Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Co nového ve speleoprostoru.

19.06.2009 15:58

Docela vyjímečně jsem zprávu o víkendové akci dopsal na přechodu mezi jednou a druhou hodinou noční mezi čtvrtkem a pátkem. Byla to akce na Slovensku v Malé Fatře. Je ve své kolonce akcí jinde, než v Moravském krasu, včetně fotografií na Rajčeti. Proč až tak pozdě. Hodně lidí mi předpovídalo, že mi časem dojde dech. Možná přestávám stíhat, ale nedochází mi dech, protože je víc nových a komentovatelných událostí. Jsou na pomezí komedie, černého humoru i absurdního dramatu. Vznikla tak nová složka o Speleopolitice, zatím je v podpalubí, prázdná, stále dopisovaná. Je natolik drsná (například článek o tom, jak jsem Plánivákům umožňoval objevovat v Amatérské jeskyni), že opravdu váhám, zda ji do speleoetéru vypustit. Do toho je hodně dobrých sestupů do jeskyní a bádání v nich, plánovaných exkurzí i expedic....

Je i hodně práce, civilní, výškové a těžké. Na morálu a zdraví to nepřidá, ale člověk aspoň nezměkne. Včera jsem kvůli práci se nezúčastnil schůze předsednictva v Praze. Dneska zrovna prší a možnost "zarejpat" se opět vyskytla. Já totiž nic pro jeskyně nedělám, pro SpeleoSpolečnost nehnu prstem a bez hledání chyb jiných nemohu žít, jak to brzo zase někde zazní.

Hodně sleduji Venezuelskou kauzu Muchimuk 2009, kde dochází k nějaké roztržce mezi hlavními protagonisty výzkumu M. Audym a B. Šmídou. Nevím, jestli oba pánové mají málo reklamy, ale věřím, že příští rok na tepui pojedou opět a spolu. Ve fóru na Rožumberskom webu (ale i web SSS) se slovo etika zmítá jak pírko v příboji. Nedá se to komentovat, i v tak sáhodlouhých zprávách je pořád podkladů pro střízlivý názor stále málo. Ale je pravdou, jakmile jsou někde opravdu velké objevy a hodně, kolektiv to spíše rozhodí, než setmelí. To dokáže pouze tvrdá a obětavá práce.

Pěkně se rozběhl web správy jeskyni ČR. I on podbně jako stránky SSS začal pátrat a zvěřejňuje zprávy o bádání v Moravském krasu. Myslím, že všeobecnému podvědomí laické veřejnosti o osůbkách ve špinavých overalech, které se míhají za okny luxusních aut, to jen prospěje. Uvidíme, jak to paní Ivana Mrázková asi jako webmajsterka povede do budoucna. (Poznámka k tomuto odstavci dole...)

Co jsem objevil. Stránky Petra Maryšky jako pracovníka terénní služby správy CHKOMk a jeho hříchy proti přirodě. Je zajímavé si pročíst, jak to vídí ti z druhé strany. Letos vzniklo po Markovi Poustevníkovi nové občanské sdužení Kerberos. Odštěpením z domovské skupiny Devon. Už má svoje vlastní webové stránky. Některé texty jsou trochu svérázné a proto je dobré na ně také upozornit. Sdružení mikroregionů MAS Moravský kras má také zajímavé stránky o tom, jak lze Moravský kras vidět i z komerční stránky, prostě z pohledu úplně mimo jeskyně jako regionální záležitost. Zpráva o rekonstrukci jeskyně Balcarky na brněnských (i dnes) stránkách. 1. července se má otevírat, uvidíme.

Jinak do svých odkazů jsem přidal i Markovy Poustevnické stránky nejlepšího webu o Moravském krasu. Protože Marek už není v ČSS, nemám s tím problém, je potřeba být otevřený všem. Ze stejného důvodu jsem přidal i stránky Pustožlebské skupiny na jeskyňáři.cz. Pokud náhodou někdy budou lepší, než teď, určitě bude zase co komentovat.

Co bych neměl opomenout jsou stránky firmy SpeleoArt, specialisty na Moravský kras, vše o Moravském krasu. Na tyto stránky jsem ještě neupozorňoval. Protože jsou pravděpodobně komerční, nedám je do odkazů, ale je dobré vědět, co se po krasu děje. Sympatická mi byla fotografie dívky obložené léčivými kulmskými valouny, což je terapie, jež na severu provádíme také velmi často...

Jedna výzva, zejména pro starší potápěče a potápěčské pamětníky, nebo pamětníky potápěčských akcí. Oslovil mě skrze návštěvní knihu Josef Dvořáček z Ostravy. Píše knihu o historii potápění v ČR (Československu) a chybí mu údaje, fotografie a podobně o jeskynním potápění v Moravském krasu. Adresu a kontakt má v mé návštěvní knize, tak se ozvěte, pomůžete určitě dobré věci...

Dneska je pátek a večer se přesunuji do Moravského krasu. Výzkum proběhne opět na jeskyni LIščí, o výsledku se pokusím informovat trochu dříve, než tento týden.

 

Poznámka přidaná 24.6.2009: Odkaz na zprávy z bádání na stránkách Správy jeskyní ČR, o kterém jsem psal v pátek v neděli zmizel. Už neplatí, zato dnes jsem zaregistroval podobnou speleologickou vložku od Kelfa tamtéž. Je co číst...

 

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode