Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Poseidon… Nic než pravda?

08.10.2008 23:16

 

….Při jen tak náhodném čištění po…Pardon, při biospeleologickém výzkumu jsem objevil nejdelší pseudokrasovou jeskyni v České republice... Kde jsem to vlastně četl, viděl, nebo slyšel? Skoro všude. Při náročném speleologickém průzkumu jsme ve dvou lidech za necelé dva roky zdokumentovali 20 kilometrů jeskyně. Amatérská jeskyně je sice jen drobet delší, ale její celý systém vč. přítoků se po několik desítek let dodnes nepodařilo zmapovat mnoha generacím speleologů z Moravského krasu.

Dostal jsem do rukou nějaké materiály, bohužel nemůžu jmenovat od koho, které tvrdí spíš něco jiného. Taky ty oficiálně dostupné se rozchází mírně v údajích i se všemi obecnými speleologickými zvyklostmi.

Nebudu polemizovat, zda se jedná o jeskyni, nebo ne. Termín pseudokrasová jeskyně existuje, dokumentace a výzkum v nich je stejný, zajímavý a důležitý jako v jiných objektech, např. jeskyních, štolách, sklepeních, lomech i bunkrech. V poslední speleologické ročence vyšel délkový údaj o délce objevené jeskyně přes 20 km. Kousek dál čtu, že je zmapováno 1.839 metrů. Zbytek byl propočítán na 19.655 metrů a v jednom z Poseidonů byla zdokumentována délka 13.008 metrů a to vše od léta 2006 do 30.11.2007, což byla asi uzávěrka ročenky.

Tak jak je to s těmi metry. Zdá se mi, že jeskyně je tak dlouhá, jak je fyzicky průlezná a zmapovaná. Pokud se jedná o dvě jeskyně, tak přirozenou cestou propojené a prolezené, jinak se jedná o dvě samostatné jeskyně. Tohle mají na Slovensku už vyřešené (vytvoření jednoho systému Svobody a Demanovské komplikovaným prokopáním sifonu). A taky jsem to četl v nějakých údajně mezinárodních pravidlech. Bude to chtít ještě nějaký ten rok úsilí, eventuelně hubnutí.

Jak je to s tím objevem. V jiném, hůře dostupném dokumentu jsem se dočetl. Že na lokalitě Teplické skály, později pojmenované jako objev Poseidon už více let prováděla průzkum ZO 5-03 Broumov, včetně dokumentace kořenových stalagmitů. Autor objevu byl nejprve proveden členy skupiny 5-03 po nejatraktivnějších místech systému Teplické skály. Společně pak pracovali na společné publikaci o lokalitě. Později objevitel objevu od společné práce upustil a objev proved raději sám. Samozřejmě i autor měl několik prvenství. Prvenství vertikálního zdolání některých lokalit, dokumentaci a biospeleologický průzkum, rozhodně ne prvenství objevu.

Jak je to s prvenstvím objevu. Skutečně i zde platí, že co není zdokumentováno (a samozřejmě mediálně prezentováno a masírováno v médiích), není objeveno? Je lepší vychrlit natvrdo nějaké schéma, popis a pěkné obrázky, než skutečnou dokumentaci, jež se poctivě tvoří několik let? Je ještě uznávaná amatérská práce členů ČSS, když to samé provádí zaměstnanci státních orgánů za peníze daňových poplatníků? I toto mají na Slovensku ošetřeno, jmenuje se to Právo priority i jinde ve světě je to podobné a jmenuje se to Etické pravidlo pro jeskyňáře.

Co na to předsednictvo. Na speleofóru byl příspěvek a objevitel oceněn Zvláštní cenou, udělovanou předsednictvem ČSS. Bylo by krásné pochválit předsednictvo, že se odhodlalo udělit cenu i subjektu, který není ve Společnosti. Mě nejde o toho plyšového panáka, ani o rozhodnutí předsednictva, ale o princip, zdali to někdo z předsednictva věděl, nebo ne. Protože jestli tohle pozadí „Objevu“ bylo dopředu známo, pak by to bylo jen něco jako kamarádíčkování, plivání po etických principech poctivých jeskyňářů, nebo že byli naši představitelé nějakým způsobem a z nějakých důvodů tlačeni ke zdi…

dokumenty skupiny Broumov:

04-04-17 ZO CSS 5-03 - aktivita 2007-2008.doc (38 kB)

04-04-18 Material pro VH 2008.doc (34,5 kB)

tak srovnávejte...

 

franci musil

Poznámka: Nikoho jsem nejmenoval, nemám nic proti "objevu", ani proti jeho autorům a závěry, nechť si každý utvoří sám. Do budoucna ponaučení také, až se budete o něco, samozřejmě zadarmo snažit....

Poznámka II., ze dne 9.10.2008: Byl jsem upozorněný, že píšu nesmysly, tak jsem se znovu začetl do sborníku Speleofóra 2008. A sypu si hned popel na hlavu.

Autoři a objevitelé totiž neobjevili jeskyni, nýbrž pseudokrasový systém. Nejedná se tedy o jeskyni, neplatí zde žádná měřítka a šablony pro délku, průstup, nebo propojení jeskyně. Objevitelé ani neporušili ani žádná speleologická etická pravidla, protože Broumovská skupina se šťourala jen v nějakých pseudokrasových jeskyních Teplických skal, nikoliv v systému Poseidon.

Je potom okrajové, že v textu je skloňováno slovo jeskyně více než často. O propastech, dutinách, komínech a průzkumu speleologickou metodou ani nemluvě. Chápu, že je zde očekávána věta o omluvě, která nebude. Připomíná mi to účelovou hlášku našich soudruhů o hodných a poctivých romech, kteří usilovně pracujou. Ve skutečnosti vim, že se jedná o cíkány, kteří  se většinou flákaj, nebo kradou. Chudák Dežo to dlouho nechápal a celý měsíc proseděl doma. Jde o sdělení faktu, nebo projev rasizmu? Kdyby byly věci pojmenovávány pravými jmény, neubylo by náhodou těch problémů?

A tak předsednictvo se projevilo na úrovni Deža s talentem Chytré Horákyně.... Udělilo na Speleofóru 2008 zvláštní cenu za objev jeskyně. Od této chvíle je to jeskyněj jen a výhradně jeskyně i ve všech médiích, časopisech, televizích a rozhlasech a basta. Tímto autoři a objevitelé vůbec za nic nemohou. Nikdo prezentaci v médiích  nedementoval, neautorizoval a tak to je, kdo by se nad prkotinami pozastavoval. Máme druhou nejdelší jeskyni, kafrající Broumovskou skupinu a franciho, který do všeho pořád jen rejpe.  Co mi dochází meily, je spokojeno, nebo naopak nespokojeno lidí více a padaly věty i o soudních sporech. tedy do toho.

 

 

Diskusní téma: Poseidon… Nic než pravda?

Datum 12.10.2008
Vložil Kelf
Titulek Celkem zbytečná otázka.

Ahoj Franci,
narazil jsem v Tvém článku na otázku: "Je ještě uznávaná amatérská práce členů ČSS, když to samé provádí zaměstnanci státních orgánů za peníze daňových poplatníků?I"
- možná jsem vztahovačný, ale k Správa jeskyní není státním orgánem, ale státní příspěvkovou organizací, to znamená, že má zcela jiný systém financování. To nemá smysl na tomto místě rozebíral, ale zcela jistě na tuto činnost nečerpá peníze daňových poplatníků.
- já například jeskyňařím od roku 1971, to že jsem zaměstnanec Správy jeskyní považuji za obrovské štěstí. A mám snad kvůli tomu jeskyňaření nechat, stydět se nebo lézt kanálama? Nechápu původ a smysl averze mezi ČSS a SJ.
- ptáš se, jestli má smysl amatérská práce členů ČSS, když to samé provádí zaměstnanci státních orgánů. Na to si musíš odpovědět sám. Opravdu si myslíš, že 4 zaměstnanci SJ, všichni také členové ČSS, ohrožují smysl Tvé práce v krasu nebo smysl práce členů ČSS ?!! Schválně jsem vynechal slovo amatérské, neboť se domnívám, že kýbl je stejně těžký, bláto stejně blátivé, voda stejně ledová a rum stejně dobrý pro amatera i tzv. profika, který vlastně ani neexistuje, neb oba stejní jsou.
Omlouvám se, ale škatulkování jeskyňářů v jakémkoli smyslu,
mě prostě vytáčí. Ty víš, že je to politika a ta by se mezi jeskyňáři neměla pěstovat.
No a ještě k "Poseidonu". "Budiš slyšena i druhá strana" pravili moudří antičtí soudcové. Na to zapomíná mnoho lidí. A soudí. Ty jsi svůj rozsudek korigoval. Pozdě, ale přece. To tě šlechtí.

Kelf

Datum 10.10.2008
Vložil franci musil
Titulek ....

Předsednictvo udělilo cenu za objevy a dokumentaci v JESKYNNÍM systému Poseidon v Teplických skalách. Chápu horlivost předsednictva, že chce být In. Chápu zdrženlivost objevitelů, kteří raději zvolili název Systém, nikoliv Jeskyně, aby se vyhnuli reakcím závistivých jeskyňářů, kteří desítky let kopou v jeskyních. Jestli ČSS ctí nějaká mezinárodní pravidla o tom, co ještě jeskyně je a co už není, měli by také nazývat věci pravými jmény. Asi je jasné, že Jirka Kopecký ve svém věku nebude někde slaňovat do puklin, ale on není sám Broumovská skupina, taky na tom dělal pár let a spoustu lidí svým přístupem a vlastním příkladem ke speleologii dovedl. V tomto kontextu je skupina Broumov zcela právem naštvaná a spousta lidí se nad přístupem ostatních zůčastněných právem podivují. Sami objevitelé, pokud se tak nazývají za nic nemohou, jen je vše trochu nestandardní a budu rád, když se to vysvětlí. Na zavěr dodám, že průzkum a dokumentace Systému trhlin a pseudokrasových jeskyní v Teplických skalách dal mnoho práce a úsilí a přínosy z ní, zejména biospeleologické, prezentace a fotodokumentace jsou na velmi vysoké úrovni.

Datum 10.10.2008
Vložil autoři
Titulek Poseidon

Přátelé jeskyňáři.
Podívali jste se někdy na „diskusi“ na serveru Seznam? Obhroublou diskusi k čemukoliv, aniž o problému diskutující cokoliv vědí? Byli jste znechuceni? Podobný pocit máme z diskuse, která se rozpoutává „po drátech“ (jsou úžasné, že? ale spojení téměř rychlostí světla má i své stinné stránky) ohledně systému podzemních prostor Poseidon. Leckdo, kdo si někde přečte jenom zlomek informací o problému, ihned zaujímá a rozesílá do světa své stanovisko: „hajzloviny“, „zvracení“, „vylučování z naší společnosti...“
My jsme se o tom, z čeho jsme vážně obviňováni, dozvěděli, bohužel, pouze nepřímo (po těch nešťastných drátech). Přímo nám nikdo nic neřekl. Když už tedy naše obvinění takto oblétlo svět (jak snadné, že? člověk se ani nemusí zvedat s tím kamenem, který hodí...), tak, prosíme vás, vyčkejte a dejte nám možnost se k tomu vyjádřit.

Vaši Roman Mlejnek a Vráťa Ouhrabka, Petr Zajíček a Vlastík Růžička, kteří v tom také jsou namočeni

Datum 10.10.2008
Vložil Ivan
Titulek Re: Poseidon

OK, tak slušně a přímo: Bombastický objev asi každému vyrazil dech a to jak v ČR, tak i v Polsku. Zanedlouho nám to bylo k smíchu (tím nemyslím práci, která se na systému odvedla) a polské reakce byly dokonce o něco bojovnější. Myslel jsem, že bomba vybuchla a rozplynula se - bohužel to se nestalo. Další reportáže v TV, v novinách, zcela v duchu "obrovského" objevu. Nějaká skromnost, nějaké poděkování třeba místní speleoskupině - nic takového se nekonalo. Jediný dojem co jsem si zapamatoval jsou dva hrdinové podzemí, kteří osamoceni a zkoušeni matkou přírodou se rvou za vědu a pokrok ve speleologii.
A pak přišla opravdová pecka: článek v NG
Jediné, co mi utkvělo v paměti jsou stati o tom, jak náročný byl výzkum, na což jsou v článku - co si pamatuji - asi tři narážky. Hlavní dojem? Opět stejný: hrdinové podzemí se rvou s nebezpečím v místech, kam lidská noha nevstoupila. Imaginární Indiana Jones se stydí kdesi v koutku.

Nemám jakoukoliv výhradu k odvedené práci, zmapováno bylo vše precizně, výsledky jistě zajímavé, fotografie perfektí. Zato celkový dojem naprosto šílený. Nepamatuji si, že by se někdy někdo prezentoval natolik hrdinsky jako autoři "objevu". A z toho je mi opravdu vcelku nevolno.

S pozdravem Ivan

Datum 09.10.2008
Vložil Ivan
Titulek No co...

...taková normální prasárna. Po přečtení materiálů ZO 5-03 (...i kdyby jen půlka byla pravda) se mi chce znovu z "objevitelů" zvracet, což se mi dělo i při čtení článku v NG.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode