Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Festival Rajbas outdoor Kotlík

23.11.2009 20:09

Předem bych chtěl poděkovat neznámému dárci, jež navýšil můj měsíční limit přenesených dat o celou polovinu. Díky tomu opět mohly zmizet reklamy a jednotlivé stránky jsou opět kontinuální. Je možné, že je to i zásluha firmy webnode.cz, jež se mi odvděčila za obrovskou sledovanost, za níž děkuji především Vám, čtenářům.

Tento víkend v Blansku v Dělnickém domě i naproti v kině probíhal již 11. ročník Rajbasu, přehlídky filmů, dobrodružství, expedic a jiných aktivit. program byl velmi bohatý, pestrý a žánrově rozmanitý. Příspěvky pocházely z celého světa od Afriky po Tichomoří, ze Střední Ameriky po Nepál. Nechyběly obtížné výstupy do velehor, ani divoká zvířata v národním parku Serengeti. Džampy na liáně z Vanuatu, ani Cyklotrempoviny Honzy Vlasáka. Replika starobylého trojstěžníku se vydala po stopách Ernesta Shackletona po Weddelově moři, Jižní Georgii a Sloním ostrově.

Každým rokem se více a více prosazují i jeskyňáři. V sobotu přednesl svůj příspěvek Zdeněk Motyčka a Radek Husák - Tajemství Xibaldy, potápěčské průzkumy a objevy v cenotech Mexického Yucatánu. O den později pak Marek Audy a Richard Bouda - Muchimuk, Tepui 2009, kde prezentovali objevy v křemencovém systému stolových hor Venezuely jeskyně Cueva Brewer. Česká speleologická společnost pak měla v předsálí i své prodejní místo se speleologickou literaturou, obrázek z jeskyně, asi Amatérky se dostal dokonce i do titulní hlavičky webových stránek Rajbasu.

V oficiálních stránkách setkání je i řada sponzorů, bez nichž by byla akce nemyslitelná. Jejich produkty se přímo vztahují na tyto dobrodružné aktivity a akce. Hlavním sponzorem byl i pivovar Černá hora, jež se kvalitou piva, hlavně desetistupňového velmi výrazně polepšil, že neděle mohla fungovat normálně. Nemoh jsem tomu uvěřit, dík patří pořadatelům i lidem okolo skupiny Hluboký závrt, jež zajišťovala dobrou míru (Růža) a dobré ňamky (Majka).

Co z toho plynulo pro naši skupinu. V pátek (i sobotu) provádění v rámci vedlejších aktivit Rajbas Kotlíku. Účastníci byli perfektně připravení, poučení i vystrojení a na závěr i maximálně spokojení, aspoň ti mí. Dokonce projevili přání přijet i jindy a zapojit se do díla. Od Dámského závrtu se podařilo přepravit tři žebříky, očistit je a natřít, zbytek sobotního dne jsme už strávili na Kotlíku. V neděli pak opět zkoušení Dista a ve spolupráci s Pocket topo a jiné organizační práce. Víkend takový spíše odpočinkový, kdy je potřeba nabrat dech na další práce v krasu a na Lopači....

© francimus

Vytvořeno službou Webnode