Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

speleobulvár (22)

10.09.2010 14:48

Zprávy z domova: 1970 - největší tragédie v historii české a moravské speleologie. Zprávu v České televizi 24 komentoval Vladimír Vojíř. Mimo jiné člověk nyní působící se soukromém sdružením Nautilus a Speleoklub Praha absolutně mimo ČSS. Ale asi máme informační šum a ČT se zřejmě nepodařilo v české dědině jménem brno najít nějakého pamětníka této události. Doprovodné video zachycuje kromě Punkevních jeskyní i nějaké šaškování známých tváří v Novém Sloupském koridoru. Vše pak tvoří dojem paskvilu. Zpráva z Blanenského denníku je zde. Od Celofána zpráva o události na pdf. Ke Vzpomínce ještě pár fotografií od Kelfa. Od stejného zdroje ještě Speleostřípky.

Z domova je i více informací. Změna termínu konání setkání jeskyňářů v Českém krasu. Koná se o týden později. Historické foto a historické pohlednice k různým významným výročím, například otevření Sloupsko-šošůvských jeskyní a Punkevních jeskyní přinesly stránky SJ ČR. Jeskyně na vrchu Špičák s podzemním jezerem a pokladem. Zpřístupnění západního úpatí Stolové hory na Pálavě,

Zahraničí: Kosovo, Macedónsko. Zpráva o postupech a objevech Slovenských speleologů v jeskyni Velká Klisura a Slovenská jama na Karadžiči. Zpráva je doplněna fotogalerií. Skupina Guáno a  Skeletons of Society atd., o zlomení biče. Jedná se o nedefinovanou potápěčskou lokalitu a asi vůbec ne o jeskyni, ale zatopený důl asi někde v Německu. Doplněno výživné video z akce na Jůtube. Můj dědeček mi kdysi vysvětloval umění uplést z hovna bič, jeho zlomení tím pádem nemusí být nijak obtížné. Vsetínští jeskyňáři se dostali 200 metrů hluboko. Při pátrání o této akci jsem našel desítky, ba přímo stovky odkazů na Googlu. Je skupina z Mk, která letos udělala v jedné propasti Černé hory 600m a z toho přes 350m hlubokou vertikálu. Na těchto dvou případech je přesně vidět, jak funguje institut mediální mrdky. Jeskyně Oblačného kopce, vykutané jeskyně do pískovce u Datongu v Číně..

Netopýři: Netopýři na Turold přilákali davy lidí. Na Liberecku to už bylo s davy a netopýry horší. Jen pro odolné návštěvníky. Netopýři a syndrom bílého čenichu na Idnes. Jak ekologové bojují noční akcí proti předsudkům. Povzdechnutí SON (Společnost pro ochranu netopýrů na Slovensku) ke každoročnímu  rozpadu netopýřích kolonií a rozletů mladých jedinců do světa. Pozvánka na Evropské noci netopýrů konané na Slovensku. Premiéru dokumentárního filmu Netopýři ve tmě už asi nestihnete. Dohoda o ochraně populací netopýrů se odbyde (20.-22.9.)také v Praze. Nevím, proč to neudělali zárověň s konferencí o netopýrech, která byla před měsícem tamtéž. Ale asi maj ČESON peněz a popularity dost. Z krve savců žije jen Upír obecný.

Různé: Lomy Amerika. Hagen stále žije a lomy, kde to smrdí smrtí. Nějaké novinky o této fenomanální lokalitě. Má mnoho odkazů, stojí za to si je prolistovat a kromě toho jsem jej ještě neuváděl. Martin Krejsa a jeho zajímavé osobní stránky. Když jsme u těch portétů. Do hlubin země, portrét Marka Audyho, Zdeňka Motyčky a Miroslava Kovaříka. Jeden opravdu velmi silný a působivý článek v porovnání s předešlými je jako z jiné planety: Z jasné oblohy do temného podzemí, fragment ze života Slovenského badatele Antona Droppy (zdroj Slovo). Povídka o laně od Bédi Zelenky, mám dojem, že se jedná o jednoho z členů bývalých Pražských Specialistů. Pravěcí lovci a jeskyně Lescaux s dechberoucí galerií.

Dechberoucí jsou i události posledních dní. Sledujte speleobulvár...

© francimus

Vytvořeno službou Webnode