Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Různé lanové techniky

12.03.2009 23:36

Při brouzdání po webu jsem nalezl několik odkazů, se kterými bych se chtěl podělit s ostatními. Přímo to navazuje (nebo spíš navozuje atmosféru), na malé neformální školeníčko jednolanové techniky, které provedu na konci března.

První byl na youtube, odkaz jsem našel na Rožumberskom webovom fóru a stojí za shlédnutí, jak vypadá normální lanovka pro přemostění hlubokého údolí. Úžasné je na tom skutečnost, že jí využívají i malé děti na cestu do školy. Ty, který docela rychlý sjezd neubrzdí, jezdí zavěšeny v pytlích na háčku pod kladkou, dobržďovány starším sourozencem. Zajímavé je taky dřevěné brzdítko ve tvaru vidličky.

k tomu sepsal Iwan z Liberce desatero zásad pro užití jednolanového přemostění:
1. Ocelové lano je nejlepší.
2. Kus jakéhokoliv kovového výrobku od Petzla, či jiné horofirmy, má mnohem nižší pevnost než identický výrobek pilovaný pilníkem ve vesnicko-domácí dílně.
3. Připojením výstrah a vyražením normy na jakýkoliv výrobek zásadně snižujeme jeho pevnost. Výrobek se prostě lekne a změkne!
4. I na 40 let staré horolezcké lano lze pověsit tunové auto - proč ne jednoho člověka...
5. Vyřazením lana po pěti letech používání zásadně zvýšíme jeho pevnost. Lano si oddychne, zklidní se a po letech přestane být hysterické (obdobně to platí u bodu 3).
6. Domácí kutilské zásahy do slaňovacích brzd a blokantů výrazně přispívají k bezpečnosti na laně. Cajky mají konečně jasný signál že jim důvěřujeme, což dokážeme provrtáním na místech, kde to z nějakého záhadného důvodu v továrně neudělali a my tam zrovna potřebujeme díru.
7. Do funkčních celků spojujeme cajky šrouby od velikosti M6 (8.8 a výše), jako spojovací materiál stačí ocel třídy 11, "což bohatě stačí"
8. Nejrychlejší výstup po laně je přes kladku a autem - vše ostatní je ničemné.

9. Děti do 13 let jsou nesmrtelný

10. Cestou do školy dítě přepadne pedofil, přejede auto, ale nikdy dítě nepadá jen tak do půlkilometrový propasti, což opět souvisí s tím, že děti jsou až do cizího zavinění nesmrtelný.

Na diskuzním fóru Okounovi pak následovalo několik odkazů. Jeden byl na podobné kousky Dana Osmana, jež se na rozdíl od většiny školáků z předchozího snímku nedožil ani středního věku (vložil Krtek). Nějaké seskoky v Polsku a několik fotografií z megajumpu několika desítek skokanů z železničního mostu. Za plného provozu pochopitelně, není to nikde jinde, než v Rusku. Docela by mně zajímalo co se stane, kdyby některý jedinec se rozhodl posečkat a seskočit sám, nejlépe ve chvíli, kdy bude girlanda skokanů na druhé straně kyvadla.

A teď už vážně. Jednolanová technika na Podzemí.net, 6-20 Moravský kras s některými speciálními názvy a nezapomenutelné zážitky budoucího akčního speleoalpinisty. Těch odkazů se dá najít mraky. Některé jsou obecné, jiné odborné a nechybí i puntíčkářské, kdy se bazíruje na desetinách kila, nebo centimetru. Protože se blíží letní speleologická sezona, rozhod jsem se pro úplné začátečníky a mírně pokročilé lezce Tartarosu udělat malé lezecké školeníčko. To ale neznamená, že kdyby měl někdo opravdový zájem z jiné skupiny, samozřejmě může přijít také, viz poznámka dole, ale určitě předem napište.

Představuju si to asi takhle: Účastník musí být členem, nebo aspoň čekatelem ČSS. Školeníčko je neoficiální, nic neplatíte, nic nedostanete (například certifikát o absolvování). Účast dobrovolná. Nejedná se o komerční záležitost, bude to spíše povídání o bezpečnosti a různých vychytávkách a opravdových lezeckých finesech, jež by absolventy nejlépe stejně naučil čas. Není to rovněž zaměřené na výškové práce, ani na záchranářské práce, protože jako začátečníci záchranu na laně stejně nezvládnou (hlavně ne tu reálnou v jeskyni), ani na jiné rozmarné kratochvíle jako jumpy, lanovky a podobně....Takže 29.3.2009 v neděli po 9.-té hodině raní na základně Tartarosu. Nechte se překvapit, pokračování a ostré lezení pak bude pravděpodobně na jeskyňářském týdnu Tartarosu začátkem května.

Ještě jedna poznámka: Nic neplatíte, nic nedostanete, ale také nic nepodepisujete a v případě neúspěchu nic na nikoho nesvádíte. Jedná se o mou soukromou iniciativu, školeníčko v žádném případě nepodporuje Česká speleologická společnost a nemám na jeho provádění žádná oprávnění. Nic mi však nezabraňuje předávat svoje osobní zkušenosti třetí osobě, vychvalovat a předvádět produkty firmy Peczl a podobně. To jen tak pro rejpaly. Skupina Tartaros má v lezení dlouhou tradici a odtud vzešla i první speleologická záchranná služba na Moravě, její první náčelník Svaťa Cigánek nikdy neváhal poradit ostatním začínajícím lezcům a nikdy nikoho v tomto směru neodbyl. Není špatná myšlenka v této tradici a aktivitě pokračovat...

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode