Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

99. speleobulvár (přechodný únor/2012)

29.02.2012 09:40

Jak jsem sbíral internetová zpravodajství, narazil jsem na zbrusu novou informaci o netopýří chřipce. V minulosti jsme prodělali chřipku španělskou, ptačí, prasečí...Další určitě časem přibudou. Tahle se však týká i jeskyňářů. Není to tak dávno, co odborníci v oboru varovně zdvíhali prst při nemoci WNS a nejraději by navlékali jeskyňáře do ochranných oblečků a omezovali vstupy do jeskyní. Odvetou byly rady o přistřihování křídel netopýrům a informační servery pro ně, aby s nemocí WNS nelezli mezi zdravé kámoše. Typicky česká horlivost a mediální mrdkovství jistě brzy přinese do mediálního prostoru zaručené informace, vztyčené ukazováky a rady na prevenci. Ministerstvo zdravotnictví stejně spolehlivě zakoupí statisíce vakcín za stamilióny korun. Pár lidí se zase napakuje....

...Neznámý guatemalský netopýr ještě mnohokrát zamává křídly, neškoden a zdráv se vypraví na své noční lovy do pralesa. Ostatně v podobných končinách jsou zvířata daleko horšími nositeli nemocí. Ebola, dengue, virus marburk (jehož nositelem je pravděpodobně také netopýr, smrtelná nemoc pochází z Ugandy), virové hemografické horečky a další. V dnešním přetechnizovaném světě také snadno přenositelné a nikdo se nad nimi nepozastavuje (v Německu virem marburg zemřelo 7 lidí, 25 se nakazilo), respektive nikdo to u nás neřeší. Budu rád, když zůstane jen při této informaci....99.speleobulvár je opět zde...

Moravský kras: Výročka - pořádný start nové sezóny, o bádání a jiných aktivitách na Dagmaře (ZO 6-08 ČSS). Bádání v Jedlích, Dagmaře. Jeskyně č. 102 a závrt  Okrouhlík. Aktivní tok na dně závrtu, povrchovka a bystřina ve  žlebech Pekla, devoňácká hydrotěžba a podobně. Výročka a bádání na Skalce, Novodvorském ponoru. 2012 Spodní patra Sloup, je vidět, že na báňáku fasují pěkný jeskyňářský oblečky... Pustý žleb-tání, 25.2.2012 od Kelfa. Punkevní údolí, galerie. Alej roku 2011 roste v Moravském krasu.

Ostatní krasy česka: Návštěva Jihomoravského krasu, jeskyně Liščí díra s dalšími odkazy na mapy. Jeskyně na Jesenicku zažily cvičný zásah hasičů. Článek s narážkou na jeskyňaření jako adrenalinový sport dokladuje, že ani zde pravděpodobně nedojde nikdy k plnému pochopení reality.

Slovensko: Ideální počasí na hledání průvanů od Mariána Jagerčíka, článek a foto. Speleo-MH: Hubeková jaskyňa, video. Záhadná kresba v jaskyni Domica, článek, úvaha. Putování po Východním Slovensku: Sivecké jaskyne, článek a fotky. Pár fotek z Nové Stanišovské jeskyně, článek a galerie. Havrania jaskyňa, Veľká Fatra, info a fotogalerie.

Jeskyně ve světě: Water management and climate change in ancient Maya city, antropologické výzkumy v jeskyních Yucatanu. Pracovní exkurze Kačna jama 02/2012- Okretnica, fotogalerie Jindřich Dvořáček. Expedice Xibalba 2012, on-line zprávy z posledních dní. Stránka na Kosovo a Mecedónsko, Velká Klisura a Jakupica (Ceki 1). Průzkumy v říční vyvěračce Ressel - Francie, článek a info, zdroj speleo.cz. Led Zeppelin 2010, nedávno uveřejněná galerie známé jeskyně. Briar Cave Gating a jiné příspěvky webu On Rappel! Jeskyně Orda cave, 35 udivujících podvodních fotografií. Podvodní je i expedice Xibalba 2012- fotogalerie. Tasmánie, Tasmánský národní park a jeskyně Sastings caves.

Příroda, země, lidě: Bílé Kordillery - Huascaran, článek, vzpomínka. Spěchejte do břicha švýcarských ledovců, do konce století mohou roztát. Clouds Inside Out, jak jsou vidět oblaka sezhora, pěkná fotogalerie. Šaman od Naryan-Mar, galerie. Maroko - brána do Afriky, cestopis, výstava, fotky. Papua-Nová Guinea, poslední jeskynní lidé to mají 12 hodin k doktorovi, nicméně smrt je běžnou součástí života. Zamrzlým rájem Aljašky kolem Měděné řeky po stopách zlatokopů, článek a foto. Nejpohostinnější kultury světa. Možná někoho překvapí, jsou to kromě tradičně hinduistických i muslimské země, i když se jedná o trochu subjektivní názor. K letošnímu roku jeden bilion lidí žijících ve slumech na okrajích gigapolí. Velmi hustý a působivý dokument na Big Picture.

Bats, animals: Po prasečí a ptačí hrozí možná lidem chřipka netopýrová. Nový virus v žaludku guatemalského netopýra. Unikátní románskou rotundu obsadili netopýři, zde se píše o symbióze netopýrů s návštěvníky a kdyby jim lidi od středověku nedělali tyto budníky s křížkama a podkrovím, určitě by nocovali třeba v dutinách, nebo jeskyních. Tajemný život netopýrů, přednáška v březnu, v MZM Brno. S netopýry v podzemí, fotogalerie. Deepest-Living Land Animal Found in Krubera-Voronja cave, nejhlouběji položený život v jeskyni, článek a tady ruský originál.

Doly, dolování, montanistika: Propad šachty, Horní Perm, Rusko. Video a článek. Mine Shaft 14, Rusko, Dněpropetrovsk. Galerie, důlní industriál. Pozůstatky dolování - Rýmařovsko, článek, odkazy. Tradícia baníctva v Malých Karpatoch, projekty, galerie, činnost. Uranové doly GEAM Dolní Rožínka, mapy, objekty, podrobný popis, historické foto. Velmi pěkný a souhrný příspěvek, mapující historii uranu na Vysočině. Doly na kyzové břidlice, nové fotografie.

Podzemí a industriál: Třebívlice, podzemní objekty. What is Hiddeen Under Moscow Flowerbeds, Moskevské husté podzemí. Tohle na vlastní oči už niky neuvidíte, o podzemním mauzoleu pod Vítkovem v Praze, podrobný článek o vysouvacím sarkofágu, chlaďácích a totalitě s fotkama.

Metodika, technika, sporty: Moravské kejkle 2011 - Boudlering, video. Traverz v pískovcovém lomu u Švermova, se odehrává na velmi dlouhém londži. Asi aby traverzující nestrkal prstíky do kladek. By mi zajímalo, co by dělal, kdyby upustil ručkovací lanko. Svícení do podzemí - Conceptual Rescue Flaschlight for the Special Agent, univerzální svítící váleček s ledkou, zářivkou, zapalovačem, provazovým žebříkem a atomovou bombou.

Fotografie, speleofotografování: Fotogalerie Mgr. Vladimír Vojíř, různé galerie vč. podzemí. Speleofotografia 2012, soutěžní výstava fotografií z přírody, jeskyní a podzemí. Info a pozvánka.

Odborné články, geoloie, archeologie: Pravěk Moravského krasu, o doplomové práci Soni Ondrouškové píše Martin Golec. Vyzdvihuje kvalitu a důležitost práce, všímá si osídlení krasu v různých jeskyních a různých dobách. Oba příspěvky jsou pěkně a srozumitelně podané. 298 million-year-old Buried Forest, článek, zkameněliny. Oldest instrument is dug up in Skye cave, archeologie. Messel on tour, přírodní katastrofa po zániku dinosaurů, výstava v MZM Brno (originální zkaměněliny).

Historie, recenze: Nový překlad výroční zprávy VDT za rok 1912, výroční zpráva o činnosti Spolku Německých turistů v Býčí skále před 100 lety. Mírně bulvárně laděný článek Tajemství jeskyně Mrtvých. Ale jak jsem si prohlíd web magazín 2000 záhad, o bulvár tu jde především. Bible českých jeskyňářů. Jedna z velmi mála informací o této knize. Je to však věcí názorů, pro mě už jedna bible platí a tou je Moravský kras od Absolona.

Dění ve společnosti, akce: Správa jeskyní ČR a 08. SPELEOSTŘÍPKY, kde bych vyzvedl francouzskou parodii na film Sanctum a rozmarné bádání v jeskyni Plavecké. Scuba Cam 2012 festival podvodní fotografie, filmy a pod., pozvánka. Beseda s jeskyňáři, 24.3.2012 ve Vavřinči, pořádá skupina Devon.

Osobnosti, rozhovory: Dne 28.2.1995 zemřel Wabi Ryvola, písničkář, tramp, příležitostný horolezec, publicista a známý skladatel. S vlastním jménem Jiří Ryvola se narodil 4.4.1935, byl aktivní na české trampské scéně a jeho písničky mluví za vše.

...Jubilejní 100., slovy ozajstně stý vyjde za týden...

 

Diskusní téma: 99. speleobulvár (přechodný únor/2012)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode