Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Co týden vzal...

13.10.2009 19:15

Kulturní události. Asi nejvýznamější kulturní událostí je jeskyňářská svatba, kdy se brali František Trtílek z Hlubokáče a Šnek alias Hanka Špičáková z Tratarosu. Celou událost, protože jsem byl v Českém krasu, zaznamenal Vašek na stránkách Tartarosu. V Národním Muzeu byla zahájena výstava "Pojďte s námi do jeskyně. Fotogalerie z vernisáže jsou od Doktora SkályKrtka a Kelfa. Písmenka od Zdeňka Motyčky a Krtka, krátké video z cirkusové vložky vernisáže. Dalšími událostmi jsou oslavy na Správě jeskyní ČR. Tentokrát pro změnu opět 100. let výročí objevu pokračování Kateřinské jeskyně. Foto Kelf a Doktor Skála. Výstava Martina Majera a Zdeňka Špačka v Rudici. S fotogalerií určitě příjde Igor Harna.

Technika a jiné technické novinky. Osvětlení jako podstatná a důležitá součástka jeskyňáře. Zabývá se tímhle (kromě jiného) web Podzemí.net. Zaznamenal jsem nové diskuzní fórum "Svítilny" na tohle téma na Seznamu. A samozřejmě firemní stránky o svícení JINOLI (uvádím je zde poprvé). Z ostatní techniky - Nový internetový obchod se speleologickým a horolezeckým vybavením GARMR. Kvalitu webu i ceny si porovnejte sami, není to úplně blbé. Lana Tendon, na jejich produktech provedly různé zásahové složky, údajně i včetně České stanice SZS cvičení. Akce se zúčastnilo 70 lidí. Tendon Cap v Trutnově 7.11.2009.

Z fotogalerií jsem vybral. Protože nedávno v Českém krasu bylo setkání jeskyňářů, pro udržení atmosféry pár zajímavých alb od uživatele Trempoviny: Srbsko aneb v klínu vápencových skal, Hagen čaruje a Hagensko. Někde jsou použity fotografie Martina Majera, jedna z nich je právě i v Rudici na výstavě. Jako naprostou bombu od stejného autora i Krušnohorskou Mrtvou trať. Jedna z mnoha tratí ČSR a možná i Rakouska-Uherska, jež jako švihnutím kouzelného proutku mizne.

Dál jsem vybral Krasovou Kloboukotéku od Šneka, fotografie od občasné jeskyňářky Maky (Vilémovice) z výstupu na El Capitaina a z Utahu. Lezecké fotografie zde jsou vůbec zdařilé, na to že byly pořízeny většinou za "pochodu". Galerie ze štol a jiného podzemí pod krycím názvem H28Ř a Louka 2 uživatele JS. U podzemí také zůstanu. Galerie převážně lokalit kanálů, sklepů, bunkrů a Brněnského podzemí od neznámých autorů (Standa Juráň), kterou jsem ještě neuváděl.

Odborný průzkum v krasu. Na webových stránkách Býčí skály jeden technický pokus s měřením teplot. Podobně jako velmi přesné datování a odebírání vzorků při hydrologických pokusech (kapilárou, jak jsem už jednou psal), je i tento nápad neobyčejně zajímavý. Co přinese v praxi se do budoucna uvidí. Je dobré, že se realizují a hlavně popisují tyto originální nápady.

Jeskyně a jiné exkurze. Členové Býčí skály a jejich výjezd do Slovenského krasu. Na Slovensku chvíli zůstaneme. Technické otvírání závrtu jsem vložil proto, že je v něm několik drobných konstrukčních nápadů. U nás se kope hodně, můžou se někomu třeba hodit. Mýtická Měsíční šachta kapitána Horáka opět víří klidné vody. Tématu Mesačnej pindy (neplést s Mesačnym tieňom) je věnováno opět celé diskuzní fórum. Skupina Topas rozšířila své webové stránky o složku Aktuality. Jsou v ní zprávy o činnosti v první polovině roku 2009. Webové stránky Devonu mají nové image. Jsou o třídu hezčí, obsah stejný, nicméně se mi zdá, že je lepší oriantace v diskuzi. Speleohistorický klub Brno, po roce opět obnovil práce na lokalitě ZUB. Surikata - reportáž o sestupu do Andělské šachty.

Připravuji.  Nové publikace - Kniha jeskyně ČR a kniha Podzemí neznámé. Něco jako recenzi připravuji na příště. Ostatně jeden odkaz už uvedu. Kniha Průnik do podsvětí, Rakouského autora Herberta W Frankeho, kdysi za tři kila, dneska za lidovou pajsku. Kniha stojí za to ji mít. Stejně tak vložím nové pokyny pro provoz v obou Amatérských jeskyních, co poslal A. Tůma všem skupinám. Asi jsem to dneska trochu přehnal s psaním, pokračování příště...

Přeji hezký zbytek týdne všem dobrým jeskyňářům.

© francimus

Vytvořeno službou Webnode