Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Součinostní cvičení obou speleozáchranek a jiné dění v krasu.

18.10.2009 18:49

Vytrvalé špatné počasí minulý týden donutilo mnohé lidi spustit doma topení. Obyvatele vyšších poloh donutilo chvatně přezouvat pneumatiky a mě donutilo zůstat bez práce doma. Zas tak úplně ne. Mezi středou a čtvrtkem jsem dokončil úklid bývalé Bublovy základny. Přehrabal jsem smetiště, které plynule splývalo s popelištěm a pytloval. Sršňové odlítli, nebo vychcípali, práci provázelo pouze drobné sněžení a na cestu přes pláně stačily gumáky. Výsledkem byly asi 2 metráky železa a 20 vrchovatých pytlů eternitu. Do konce roku tuto směs dopravíme k silnici na odvoz.

V pátek u Němců bylo celkem veselo. Dojela česká stanice speleologické záchranky, včetně Kladenské odnože. Dalo se u píva pokecat, koneckonců dlouho jsme se neviděli, naposled na setkání v Tetíně. Zítra mělo proběhnout součinostní cvičení s Moravskou stanici v Nágelově propasti Sloupsko-šošůvské jeskyně. Údajně potřebovali hlavně nějakou dokumentaci, nebyl problém se domluvit, zájem byl. V sobotu ráno mi účast potvrdili, spolu s dalšími fotografy Sebem, Petrem z Plániv a Zdeňkem z Kladna. Problém je pouze se zveřejněním fotografií, nelze, zatím kvůli možnosti zneužití, protože nejprve budou vybrány pro možné sponzory. Fotil jsem jen nějaké momentky, takže u mě bude výběr jednoduchý - nula. Pro speleologii je to spíš škoda, protože fotky z akcí je jediný důkaz, že se v moravské záchranné stanici skutečně něco děje. Cvičení probíhají, tudíž někteří její členové, kteří nejsou v krasu moc vidět skutečně fungují, žijí a něco dělají. Anebo nejsem v krase moc vidět já.

Jak jsem viděl samotné cvičení. Pouze z pohledu amatéra. Potěšilo mě, když se mě večer poptali, co si o něm myslím. Zachraňovalo se ze dna Nágelovy propasti. Vystrojil ji Kocour z Brna a další členové z Prahy. Měli jsme hodinu čas, hodně mimobrněnských záchranářů jeskyni neznalo, tak jsme nejprve vyrazili na malou poznávací exkurzi s výkladem do Spodního patra, Stupňovité, Starých skal a horního můstku Náglovky. Poté jsme sestoupili Kučerovým oknem, Větrnou chodbou do Bočkova okna a na dno. Fotografové se umístili do různých koutů a výklenků v propasti, Kamila byla umístěna do nosítek a mohlo se začít. Na všech tahacích a jistících stanovištích byly rozmístěny obě záchranné stanice, protože šlo o cvičení součinostní. Ani se moc nehádali, spíš celkem logicky si zdělovali, jak kdo a proč to dělá jinak. Byla to cvičná akce. V souladu s tím oceňuji, že probíhala i s ohledem na jeskyni a ochranu sintrové výzdoby. V jednom úseku se musela nosítka vrátit kvůli brčkům ve stěně propasti a byla vybrána vhodnější trasa o kousek vedle. Jinak asi všechno proběhlo v pořádku. Ze všech koutů blýskaly blesky, nosítka jela nahoru celkem plynule trasou přímo do Kučerova okna, propast byla odstrojena a chodníky uklizeny. Večer v Ostrově zhodnocení pak akce a něco jako schůze.

Souběžně se záchrankou byl prováděn opět úklid Starých skal neznámými brigádníky, venku se nakupila pěkná hromada dřeva. V Lopači bylo pokračováno v hydrotěžbě, nejprve Tartarosem (Kuba, Vašek), host Kubrt a Jirka Gegor jako hlídka u tlačítek. Večer pokračovali v transportu sedimentů přátelé z Myotisu (Míra, Makky a jejich hosté) Jejich pracovní pomoc byla velmi významná a umožila pokračování těžby v neděli. Večer na základně oslava nultých narozenin, nebo něco jako křtiny s různými zpěvy a tanečky u táboráku. Hrála echt countryová kapelka i jela Černá hora.

Nedělní ráno s lehkou kocovinkou sestup do Lopače. Tentokrát pro změnu Kuba, Míra z Myotisu a já, Hlídka Jirka G. Pro drobné problémy ukončení akce brzo, celkově postup za oba dny o metr. Situace na dně je taková. Propástka se částečně zavřela, má skalní dno se zřetelnou modelací vody a úzkou omletou puklinou V-Z kolmo dolů. Nevešlo se do ní čerpadlo, bude se to muset rozšířit, jinak je dlouhá asi 2m. Odtok je výrazný erodovaný kanál 30x70cm a bude možná hlubší, který vede jižním směrem. U východní stěny jsou mocné polohy kalcitů, zatím asi největší z celé části za sifonem, jimiž byla kdysi vyhojená nějaká tektonika. Podle mapy může nějak souviset s Kalcitovým dómkem, kde podobné výskyty byly také. Tak náhlý přechod je vždy mimořádně zajímavý, uvidíme co dále. Lopač umí být občas skutečně nevyzpytatelný.

Fotky nějaké budou na Rajčeti časem.

 

 

 

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode