Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Novodvorská alej

21.11.2011 20:55

Trochu historie o kousku Moravského krasu mezi Novými dvory a hradem Blansek jedna zajímavá prosba k tomu:

ZACHRAŇTE STAROU ALEJ – DEJTE JÍ SVŮJ HLAS

NOVODVORSKOU lipovou alej nechal vysázet v první polovině 19. století starohrabě Hugo Salm. Bývala součástí stromořadí podél cest z Blanska přes Obůrka k dnes již zaniklému hradu Blansek. Alej  56 lip srdčitých a velkolistých byla vyhlášena jako památná roku 1994. Největší stromy mají obvod kmene  přes 400 cm. Obnovu této nádherné aleje inicioval tým tří brněnských studentů. Nadšení studentů přesvědčilo i Nadaci O2 Nadace O2 a NROS, která jim v programu Think big přidělila část finančních prostředků na záchranné práce. Mnoho stromů má ale velké trhliny v kmeni způsobené mrazem, zásahem blesku či vylomením uhnilých větví. Aby se tyto stromy zachránily a prodloužil jejich biologický věk je třeba díry do kmenů zakrýt šindelovými stříškami tak, aby tyto devastující trhliny nepostupovaly dál. Alej je nominována do soutěže o „Alej roku 2011“. Úspěch v  soutěži pomůže získat pro alej další finanční prostředky na dokončení ozdravných prací.  Pošlete svůj hlas NOVODVORSKÉ ALEJI na https://arnika.org/alej-roku-2011 ze svého domácího i firemního počítače. Požádejte o pomoc i své přátele, kamarády a známé. Zveřejněte tuto prosbu i na svém facebookovém profilu, aby se o ni dozvědělo co největší množství lidí. Hlasování končí 30.11.2011. Udělejte dobrou věc !!!

K tomu přišel jeden milý dopis:

    Vážení,

jsem studentkou prvního ročníku Přírodovědecké fakulty Paleckého univerzity v Olomouci a snažím se s několika brněnskými studenty a dalšími pomocníky o obnov památné Novodvorské aleje v Moravském krasu. Přihlásili jsme Novodvorskou alej do soutěže "Alej roku 2011" pořádanou občanským sdružením ARNIKA. Případné vítězství v této soutěži nám umožní získat další finanční prostředky na její obnovu. Hlasování končí 30.11.2011.
 

Pošlete svůj hlas NOVODVORSKÉ ALEJI na https://arnika.org/alej-roku-2011 ze svého domácího i firemního počítače. Požádejte o pomoc i své přátele, kamarády a známé. Zveřejněte tuto prosbu i na svém facebookovém profilu, aby se o ni dozvědělo co největší množství lidí. Hlasování končí 30.11.2011. Udělejte dobrou věc !!!
 

Obracím se tímto na Vás s prosbou o zveřejnění přiloženého textu a fotografie na Vašich webových stránkách. Předem Vám děkuji za Vaši podporu a pomoc.
  Kateřina Židů

Vlastně jsem si řekl, proč ne, Moravský kras je krásný a zajímavý. Novodvorská alej je nedílnou součástí jeho bohaté historie. Tak jsem si taky kliknul...


 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode