Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Odešel kamarád.

03.08.2010 18:59

...někteří lidé vstoupí do našeho života a zase odejdou. Někteří zůstanou jen chvíli a navždy změní náš život...

Dne 27.7.2010 ve věku 75 let odešel navždy z jeskyňářského světa kamarád

STANDA MAYER

 

    Standa jako jeskyňář působil většinou v Moravském krasu. Byl zjedním z hlavních členů, kteří posílili Pustožlebskou skupinu v 7O-tých letech. Podílel se na průzkumu lokalit v Pustém žlebu, na Ostrovsku. Pracoval se spřátelenými skupinami na Holštejně, Suchém žlebě, Tartarosu, ještě za Speleoklubu Brno. Byl jedním ze zakládajících členů ZO 6-25 Pustý žleb a za svou práci dostal ocenění Zasloužilý člen ČSS. Pracoval na jeskyních Řečiště, Hamerníkova jeskyně, Vinšulka, Sloupské Vintoky a na mnoha dalších. Jinde v krasu pak na závrtě Společňák, Ostrovských Vintokách, na Holštejnské jeskyni, v Babicích a všude, kde bylo potřeba. Zúčastnil se mnoha otvírek nových lokalit, závrtů, exkurzí do jeskyní Moravského krasu, tehdejšího Československa a do zahraničí.

    Kromě speleologie se Standa věnoval geofyzice a v tomto oboru také pracoval. Prováděl jedny z prvních geofyzikálních měření na Ostrovské plošině. Byl zakládajícím členem oddílu krasové turistiky pod Tělovýchovnou jednotou Lokomotiva Brno a v její komisi také dlouhodobě působil a organizoval mnoho odborných speleologických exkurzí do krasových a pseudokrasových oblastí v tehdejší ČSSR.  Zajímal se o VHT, turistiku, běžkování a chodil dálkové pochody. Mnoho za rok a v přírodě a podzemí trávil každý víkend v roce. Byl vynikající matematik, neporazitelný v šachu a jiných dovednostech. Možná jsem nenapsal všechno, ale Standovy aktivity byly hodně rozsáhlé.

Svou vášeň pro kras a jeskyně, svoje poznatky a především svůj moudrý pohled na jeskyňaření poznamenal všechny, kdo se s ním setkali. Pro mnohé mladé jeskyňáře byl něco jako druhým "speleologickým tátou" a velkým učitelem. Velký byl jeho smysl pro kamarádství, čest a kolektiv. Jako doktor přírodních věd měl až neuvěřitelný přehled o všem a ke každému se vždy choval jako k rovnému. Jeho až stoický klid, smysl pro humor a naprostá pohoda doprovázely všechny naše, nejen speleologické akce.

Kdo aspoň jednou Standu, jeho povahu a skromnost poznal, vzpomínky na něj zůstanou velmi hluboko a navždy zakořeněny....

 

 

s tichou a stálou vzpomínkou franci musil

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode