Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Rudice - Vernisáž a jiné kousky krasu

21.03.2012 08:26

Každý rok s železnou pravidelností pořádá Veký Oťas prezentaci svých výtvorů v Rudici. I letos na jaře vyrostla ve výstavní síni kulturního domu Tumperk malá výstava fotografií a obrazů. Slavnostní zahájení v malém sále uvedla Tradičně skupina KNIR, starosta Rudice Romec a průvodní slovo Boleslav Pšenka. Ve dvou místnostech jsme pak mohli vidět fotografie jednak z Moravského krasu, nově pak ze závrtu č.3 na Harbešské plošině. Další fotky byly převážně z Černé hory a jiných zahraničních expedic Oťase a skupiny Suchý žleb.

Nové obrazy měl autor výhradně z plenéru, většinou tempery a taky s různými motivy a náměty. Nemá smysl rozebírat kvalitu vystavovaných dílek, Některá jsou pěkná a zajímavá, jiná spíše dokumentární, jako například série ze speleologického průzkumu Harbech. Nejde tady o umění, jde především o společenskou událost, o představení autora, setkání přátel o přehled. Večer u Valášků byla možnost ochutnávek vnikající domácí kuchyně. K poslechu hrála skupina KNIR.

Mezi Vernisáží a večerním posezením s přáteli je malá časová mezera, která se dá i smysluplně využít. Rudice a její krásné okolí nabízi nepřeberné množství zážitků. Rudický větrný mlýn a kaple Svaté Barbory jsou sice zavřené, ale dá se navštávit zejména piskovna a lom Seč, Kolíbky, nebo Klímovy závrty, lesní hřbitůvek, geopark, nebo stará důlní dílka Na kurtech, nebo v širokém okolí. Pro změnu jsme navštívili Rudické propadání, s dosud pěkně zamrzlým potokem a údolím plným strusky hned vedle.

Malé kousky sobotního krasu. Tartaros provedl další pracovní a hydrotěžbící akci v Lopači, práce probíhaly po celý den až do pozdních odpoledních hodin. Společně s Jirkou jsme pokračovali v úpravě žebříků pro naše lokality. V neděli jsem se zúčastnil pravidelné akce v Býčí skále, kde tentokrát proběhla orientační exkurze a s ní i mapování Chodby horolezců. Zajímavou a poučnou akcí byl i pracovní sesup vysokoškoláků - geodedů, návštěva zástupců správy CHKOMk a úklid umělého sněhu po posledních filmařích.

Nějaké fotky jsem umístil na Rajče.

© francimus

Vytvořeno službou Webnode