Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

Červnové bádání na závrtě

21.06.2011 08:45

Víkend kromě usilovného bádání na závrtě přinesl i několik významných speleologických událostí. Asi tou nejdůležitější byla svatba hlavního náčelníka, který ji absolvoval mimo svůj milovaný Moravskýkras a v úzkém okruhu přátel. Jsem rád, že i on po mnoha letech změnil svůj dlouhodobý názor a nekompromisní postoj k pojetí osobní svobody. Takže webík francimus, přeje hodně štestí do dalšího společného života a vyjadřuje naději, že se náčelník bude věnovat i jiným důležitým věcem, než jeskyním a jeskyňářům.

I v naší skupině se tento víkend rozloučil se svobodou Kryšna za podpory několika členů, což mírně poznamenalo nedělní bádání. Akt manželství je velmi populární a v Tartarosu jej brzo provede ještě Radovan a o něco později i Míša. Takže se zase můžeme potěšit různými dortíky a svatebními koláčky, eventuelně před svatbou nějakou tou bečičkou.

Skalní jádro skupiny strávilo celý víked v ďolíčku za Ostrovem. Hlavně sobota dala zabrat, byli jsme zde 11 hodin, zadřevili metrový úsek, vykopali další metr, a udělali věnec. V neděli jsme pak výkop prohloubili ještě o půlmetr a kompletně vydřevili. Tahání z devíti metrů začalo být neúnosné, takže zvolna pokukujeme po nějakém rumpálu, nebo rovnou elektrickém vrátku. Přemýšlíme kde co máme, pravděpodobně sem zatím přemístíme vrátek z Rogendorfu, pokusíme se ho trochu promazat.

Ke konci šichty se už lana drží i čtyři lidé, takže pohled z okraje závrtu se může někomu zdát i trochu komický. Osvědčilo se tažné autolano, které je hrubě pletené, lépe se drží. Onehdá jsem kladně zhodnotil ještě lano kroucené, to drží dobře i zabahněné. Kápli jsme na dobré kýble, máme pětadvacítky plasové a ucha zatím drží, na to kolik tun už absolvovaly. Ale pozor je potřeba dát už u koupi a pokusit se kýbl prošlápnout přímo v prodejně. Jestli to nepůjde, je vyhovující.

Bahno se nás zatím netýká, ale sediment je hodně lepkavý. Na slunci krásně vytvrdne, že nejde rukou rozloupnout. Ale stejně většinou taháme jen kamení. Tam, kde jsou dutiny na nich skapová voda vytváří neuvěřitelně krásné škrapy. Venku z nich vršíme obranné valy, které se později odvezou, pokud si je náhodou někdo nevezme třeba na stavbu do základů. Ještě v devíti merech jsou splavené kousky cihel a velké množství uhlíků. A samozřejmě mnoho dalších nálezů, viz obrázky dole. Ke konci šichty jsme objevili volnou dutinu. Sice jen 4m dlouhou a mimo šachtu, zato s pevnými stěnami. To je velmi povzbudivé. Ještě povzbudivější bylo virgulové měření Jindřicha D. z Topasu, který pomocí větve predikoval prakticky stejně velké věci jako Kalenda i pan Kyvadélko.

Co bude dál se uvidí, závrt je populární, navštěvuje nás hodně kamarádů z ostatních skupin, někteří se aspoň na chvíli postaví i k lanu, zájem mají i místní občané, hodně se poptávají třeba u Němců v hospůdce. Nedělní dynamitické počasí kromě přeháněk nabízelo neskutečné výhledy na Helišovu skálu s tisíci odstíny bílé, modré a šedé oblohy a mraků roztodivných tvarů. Na opačné straně žleb a Harbchy a koldokola nekonečně zelená kukuřice...

- Proprané dutiny mezi bloky a s průvanem. Jedna z nich nakonec vyústila do volné kaverny JZ směrem, kam se dají uložit další asi čtyři kubíky kamení. Zkušeně mrsknutý kámen mezi štěrbiny někam propadává další 3-4m dolů...

- Některé z mnoha splavených pokladů a to i ve velké hloubce. Na obrázku je ostří radlice pluhu o délce 40cm a kloub nějakého domácího zvířete. Uhlíky, kousky cihel, někdy kousky větví, krovky chrobáků a podobně. Tohle bylo na 5-tém metru.

- Zajímavé nálezy na 8-mém metru. První valoun nekrasové horniny co vypadal jak kulmák, ale po rozlomení je to spíš kámen užívaný jako brousek. Jsou tu i kvarcity čím dál častěji, ale nejsou nijak opracované, jsou žluté až žlutočervené. Zub (stolička) nějakého přežvýkavce, jinak úlomky žeber snad ovce a jedna klíční kost. To bíle vpravo vypadá jako úlomek páleného vápna se zarostlými uhlíky. Typický produkt staré vápenice, ale pozor. Dnes tu nejsou lesy, ani lůmky, jedná se asi o hodně starou záležitost. Lesu, minimálně křovinám by odpovídalo i množství uhlíků, které nás neustále doprovázejí celým profilem.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode