Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Napytlíkovaná Bublovka

16.11.2009 18:59

Aneb i v listopadu může lítat babí léto. A taky že lítalo. V sobotu i neděli se vybarvila uplakaná obloha. Po obloze oba dny bzučely ultralaity a jiná malá letadélka, že to až trochu otravovalo. Cyklisté proháněli bajky po obou žlebech, wolkaři píchali svými hůlkami do dvojité a stále více rozbité silničky v Pusťáku. Do jeskyně netáhlo vůbec a pokud ano a tak jen lehce pro formu. Co jsem chtěl určitě tak nafotit hromadu modrých pytlíků, která tak nějak omylem vznikla na místě bývalé Bublovy základny. Zda ji někdo snese na správné místo na úložišti nebezpečných odpadů je pro mě stále větší záhadou. Možná jsem v podstatě do přírody zakomponoval odpad další.

Není to holebání. Větu: "Budu za vás (nebo po vás?) sbírat v týdnu odpadky" jsem zachytil v neděli odpoledne na jeskyňáři.cz. Než jsem to dočetl celé a snažil jsem se to velmi složitě a těžce rozdejchávat, celý článek zmizel. V paměti zůstaly rozmáchlá gesta, silná slova a nekonečné moudro, že jsem opět začal přemýšlet, co z toho vlastně mám. Nevím, kolik jsem už vystrojil v jeskyni žebříků, jestli sto, nebo dvěstě. Možná by to stačilo i na tu Voronju. Určitě to píšu špatně, ale zase si nemyslím, že by Absolon byl hajzl, který by jeskyně záměrně ničil. Určitě dobře se po nich leze mým kamarádům, mým bývalým kamarádům, úředníkovi i byznysmenovi, jež tuto činnost ode mě předpokládá jaksi automaticky a ještě napíše, že mi dá důkladné školení, abych z nich náhodou nespadl, eventuelně mi ten sestup veledůležitě dovolí.

A tak vlastně nevím co mám psát, jsem hodně rozpoložený, protože se mi to ještě nestalo. Asi bych měl být nad věcí. Nikde není psáno, že bych měl nutně být někomu vděčný, nebo snad děkovat, že to se mnou myslí dobře, zejména, když si to nemyslím já. Jsem nevděčný a po čtyřiceti letech to vypadá, že začínám znovu. Ale potkal jsem hodně kamarádů i kamarádek, i když přes ten víkend jsem chtěl být spíš sám. Do krasu se bude jezdit dál a pořád bude komu co předávat, jaksi i mimo tu oficiální a zaplacenou rovinu. Jen tak, protože to dělali i ti před námi a protože tomu tak má být. Pamatuji si totalitu, kdy jsme si mysleli svoje a zůstali jsme sví i přesto že to nebylo nijak výhodné. V dnešní diktatuře byznysu se pod sladkými úsměvy ukrývá nenaplnění představ a cesta do prázdna.

Ale ptáci v krasu ještě jsou a hezky zpívají. Žleby pěkně zarůstají. Punkva teče a teče i čistá voda. Dají se najít krásná opuštěná místa o kterých nikdo neví. Nebo houby, krystaly i pěkné valouny. Stále je kde přenocovat a kde si dát dobré pivo. Našel jsem zase nová místa pod Harbechy i pod Vavřincem. Nemusím už nikde nutně a sám odvalovat balvany, necítím nutnost u všeho být a ještě k tomu být důležitý. Ten pocit se už nedostavuje, ale vím kde ještě to podzemí může být. Na Salmově stezce mě zachytil soumrak. V krasu i mezi lidmi se něco nerozumného děje...

Nějaké fotky hezkých mraků jsou na rajčeti.

© francimus

Vytvořeno službou Webnode