Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

speleobulvár (19)

05.08.2010 23:39

Tak trochu nových zpráv před čtrnáctidenní odmlkou. V okurkové sezoně se nic moc neděje, o to bývají některé zprávy důležitější (Standa), anebo pikantnější (nová propast pod Rudicí, do které je napatláno zviditelnění jistých jedinců úplně vodjnud).

Z domova: Smutný odchod Standy Mayera je oznámeno i na speleo.cz. Pustožlebskou skupinou. Komentář vložil i Vojta Gregor Celofán na webu Býčí skály. I dnes a to, že v Moravském krasu rezivějí krápníky. Korodují, brčka padají a teď už i rezaví. Dagmarácký pracovní týden s aktivitami na Mlhově závrtu a v jedlích. Skupina Devon a závrt Okrouhlík, zpráva o malých postupech v komínu nad prozatímním koncovým trativodem. Plánivy zpráva o hydrotěžbě v chodbičce nad Kyvadlem.

Slovensko: 51. Jeskyňářský týden - Špania dolina. Velmi krátký (dvoudenní) report od francimuse. Pár informačních fotek na Rajčeti. Dtto na Picasu od autora Speleo Plavecké podhradie. A do třetice fotky setkání od autora jaskyniari-sk. Nový a zásadní objev v Červených vrších (Slovenská strana tzv. Polských Tater), jeskyně Piu, přejmenovaná na Tichou jeskyni. Co se tam všechno a v takové výšce děje si zalouží pozornost. Ćaro podzemia, článek s pěknými fotografiemi od Eduarda Kladiva. Speleoklub Nicolaus a historie objevování Medvědí jeskyně v Jánské dolině. Zaujímavosti na webu Slovenského Ústavu geografie.

Svět: Jak jdou na provádění v Austrálii se dozvíte také, lákají na klingoštinu, což je umělá řeč, něco jako avaterština. Video o průzkumu ledových jeskyní na Špicberkách. Zajímavý je fragment o mapování, sice distem (délku), nicméně azimut s okem přiloženým k hraně geologickoho kompasu. A podobná jeskyně ještě zde:

Média, prezentace, knihy a různé: 30. letošní Speleostřípky od Kelfa na Správě jeskyní ČR. Kef to tam hrne o poznání častěji, než já. Na témž webu - Oživená historie jeskyně Výpustek. Podvečerní prohlídky se scénkami, básničkami a pantomimou. Do hlubin země, aneb unikátní objevy českých speleologů ve zvláštním plátku a to příloze HN. Zajímavý je taky výběr osobností, vedle neodmyslitelného Zdeňka Motyčky , fotografa Marka Audyho je celkem (ne)známý Mirek Kovařík s velmi exkluzivní oblastí a to Moravským krasem. Marek Audy objevil nejdelší jeskyně ve Venezuele. Nová kniha - Hledáme dno světa spatří světlo světa v září. Autoři jsou: text Štos, fotky Kyselák, Mezihradský a Provalov. Trochu mě zarazila věta, že kniha bude pokřtěna jak jinak než doma v Moravském krasu.

Galerie: Kriváňská Fatra na Sharkanově deníku. Zajímavý Ostravský industriál ne Rajčeti od uživatele Sneciste. Místama trochu husté. Olomoucké podzemí, galerie. Velmi kratičká zpráva na webu Speleohistorického klubu. Podzemní galerie na BWP s novými záložkami.

Technika: Testy a pojednání k transportním kufrům. Co by měly vydržet neurvalé zacházení v jeskyních na webu Podzemí.net. Ale pro obyčejné focení, takové to dokumentování, stačí obyčejný pytlík Hysko. Katalog firmy Tendon 2010 ke stažení. Geodézie v podzemních prostorách. Železniční trať mezi Kuřimí a Veverskou Bitýškou. Kdysi jsem psal o tajuplných pražcích u pískovny pod Knínicema. Už je mi to jasné...a ještě podotek, historie hospody na Střelnici v Pisárkách. Oba poslední články na Badatelně.

© francimus

Vytvořeno službou Webnode