Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Křest Knihy, Potápění v NSK a první listopadový kras...

02.11.2008 20:15

V pátek proběhl křest knížky Marka Audyho - Brány do ztraceného světa. Odpoledne, zatímco jsme byli uvízlí někde na dálnici mezi Radotínem a Brnem oživly opět Sloupsko - Šošůvské jeskyně. V Eliščině síni prý bylo více jak 150 lidí. Knížku pokřtil venezuelský velvyslanec Gerónimo Sotillo, který byl na první pohled odlišný od ostatních hostů, tak učinil pískem dovezeným přímo z jeskyně na Chimantě. Knížku jsem měl o den později v rukou a zalistoval. Je na ní na první pohled vidět profesionílní rukopis a úmysl zaujmout i řadové čtenáře. Kniha je v křídovém papíře s množstvím profesionálních fotografií z planiny Roraima, ale i z běžného expedičního života a expedičních příprav, doplněno o mapy jeskyní a oblasti s množstvím textů a popisek.

Kniha může být docela pěkný vánoční dárek, a je k máni i u Marka Audyho v práci (ateliéru - Janouškova 4- Černá Pole, Brno) za 580,- Kč. Až si ji pročtu, možná napíši více. Křest knihy hudebně pokračoval i věčer v hotelu Broušek, kde se místní a jinak suchý personál hotelu loučil s účastníky ve dvě v noci.

V sobotu velmi brzy po ránu setoupili potápěči a nosiči z Pustého, Suchého žlebu a Tartarosu do Nového Sloupského koridoru, kde se potápěči zanořili do 8. sifonu. Cílem bylo další mapování objevů z letošního jara a pokus o zlezení okna nad 10. sifonem. Já jsem se zůčastnil pouze retransportu. Materiálu k vynešení bylo dvakrát více, zato dvakrát méně nosičů, takže trasu od sifonu k povrchu bylo nutné absolvovat vícekrát. Potápěči z Pustožlebské skupiny se chystají na ponory v Rumunském Banátu, takže 8. sifon na nějakou dobu osiří.

Mezi jednotlivými sestupy jsem provedl povrchovou exkurzi po Úvale Městikádě. V závrtu Krchňa pracovala skupina Hluboký závrt (6-10) a zabezpečovala lokalitu skružemi. V Podstatě nevím proč se celé úvale říká Městikáďská, když už třetí bezejmenný závrt od severu je hluboký tak, že teoreticky stahuje a stahoval veškerou srážkovou vodu. Pak je Krchňa, dlouho nic a teprve se vše velmi pozvolna svažuje k Dolině překvapení a Městikádi.

V Lopači zabezpečovalo družstvo Tartarosu strop vyhydrotěžené chodby nad sifonem proti sesuvům sedimentů. Lokalita je rovněž pozvolna uložena na zimu, čeká se na pročištění sifonu, který nyní hůře odtéká. Mezi Šošůvkou, Bradinami a silnicí nad hotelem Broušek se tvoří nová komunikace, že by nová dopravní tepna krátící cestu do obce? Spíše je nový majitel lomu Na Bradinách při penězích a nechce si kazit široké pneumatiky svého terénního vozu nějakými prašnými polňačkami.

V sobotu proběhl podobný hudební večer v hospůdce U Němců v Ostrově. Za účasti Rezavého Olina, Pajdy, Švorcáka, Tomase a několika náhradních kytar. Zdařile sekundoval i neznámy hudebník a hráč na kornet se štelovacím dusítkem, bubínkem a mandoškou...Hudební jamující družstvo bylo rozpuštěno personálem a vypuštěno do terénu okolo třetí hodiny raní. Po ránu jsem opustil kras i já, neb je třeba se psychicky připravit na další pracovní týden v Radotíně i třeba...porýt zahrádku...

- Lesáci se zbláznili, aneb výsadba nové monokultury pod Městikádí. Jasně, nemůže tady zůstat paseka, ale ty semenáčky bez cizí pomoci se utopí v neprodyšné husté trávě a bezovém křoví. Jéje to bude stát peněz a je dávno vyzkoušený, že prostě smrk na vápenci nějak nefunguje...

- S tou zpevněnou cestou, netvrdím, že zrovna silnicí to myslí docela vážně...

Fotky z tohoto a minulého víkendu na Rajčeti. Ale jsou to jen povrchové snímky, žádné podzemí....

© francimus

Vytvořeno službou Webnode