Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

speleobulvár (18)

28.07.2010 23:21

Vítejte v samoobsluze Moravský kras. Do nákupního košíku si můžete přidat krasovou trojkombinaci (speleo 3kombinace). Aktivity jsou tu neomezené. Moravský kras nabízí různé možnosti jeho pokoření. Například pokoření Macochy nevidomým horolezcem. Propast Macocha?...pravila Chytrá žena. Ale chytré je to i jinde. Poslední varování, vlastně ULTIMÁTUM, co na to redakční rada? No tak Pavle, Milane...No. Notááák!! Dělejte s tím něco. Kult a objev (recenze) výstavy po několika měsících.

Moravský kras a okolí: Řičánkova skála v novém od Speleoklubu Brno. Pod Rudicí je zřejmě propast, informace z Blanenských listů. Bulvárnost této zprávy jasně dokumentuje její závěr (Nové chodby), kdy se píše o Daňkově žlíbku, jehož útroby vymlela voda z ledovců. Majzlíkem, kopáčkem a lezeckou tyčí se zde pochopitelně také pokořuje. Také se zde píše o velmi aktivní Pustožlebské skupině, jež je v krasu každý víkend a dokonce stíhá objevovat drobnosti i v Býčí skále. Na závěr je samozřejmě uveden autor těchto (ne)pravd.

Slovensko:  Podzemné netvory a UFO od Jozefa Psotky. Takové spíš jeskyňářské povídání. Slnečný lúč a Mrazivá diera s hl. skoro 140m od Mariana Jagerčíka. Jeskyňáři z JS Strážovské vrchy prolongovali v Proseckej dolině. Banská Bystrica a informace o 51. Jeskyňářském týdnu. Mesačný tieň táhne k povrchu na stránkách SSS. SON - Společnost pro ochranu netopýrů, aktuálně o WNS (bílej čumák).

Zahraniční aktivity: Falkensteiner, expedice do jeskyně na Speleoklubu Brno a Druhá mise na Guánu tamtéž. Kryptospeleologové na Marmorošském pohoří (Maramureš) v Rumunsku. Makedonie, vyvěračka Matka a brutální hloubkový dostup potápěče.

Různé aktivity: Evropská noc pro netopýry je zde. Zdroj Správa jeskyní ČR. V srpnu je i netradiční prohlídka Turoldu při svíčkách a od stejného zdroje i Kelfovy speleostřípky. Vyšla kniha Plešivecká planina na Magazínu jeskyňář, ale zdroj je i na SSS.

Galerie: The big Pikčs. Něco o přírodních jevech a úkazech. Velmi naturelně vypadají ty vyhřezlé lepenkové domky po hurikánu. Bahames Caves, speleopotápěčská galerie. Bidab - jeskyně Švábské Jury. Francimus - jeskyně Slovinska v okolí Laze. Trempoviny - studánky v Českém krasu, velmi pěkně pojatá galerie.

Technika: Climb-tech, nějaké nové kotvící pomůcky, ale je to pro horolezce. A samozřejmě i přiložené video s pádem a úsměvem do pomůcky a bez zajištění!

Portréty: Cesta do hlubin speleologovy duše (bez dalšího komentáře). Marek Audy vypráví o svých jeskyních, rozhovor o objevování jeskyní v Moravském krasu, ve světě, o jejich dokumentování a fotografování. Nina Divíšková, dcera Karla Tunála Divíška, vypráví o životě, bohužel už bez jeskyní.

© francimus

Vytvořeno službou Webnode