Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

speleobulvár (11)

03.05.2010 10:31

Události na domácí scéně: Před týdnem skončilo speleofórum. Ještě před ním zasedání předsednictva. Hektické projevy a gesta nechybí ani na netu. Na speleo.cz je speleofórum čile komementováno, na stejném zdroji i výzva redakční rady ČSS. M.j. chce někdo s prací a novou kocepcí RR ČSS pomoci? Zde je možnost, zajimavou koncepci nabídl Martin Přibil. Dalším hodně komentovaným jevem je rodící se vandalismus mezi jeskyňáři. Jako první oznámila tuto skutečnost ZO 6-26 SHKB. Stejné téma s komentáři plnými nadsázky je i na jeskyňáři.cz. Vysvětlení z opačné strany je ještě zde:

Speleofórum, Plánivské stránky, ocenění za nejlepší zahraniční objev roku. Pohled na prodloužené Speleo-fórum očima Libora Faitla. Vzhůru pod zem!, docela jeté návody jak se dostat k jeskyňářům a státi se jedním z nich (na webu Plus). V podobném duchu i MK očima jeskyňáře na stránkách Punkevní jeskyně-Macocha. Koneckonců i Ochozská jeskyně , dubnová exkurze sdružení Moskyt.

Co nového v bádání. Okrouhlík, nové zprávy z "hlasem lidu" oceněných objevů. Moravský speleologický klub, březnové a dubnové postupy na jeskyni Ferryho tajná. Skupina Kerberos a pracoviště Kamenný ponor. Konečně skružování (skruže tradičně od Grice, velmi seriozní firma) a bezpečná cesta do jeskyně.

Slovensko: Slovenský Speleomíting v médiích. Expedice do Slovenských jeskyní na cestovateli.cz. Voda zalila jeskyně ve Slovenském Krasu, akorát tu z Jara Stankoviče udělali Josefa. Jeskyně Štefanová, článek o mapovací akci z konce dubna včetně pěkných fotografií a mapy. Bohatá historie speleologické skupiny Banská Bystrica (letošní pořadatel jaskyniarského týždňa). Jeskyně na Orave s paleontologickými nálezy. Lúčanská Fatra v malé galerii (Sharkanův deníček).

Kultůra: Rajbas kotlík se již dnes připravuje na podzimní festival zvolením festivalové rady. Speleologové v ní mají zastoupení Markem Audym. Správa jeskyní ČR upozorňuje na hudební produkci: Čarovné tóny Macochy i akce v jiných jeskyních. Nebo taky tady: Stejného tématu se chytá i Evropský Den parků v Josefovském údolí. Koneckonců i na francimusi jsou Kulturní akce. Rodící se kniha o Karlu Saudkovi, který hodně své tvorby věnoval právě speleologii. Jeskynní perly Chárónovy - fakta a názory na Plánivských stránkách.

fotogalerie: Edo Piovarči, pár svérázných postřehů ze speleomítingu 2010 díl první a díl druhý. Edo Avatar ještě z jiného pylového soudku, sice převzaté, ale makro jak hrom... Írán, expedice Namak ve fotografii. Video na Espeleobloc - Výprava do glaciálnáho krasu Špicberk. Je to komentované Polsky, ale plně srozumitelné. Na pár snímcích mluví i mladý Joska Řehák a video je opravdu úžasně udělané, dlouho jsem neviděl nic lepšího. Ivan Poul, fotogalerie nových objevů v Okrouhlíku.

Různé: Časopis o tunelech a tunelářích v pdf. podobě (čtvrtletníky) mnoha ročníků nazad. Dělostřelecká střelnice u Bakova na stránkách Badatelny. Pokračování a nové postřehy příště...

© francimus

Vytvořeno službou Webnode