Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Jak se dělá mediální humbuk, aneb jak lze uplést z exkrementu bič...

17.07.2009 10:37

V pondělí 13.7.09 přišla na web Seznam do novinek zpráva o patrně víkendovém sestupu do Barrandovy jeskyně v Českém krasu. V úterý se tento mimořádně zajímavý článek objevil na speleo.cz. To je velmi dobře, protože z novinek na Seznamu byl stáhnut hned druhý den ve středu (nicméně se dá dohledat v archívu novinek - poznámka dne 21.7.09). Z původního článku nebylo vůbec patrné, zda vůbec jde o členy ČSS, nebo jáká ZO sestup pořádala. Možná se Jeskyňáři stydí, nebo bojí. Předpokládám, že jeskyně je v nějaké CHKO se vstupem podléhajícím vyjímce. Že v Českém krasu mají něco jako rajonizaci a že jeskyně někomu patří. Na četných obrázcích na novinkách byli někteří lidé v teniskách, vedení nějakými horolezci...

Je tedy otázkou, proč se článek objevil na prestižním speleo.cz, když vlastně nikoho, kromě autora (Ondřej Lazar Krynek) nejmenuje, činnost ČSS zjevne nereprezentuje. Proč dělá reklamu akci, která pravděpodobně nebyla v souladu s nějakými zažitými jeskyňářskými zvyklostmi. To fakt už není kde vybírat z činnosti ČSS? Nelze to dát aspoň někam mimo novinky, když to má vlastně členy pouze pobavit, nebo na něco upozornit a ne do hlavní činnosti ČSS?

Je pravděpodobné, že budu zanedlouho obviněn, že zase dehonestuji práci redakční rady ČSS, ale není to vlastně dehonestace webu ČSS? Jasně. Je okurková sezóna, připomíná mi to akci s velkým humbukem:"Lada jede". Jde o ostře sledovanou (alespoň z radia Hey to vyplynulo) výpravu čechů v žigulíku do Kazachstánu...O nic vlastně nejde, auta domácí provenience tam pravděpodobně bez problémů dojedou. I zpět a v případě nouze se dají opravit anebo prostě nechat u cesty. O nic nejde, jenom se maže med kolem pusy, jak je to všechno dobrodružství úžasné a že se něco rádobynezvyklého děje...

Z opačného soudku, co se jeví jako rychlokvašák, může být nakonec seriózní zpráva, anebo výzkum. Jedná se o zprávu o glaciologické výpravě do Žiarské doliny (L. Vlček a P. Herich ml.) v Tatrách. Letos tam upadla největší lavina v dějinách Tater a logicky pod sněhem, který se svou vahou zvolna a samovolně utemovává v ledovec, vzniká ledovcová jeskyně. Za pár let tu nebude, přesto je dobré jev zdokumentovat, popsat a navíc se za studiem geneze těchto abrazních a erozních jevů nemusí jezdit až na Špicberky. Ostatně podobná lavinová minijeskyně byla i v Belské dolině.

Dva následující odkazy jsem záměrně vybral pro trochu jiné zaměření, jež se rozhodně neřadí do kategorie rychloinformací o ničem. Oba články napsal M. Golec, jsou odborně laděné i nadčasové. Jsou to pravěkých kresby a velmožský dvorec v Kuřimi. Oba se vážou na jeskyni Býčí skálu a její velice pestrou a pohnutou historii.

O čem jsem tady ještě nepsal jsou významné postupy Moravského speleologického klubu na jeskyni Ferryho tajná a zejména objevy v sondě Pod jedničkou. Nedávno jsem zde ještě psal o Kotýlku, jako o jeskyni černého svědomí. Jako zdroj informace jsem uvedl sborník speleofóra a Holštejnskou skupinu jako autora. Pro objektivitu je nezbytně nutné uvésti i jeskyni Novou, což je název opravdu původních objevitelů - Moravského speleologického klubu. Jde o jednu a tu samou jeskyni (to je dost, že ji tam konečně dali).

Co nového jinde. Sdružení Kerberos (také mimo ČSS) obnoví práce na lokalitě Ovčín tenhle víkend. Jde perspektivní, nicméně na otvírku mimořádně náročnou lokalitu. Budoucnost teprve ukáže, jak velké sousto si čerstvě vytvořená skupiny ukousla. Podmínkou těžby je otevření nového vchodu, což nějaké ty víkendy navíc určitě zabere. Nezbývá, než skupině popřát k tomuto silnému odhodlání hodně zdaru a hlavně štěstí.

V neděli začne a týden bude probíhat 15.Mezinárodní speleologický kongres v Kerrvillu (USA). Zůčastní se ho i tři zástupci ČSS, takže bych taky popřál šťastnou cestu a vyjádřil prosté přání, aby svůj reprezentační pobyt na kongresu podchytili, zaznamenali a nějakým způsoběm někdy i představili širší speleologické veřejnosti.

Technika: Lanex (Tendon) a Singing rock, jako producenti i speleologických lan budou prezentovat svoje výrobky na veletrhu Outdoor 2009 společně se šesti dalšími českými výrobci. Přehled odolných a vyzkoučených fotoaparátů - kompaktů, které můžete po kapsách overalů žmoulat jen tak a nebát se o ně. Na okraj a jen tak ještě Salmův mlýn s elektrárnou v Blansku, trochu historie z Punkevního údolí.

A na konec. Dva víkendy jsem nepodával informace, protože jsem byl na akci ve Slovinsku. Záznam z akce je ve složce Slovinsko, fotografie pak na Rajčeti....

 

 

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode