Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Kras narozeninový

20.09.2010 23:24

Soudě podle ohlasů, různých písemných blahopřání a omluvných dopisů se zřejmě důležitým fragmentem víkendu se staly narozeniny na základně Tartarosu. Byly hodně symbolické, hodně kulaté, hodně kulturně nabušené a ...byly moje. Počtu hostů z mnoha skupin Moravského krasu místy hodně převyšoval hodnotu -tin. Jsem jim všem vděčný, byl jsem dojatý, dostal jsem hodně skvělých a praktických dárků, strávili jsme spolu u ohně do časných ranních hodin. Do svítání. Ještě jednou a takto děkuji klukům a holkám z Tartarosu, Plániv, Devonu, Myotisu, Topasu, Hlubokáče, Suchého žlebu, Speleoklubu Brno, Rudic, Kladeňákům a ostatním za to že přišli.

- Já s dárečky. (všechny fotky Igor Harna)

Oslavu předcházela výroba dřeva na zimu, abychom mohli na základně vegetovat i v zimě. Protože jezdíme na celé vikendy a od pátku, nebylo dřeva zrovna málo. Kladenská skupina s dalšími hosty a Alešem prováděla hydrotěžbu v Lopači v místě zvaném Krystalový dómek (krystalová síňka). Protože postupy jdou na poměry hodně rychle, repete si dali ještě v pondělí. Určitě brzo přinesu další zprávy a mapy.

 

 

 

 

- Divadelní novotvar Macocha v podání členú SK Tartaros. Zleva: Míša jako dramatička, napověda a uvedení postav. Runa, dcera Vilímova (Zuzka), Zeman Vilím z Vilémovic (Gaz), Balcar - kovář z Býčí skály (Tomáš), Lesana, Holcova první žena (Kamila), Vladyka Holec z Holštejna - holý a bezvousý (Hynek), Lada Jedovnice (Šnek), a Hložek, rovněž kovář z BS (František).

- Runa, co strávila celé prví dějství ve mdlobách a kómatu se šíleně tlemí textu, který zná asi třicet minut...

Při slavnostním ohni proběhlo mnoho kulturních počinů a hlavně objevů. Členové skupiny Tartaros během odpoledně velmi zběžně secvičili divadelní drama o pěti dějstvích s původním názvem Macocha. Děj se skutečně odehrává v Moravském krasu a zahrnuje zde věškeré dění od Halstattu v Býčině, přes příchod Cyrila a Methoda, středověk až po nedávnou současnost. Dílko od jihomoravského autora S.A.Únanova z Únanova u Znojma spatřilo světlo světa ve svém prvním dějství. Pravděpodobně se jednalo i o premiéru. Dílo pocházejíci z druhé vlny prvorepublikového obrození je hodně drsné a je potřeba zažít.

- Já s tajuplnou koulí, ze které se později vyklubal perfektní overal od Peczla, s dortem  a na závěr s koulí, dortem a debilním úsměvem...

- Rozvazování nedefinovatelného uzlu, co ho v praxi horolezci používají do velmi širokých spár. Porcování medvěda, pardon dortu od peczla a posílání modlitebního balónku pánbíčkovi s přáním brzkých objevů na Loupači (Lupači)...

Dalšími hudebními objevy byly postupně třeba Blekouš z Prahy a působící ve skupině Hluboký závrt. Na mé narozky donesl nejen basu, ale předvedl na ni naprosto precizní hru a znalost všech našich ujetých písní v podání Švorcáka a Tomíka. Jeho bezva jazzový a swingový doprovod úplně neskutečně obohatil celý náš večer. Druhým hudemním objevem a přínosem byla Ewiska ze skupiny Myotis. Se svou černou a pomalovanou kytarou předvedla všechny písně nejen od Kapitána Kida, ale i spoustu jiných. Spolu s klasickým Markem Audym a Rolfem zněl večerem zdařilý sextet. Novotvar jsem občas podpořil i já dechovo-bicím nástrojem nové generace, o tom ale později...

- porcování masa v podání Huga a Bronislavy. Tato dvojka se celý večer a dobrovolně starala o přísun čerstvé potravy...

V neděli jsme udělali dvě střízlivěcí akce. Jednu v počtu tři do odvodňovacího tunelu Punkevních jeskyní. Zde jsme zkontrolovali stav lokality a udělali pár fotografií. Mírně vzduté, zřejmě Otrovské vody vytékají v puklině pod vchodem do odbočky Čtyřicítky. Další zajímavé proudění bylo v celých Vilémoviclých odbočkách, kde voda různě proudila, bifurkovala a přelívala ze sifonu do sifonu umělýma štolama nad nimi. Voda a její časté vypouštění stavidly způsobuje pomalé, ale pozorovatelné vyklízení zapískovaných a zahliněných chodeb, které byly nastřeleny při ražbě štoly.  Nejsou tak velké, jako třeba Hamerníkova, nebo Pícečná, ale je jich poměrně hodně. A ktomu různé volné kaverny, komíny a kanálky.

Druhá početnější skupina navštívila polopracovně jeskyni v závrtě Okrouhlík. Tady pomohla Devoňákům vytěžit zopár kbelíků bláta z nejnižšího místa - Trativodu.

Jinak všechny fotografie od Doktora Skály jsou zde na Rajčeti:

Fotografie z nedělní akce v Odvodňovačce jsou taky tam:

© francimus

Vytvořeno službou Webnode