Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

speleobulvár (1)

04.12.2009 13:10

Na internetu je k dočtení pár zajímavostí, různých zpráv a informací.

Začnu ze světa asi 14 dní smutnou zprávou z Amerického Utahu a jeskyně Nutty Putty, kde po dlouhém boji zemřel americký speleolog John Jones. Jeskyně má svoje webové stránky a před vchodem i návštěvní knihu. Zajímavé je i statistické zpracování návštěvnosti jeskyně, rozbor nehody. Na internetu nechybí ani poloha jeskyně, mapa, poučení i varování všem účastníkům sestupu. Na Slovensku se tomu věnovaly i noviny, informace jsem převzal z fóra Ružomberského servru. Poučení i pro nás, do jeskyní lezeme na vlastní nebezpečí a i sebelepší záchraná akce s naším vyproštěním může mít vážný problém. Robert Šamonil, dobrodruh a jeskyňář do cíle své cesty nedojel, jeho cyklovýpravu na Kilimandžáro ukončila autonehoda 2000km před cílem. Robert je na cestě domů.

Ve světě zůstaneme. Objevy rozsáhlých prostor v jeskyní Štefanová je na stránkách JK Demänovská dolina, včetně předběžné mapy objevených prostor. Otvírka Rudolfovy šachty pomocí bagru je na stránkách SK Banská Bystrica. U východních sousedů také proběhla sázka o tom, která jeskyně bude do 10-ti let delší, zda Mesačný tieň alebo Štefanová. V sázce je prasátko a určitě nějaké pití k tomu. Velká motivace dalších aktivit v těchto lokalitách.

Z tuzemských stránek jsem vybral tradičně Kelf a jeho speleostřípky. Dohání mě to k tomu vymyslet jeden vtipný a stabilní název této rubriky a zároveň, abych nikoho nekopíroval. Čerstvá informace z jeskyňáře.cz Metodika a další materiály z Horolezecké abecedy. Z Vratíkovského krasu informace o sestupu do jeskyně 2004A s velmi podařenými fotografiemi. Inteligentní odpalovač blesků je taky na jeskyňáři.cz. Fotka je ze Škocjanu (Slovinsko) a jestli tohle v té mlze a aerosolu kdesi v dáli za rohem něco odpálilo (asi na slož), tak tohe je teda bomba.

Pozvánky na akce - křest knihy Liberecké podzemí je 10.12.09, je ještě čas stihnout. Křtění knihy je i jinde, v pátek 11.12.09 v 17.00 hodin na  Blanenském muzeu (Zámku) bude křest knihy Ladislava Slezáka - Podzemní perly Chárónovy. Pozvánka je dole, nicméně předcházet tomu budou Vepřové hody. Pozvánka na výpravu do málo probádaného Britského podzemí, nebo do Visokeho Kaninu. Základy speleologie ovšem mohou vypadat i takto.

Jiné povídky, obrázky a fotogalerie. Na stránky Vendy Karbita byla umístěna povídka Vražda v Punkevních jeskyních. Autor je neznámý, text mi dal Jirka Moučka, po slohové stránce to vypadá spíš na Bazília (Karel Kačmařík). Taky Červenou karkulku a jiné bytosti (zdroj sharkan). Z nových fotogalerií jsem vybral alba uživatele Lojda - jeskyně, pidijeskyně z čehož vyplynul Kajetánův závrt a jiná jeskyně, což je pro změnu Vilémovické propadání. Višňákův cancáček a speleokalendář Jirky Škody. Speleovýcvik s Joskou Wágnerem i jednu předpisově vybavenou akci. A taky hodně zajímavé fotky z Býčí skály. Nakonec pozvánka na dvě historická videíčka z Kahanu.

Toť pro pátek by stačilo. Hezký vikend.

- Kniha Ladislava Slezáka - Podzemní perly Chárónovy byla doplněna ilustracemi mého táty (+2000)

Křest knihy proběhne v Blansku v pátek 11.12.09:

© francimus

Vytvořeno službou Webnode