Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Harbechy

18.05.2011 07:20

Víkend trochu zkrácený, zúžený na den a půl. Dřív se to moc často nestávalo. Z mé strany byla tradiční výpomoc na závrtě č. 3 na Harbechách. Tentokrát v silné sestavě 7-mi lidí. Podrobnosti už vyšly na Oťasově osobním webu. Během dne vytěženy asi dva kubíky kamení, hromada nahoře byla opravdu znát. Dělají to hlavně velké kýble, někdy se plní až nad okraj. Jsou to umělohmotné stavební kbelíky na maltu, při jejím naplnění po okraj to váhově skoro odpovídá vápencovým blokům. I když uši kýblů se hodně deformují a musí se občas narovnat, zatím se žádné neutrhlo. Jediný problém je s praskáním dna kbelíku. Šutry se musí vkládat hodně opatrně.

Nahoru se tahá ručním vrátkem o malém průměru bubnu (asi 12cm), pákou zhruba 1:3,5. takže to jde poměrně pomalu, ale velmi pohodlně a většinou jednou rukou. Kameny vážící okolo půlmetráku se musí brát oběma. Průběžně je vyráběna výdřeva, od shora dolů stále jedním tvůrcem - Láďou Kalisem. Vzhledem k velikosti šachty kolem 1,5x1,5m to ani nezdržuje, dole jsou vždy 2 lidé. Dole to vypadá velmi slibně a také jako už v opravdové ponorové jeskyni.

Na povrchu kromě práce mnoho jiných přírodozpytných zážitků. Ze nějakého stromu postupně popadalo šest drozdů, kterým bylo asi hnízdo malé. Dokonale se pletli pod nohama a zalízali do různých děr v kamení. Postupně jsme je přesadili do stráně mimo šachtu a vyvážku, aby jejich ztráty byly co nejměnší. Z mohutné babyky, která roste těsně vedle jícnu a nad šachtou se pro změnu rojili zase černí mravenci. Řádově ve stovkách až tisících tvořili černé stalaktity (mraventity), aby po chvíli s navýšením hmotnosti a s jásotem žuchli těsně vedle šachty. Někam se postupně rozprchávali. Jinak v závrtě je dost suchých až trouchnivých stromů, takže vrtat můžou všude a hodně. Ke konci šichty se trochu podělalo počasí, takže se zase vyzkoušela děravost plachty, ale to jsme stejně skoro končili.

Na Ostrovsku u nás se pracovalo také. Tartaros pracovalna tradiční lokalitě Lopač. Zavítal k nám příležitostný, ale jinak velmi akční člen Laco s kamarády a spolupracovníky převážně ze Slovenska. Společně s Kubou, Gazem a Mírou přemísťovali štěrk na konci jeskyně z Krystalové síňky pod vodopád. Takže je místo konečně připraveno k dalšímu pokusu o průnik. Večer jsme místo hospody volili posezení u ohně s kytarou. Hezký večer byl doplněn i gastronomickým (masovým) zážitkem s různými doplňky. Třeba alkoholickými.

Neděle se nepovedla, od rána zataženo s deštěm a zimou. Hosté absolvovali jen prohlídku Balcarky a rozprchli se domů. Já se rozprchl už v poledne, protože venku to nebylo ani na procházku,ani na focení. Takže pár informačních fotek s mravenčím videíčkem a jen ze soboty mám na rajčátku. Více dokumentace o závrtu na Harbechách přinese brzo web Suchožlebské skupiny.

Ještě poznámka: V sobotu odpoledne měla v Rudickém Tumperku proběhnout výstava a vernisáž jeskyňáře a kreslíře Svatopluka Cigánka. V Rudické galerii měl vystavovat malby a kresby se speleologickou tematikou. Výstava a vernisáž je zatím odložena na neurčito pro onemocnění autora.

© francimus

Vytvořeno službou Webnode