Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Kras podzimní

05.10.2010 13:40

Podzimní víkend v krasu, říjnový. Přinesl krásný sobotní den s procházkou po planinách pod Šošůvkou. Přinesl nějaké bádání a několik nových poznatků. Skupina Tartaros po technickém vybavení pracoviště novou polišovou hadicí přistoupila k další těžbě vodou v Kalcitovém dómku. Prací se zúčastnili i hosté z Prostějova a Slovenska. Nebyli jsme sami. Technické práce se prováděly i na závrtě Černém a také na Okrouhlíku. V obou případech se jednalo o těžební lanovku.

Na krátké návštěvě ve Sloupě. Pod Hřebenáčem se to začíná zase hroutit. Přesně podle předpokladu vedle jeskyně 25A, na pomyslné linii bývalých ponorů a čelní ponorné stěny. Z této ponorné zóny zbylo torzo dnešního Hřebenáče. Voda pracuje v podzemí neustále a v letošním mokrém roce za podpory nárazových vln z čističky obzvláště intenzivně. Propad je sice jen půl metru hluboký, avšak dvoumetrového průměru. Vody bylo hodně, takže tekla i propástkou 3. vchodu. Na rozdíl od konce srpna, kdy poměrně podobné množství vody  na dno propástky ani nedoteklo. Výrazně se zkracuje a snižuje spádová křivka mezi Starými skalami a Propástkou, že někde mezi nimi může být nový a volný odtok.

Malá procházka pod Šošůvkou. Propad z jara tohoto roku - Nový studňovitý závrt pod Šošůvkou je neustále aktivní, stále se propadá a zvětšuje. Ještě v květnu byl v jeho západním svahu vidět kus trativodu, uměle zaházený kamením z pole. Dnes je hluboký asi 4m, nikde nejsou stopy dalších trativodů, ani zbytky bývalých sond. Po vydatných deštích, případně po zborcení nějakého svahu se trativod ve dně krátkodobě zahltí a závrt nějakou dobu přetéká. Protože ve stěnách nejsou stopy po pozvolně klesající hladině, musí být vodní cesty do podzemí hodně uvolněné a odtok okamžitý. Co je tu navíc. Proti pomyslnému proudu asi 6m SV, se otevřel propad nový o hloubce 70cm a velikosti 1x3m. Buď voda v podzemí prochází pod tímto místem, anebo se jedná o boční komín ze závrtu. Další možnost je podpovrchový přítok z jiného žlíbku (SZ od kravína).

Co naopak odtékat přestává je ponor před Šamalíkovými jeskyněmi. Zde se tvoří dlouhodobě jezero. Jak to vypadá v podzemí se musí teprve zjistit. Malý a nový propad, co nevypadá jak díra od lišek je i 10m napravo od Ostrovských Vintok. Kulturní odpoledne v Holštejně (u Němců zavřeno, neb je personál na zasloužené dovolené) - Katapult revival, vstup volný a nebyl nezajímavý. Kulturní večer byl i na základně Speleoklubu Brno v Březině, kde Kuča slavil kulaté narozky.

Na malu čumendu ráno po plošině Skalka. Když jsem už tam, tak co. Na čumendu i v závrtě Manželském, kde jsem se symbolicky rozloučil se starým fotoaparátem. Ne že by nefungoval, i když mi dlouho nezoomoval a nedisplejoval a vůbec tak různě zaskakoval. Něco daleko horšího, nejde nastavit manuální program, s čímž pro mě po tolika letech v blátě, vlhku a prachu pravděpodobně i skončil. Škoda.

Fotografie z vikendu jsou ještě na rajčeti:

- Snímek pořízený z ruky dvouvteřinou za manuálního blýsknutí bleskem. Tohle jsme dělali před pár lety ruskou Smenou a ne v době nejkvalitnějších výkřiků digitální techniky...

 

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode