice z minulých století se vyloupávají na obrazovkách supermoderních laptopů. Posledním je Speleoloie pro každého na servru Jeskyňář.cz. Hodně mě zarazilo jeho zaměření, zkoumat jeskyně z pohledu kreacionismu podle biblického modelu. Ale což. Každý jsme jinak švihlí.

Z fotogalerií jsem vybral. Galerie z podzemní kaolínky na západě Čech od autora Wivalon. Na You Tube Polská exkurze spojená s vyčerpáváním sifonu do jeskyně Mientusia. Taky jsme kdysi navštívili a byla to hodnotná akce. Vírský sumec od Švorcáka a toulky po krasu, vč. zpívánek od Bídy. Fotky z činnosti Ružomberských jeskyňářů z podzemí a ze štol a dolů.

Z článků Kelfovy tradiční Střípky. Od Marka Audyho z připravované knihy o historii objevu nejvyššího vodopádu světa Salto Angel. Stojí za to si přečíst, nesugestivní formou Marek líčí své zkušenosti při shánění podkladů pro expedice na stolové hory. Výstižně je popsána havárie letadla s prvními objeviteli vodopádu. Jiří Vackář a jeho seriál putování Rumunskými horami na cestovateli.cz. Trochu opožděná zpráva o instalaci nových exponátů v jeskyni Výpustek. O smělých zimních úpravách nových tras hovoří i Kelfovy fotky na rajčeti tady, zde i tu. Ještě starší článek je o uvíznutí francouzských speleologů v jeskyni a jejich štědrý večer strávený nechtěně v podzemí. To jsem umístil hlavně proto, že jako člověk zdravě se chlubící a bystrý poznal svou fotografii z Amamatérské jeskyně, kterou Idnes Novinky použily. Ale na speleophotu.cz jsou fotografie určitě hezčí. Poslední článek je o otevření Stanišovské jeskyně pro veřejnost, ještě tady a pak na Horydoly.

Z mého mezisvátkového nicnedělání pár photek na rajčátku...

Poznámka: 7.1.2010 mi došla poznámka od Jardy Večerka ke Karbidkám:

Ahoj,
měl bych jedno malé upřesnění k bulvárním informacím. Konstruktérem unikátní
karbidky lidově přezdívané pičifuk je Vladislav Kahle nikoliv Ota Šimíček
rozený Brouk, i když ten ji v dobách všeobecného nedostatku čehokoliv také
hojně používal.
Původní návrh a popis funkce publikovaný v roce 1981 je možné najít na (ZDE)

Autor nápadu narozdíl od Oťase tím dodnes svítí a může se pochlubit různými
alternativami a vylepšeními původní konstrukce.

....a sakra...my jsme ji se vším všudy kdysi okopčili, dotáhli na taky na několik generací zlepšení a hojně používali...a úplně samozřejmě ji říkali Broukostroj, neb jsem jezdil nejčastěji bádat s Oťasem...Toš se omlouvám. franci

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode