Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Leden 2012 v Krasu

31.01.2012 07:59

Začátek roku 2012 jsem se na žádné výraznější akci nepodílel a tudíž se o krasu moc nezmiňoval. Ale takové ohlédnutí není na škodu. Hned na začátku roku jsem provedl malý pondělní výlet na Býčinu. Na programu byla dokumentační akce Igora do Hlinitých síní a Májovek. Tam jsem nikdy nebyl, Hlinité jsem skoro nepoznal, protože před 15-ti roky byly asi tak 15x menší, kratší, mělčí a méně zahnuté. Hadař mě protáhl všemi možnými odbočkami až jsem musel doma použít mapu ke konfrontaci. Měl jsem foťák, který jsem ani nevytáhl, některé meandrující chodby, např. Balkóty a okolí jsou překrásné. Třeba provedu příště. Ostatně zážitky sem vstřebával hodně dlouho, takovou Býčinu jsem ještě neznal.

Další víkend malé bádání, spíše jen sebrání poznatků a procházka po krasu. Jen tak pro udržení kondice. V neděli byla pracovní miniakce do Odporňáku v Býčí skále s Hadařem a Vláďou z Dagmary. Hydrotěžba v komínech je taková nevyzpytatelná, protože jednou vypadnou tři kameny, podruhé tři kubíky. To by jsme se museli hodně otáčet. Tentokrát to vyplivlo jen pár kamenů. Ke konci měsíce jsou však postupy velmi výrazné, protože komín směrem k HMŠ se zvětšuje. Hadař měl možnost se zaposlouchat do "zvuků nebe i pekla", čekaje nějakou dobu na vyproštění. V Barové jeskyni jsem si pak prohlídl místa, kde jsem také ještě nebyl, jako např. Pátou propast. U té příležitosti jsme provedli zopár nadšených skautíků ve skafandrech. A taky pokecat, vyskytl se Dejv, Vláďa, Robert Šamonil se Zdeňkem Novákem.

Druhý víkend jsem v krasu byl po oba dny. V sobotu na pracovní akci Tartarosu v jeskyni Lopač. Tady se konala hydrotěžba a přemísťování kamenů. Názor na lokalitu jsem nezměnil, jen jsem chytnul revma do prstů. A taky jsem po dlouhé době potřeboval poznat svoje limity. Na druhou stranu sem chodí jeskyňáři, které stále rád potkávám, stále rád s nimi kamkoliv zalezu a dá se s nimi velmi dobře poklábosit. Prsty, na štěstí "jen" malíček a prsteník na levé ruce se podařilo téměř rozhýbat až ke konci měsíce. Na kytaru si asi dlouho nezahraju. Je to smůla, pracovat však jde.

Následovala akce v Maďarsku na Bükku, poslední víkend patřil výroční schůzi Tartarosu a povrchové pracovní akci. V sobotu i neděli jsem oběhl mnoho zajímavých míst Sloupska, Ostrovska, Suchého žlebu a Harbech. Ke sledování průvanů jsou několik dnů skoro ideální podmínky. V noci jasno a mráz kolem -10°C, přes den téměř bezvětří a také jasno. Drobnou nevýhodou je dlouhodobě stálý vysoký tlak, takže průvany z podzemí nic nevytlačuje. Povrchové sutě se sice projevují celoplošně ojíněním, ale to brzo zmizí, je dobré o těch místech vědět, aby se později za mastné fleky nepovažovaly.

V neděli mě ještě doprovázela kamarádka Míša, mrkli jsme se na zamrzlé Harbechy, hlavně na prostor severně od Vilémovic. V jeskyních portálech Suchého žlebu pak udělali pár fotek ledové výzdoby. Ve Sloupě a oblasti Sloupských ponorů výrazně nasává Šachta za Evropou a indií. Propad u kluziště se neprojevuje vůbec, stejně tak Dramaticky otevřený ponor, dokonce ani vždy dýchající ponor za bývalými záchodky. Velmi slabě je ojíněná skulina někde uprostřed, což se dá považovat za lokální záležitost. Výrazně se projevuje pouze ponor v Hřebenáči, Voda z čističky se nově propadá v čerstvém trativodu hned vedle vpravo od roury, ojíněním se projevuje i bývalý propad z r. 2004 vlevo od vyústění kanalizace.

Ostatní lokality Ostrovska: Zoufalka spodem nasává, vysychá, pod stropem je jíní od průvanu. V propadu se sluňákem, 40m ke žlebu valí tak teplý vzduch, že se jíní snad ani netvoří. Zkontrolovány uzávěry Šamalíků, š. Adamováků a ostatních. V levé stráni Ostrovského žlebu jsou také některá místa, hlavně sutě pod skalami aktivní, je potřeba vyčkat s dalším pozorováním. Na planinách bylo krásně, sníh se nebořil. Zašli jsme k Cihelně, Lampoši. Ledouchů byl plný portál Smrtní jeskyně, Verunky i Kravské.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode