Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Rumbál a jiné novinky...

30.01.2009 22:41

Tak konečně je na světě OFICIÁLNÍ pozvánka na první ročník Rumbálu. Tradične je pořádající organizací ZO 6-16 Tartaros a pozvánka stejně tak tradičně vyvěšená na poslední chvíli. V PDF si ji můžete prohlédnout tadyk:Spelo_RUM_BAL_2009_krivky_m.pdf (462,8 kB). Jak dopadl Nultý a zkušební ročník, o tom jsem už psal a učinil tak i Vašek Dobeš.

Co je nového jinde. Mnohokrát omílaná záchranka v jeskyni Zugó. Zdroj jsou webové stránky SSS a ČSS. Jsou na nich OFICIÁLNÍ zprávy od Ivana Račka, jako velitele zásahu, stejně tak jako od jiného velitele záchranné akce Heleny Sedlákové. OFICIÁLNÍ zprávu velitele ČS SZS Romana Šebely. Já bych měl ještě doplnit NEOFICIÁLNÍ vyjádření velitele odborné komise pro potápění Honzy Sirotka.  Jen tak mimo tam natočil OFICIÁLNÍ dokument Roman Grošek. VEŘEJNÉ poděkování Heleny Sedlákové ostatním účastníkům akce, stejně tak jako zážitky běžného a řadového nosiče výstroje pro zasahující potápěče (čÍmž potvrzuji, že nosím pouze lávhe od piva, jiné neé). Zcela jasně vede poměr kvalita sdělení vs. délka jednoznačně Romec. Děkuji....

Z těch OFICIALIT se mi zamotala hlava a cítím se jaksi hloupý, že příští záchranku podobného ražení a účast na ní raději přenechám odborníkům. Ještě jednou k webu Slovenské speleologické společnosti. Jeho administrátor skutečně loví v časoprostoru a v RSS novinkách a neunikne mu prakticky žádná aktualita. V každém měsíci je jich i přes stovku. Je strašně fajn vědět, co se kde děje, i v Česku. Podivil jsem se proto, že mu unikla novinka o objevu Pustožlebské skupiny v Novém Sloupském koridoru za 9. sifonem, zveřejněný na OFICIÁLNÍCH stránkách ČSS. V komentářích je několik blahopřejných zdravic. Líbí se mi to zejména od lidí, kteří tam údajně NEOFOCIELNĚ lezou bez vědomí skupiny s cizími klíči, zatimco OFICIELNĚ jsou občas problémy. Možná, že skutečné okolnosti objevu jednou NEOFICIÁLNĚ sepíši i já, v tomto případě je najdete ve "Zprávách z krasu".

V jinak nabitém  webu Cavexu se to množí neuskutečněnými akcemi, zejména na Kaninu. I tohle je činnost a zprávy o průšvihu skrz počasí, mohou využít a zhodnotit i jiní speleoalpinisti, kteří standardně do vysokohorského krasu na zimní akce jezdí až v březnu. Jiný účel těchto zpráv, pokud se náhodou ocitnou také na OFICIÁLNÍCH webech, být určitě nemůže.

Podzemí.net a Krtek specielně se docela podrobně rozepsal o jeskyňářské výstroji od hlavy až po ponožky. Musím tam dopsat své poznatky z udržování overalu, které tam podle mého názoru chybí a hlavně to, že se overal časem smrskává. O Krtkových recenzích čelovek ani nemluvě, myslím si, že je to jeden z nejucelenějších článků o svícení pod zemí.

Pod zemí, to jsou nejen jeskyně. Výpravu s Brumem popisuje Surikata. Na tomto webu se mi líbí, že ani Surikata si nehraje na počítadlo návštěvnosti a jen píše a píše. U té příležitosti zmíním ještě Speleophoto, kde došlo k odloučení speleologické sekce s tou montanistickou. Speleologická zůstala na původní adrese a s ní i přes 2100 fotografií. Montanistická frakce je zatím bez náhrady. Je to možná škoda, webmistři měli určitě pádné důvody, nicméně OFICIÁLNÍCH montanistických webů je dost.

A tím bych chtěl OFICIÁLNĚ ukončit tyto novinky. O kouzelné slovíčko a OFICIALITY poslední dobou není nouze a je hojně užíváno některými JEDINCI. Pak se mi z toho v hospůdce už netočila jen hlava, ale udělalo řácky nevolno. Řekl jsem, že jdu na záchod, ale pak jsem se hnedka za rohem u zábradli rovnou pozvracel. Špatně jsem OFICIÁLNĚ deklaroval místo, čas a důvod pobytu na sociálním zařízení a měl z toho následné problémy...

O továrně a dalším víkendu v krasu napíšu příští týden, i tohle tam bude, neb mám opět vyčerpaný limit na přenesená data....

© francimus

Vytvořeno službou Webnode