Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

97. speleobulvár (únor/2012)

13.02.2012 23:44

Nějak se mi nepodařilo napsat úvodník, páč nestíhám. Co ještě do konce měsíce stihnu jsou Kousky února v krasu, kde se zmíním konečně zase o Moravském krasu. Na úvodníky jsem nezanevřel, chybí téma, úvaha. Nebo něco, o čem se běžně nepíše, a nikde se to nevyskytuje, případně to nikoho nenapadne. Například o zjevení Kuče v krasu. O informacích z jeskyní, které existují a ke kterým není přístup. Taky mě zaujaly zjevné drobnosti, jako např. velmi dobrý plakát Dnů otevřených dveří. Zde je vidět, že i nad reklamou a prezentací se musí uvažovat a neuspěchat je. Drobná videíčka potěší, z nich se dá vyčíst mnoho pozitivních nápadů a ujistit se nad důležitostí dobrých zažitých postupů viz Alweg v Plavecké jeskyni, nebo zajímavé souvislosti v lomu Velká dohoda....

Moravský kras: Moravský speleologický klub - Arktické dny v krasu o sledování mastných fleků a zimním bádání. Na stejné stránce i Výjezd na Javoříčko, povrchovka v krasu a co se chystá v lomu Velká dohoda. Rudické propadání - Vodní cesta v zimě (Rudické ledy), galerie. Stejná akce a akční fotky od Krtka. Bádání na Okrouhlíku. Druhá únorová akce v Kamenném ponoru, s čerpadlem a novým vrátkem. Punkevní jeskyně, Macocha, video. A ještě jednou pod zem, cvičení s diktátorkou, rozplavby v ÚPBK na BS a vražedná teplota v holínkách.

Český kras a jiné Česko: Dyleňská jeskyně pracovní akce: Australské Hrdlo pŕdlo aneb Speleo Guáno i bádá, článek a galerie. Mrazivým kaňonem Divoké Šárky, článek. Gumperova díra u Mutkova, info a článek. Petzoldovy jeskyně v Českém krasu, článek a fotky Martina Majera.

Slovensko: Na bežkách Prosieckou dolinou, na webu Chočské vrchy je i Kopání v Prosieckej jaskyni. Jeskyně Javorinka ve Vysokých Tatrách, galerie. Čachtická jeskyně a bádání v Kuřáckém salonu, článek a galerie. Pozvánka na brigádu do Majkovej jaskyne. Práce v Plavecké jeskyni, video a pozor: V záběrech jsou vidět zajímavé futrálky na balvany a....opět - Vintocká dráha!. Únor na Slovensku - Skalistý a Pustá. O potápění Speleoaquanautu, članek a fotogalerie. Kierunek Slovač, humorně pojatá, avšak velmi dobře výstižné sepsaná výprava horolezců, jeskyně Jezerní, Griľka a Demänovská - článek a fotky. Liskovská jaskyňa, fotogalerie.

Jeskyně ve světě:  Sledujte on-line: Expedice Xibalba 2012, info a exkurzní denník. Thajsko - Jezero, džungle a jeskyně, blog. Pohoří Lebršnik ve stopách Karla Absolona, pěkný dokument o povrchovém krasu, článek, foto. Island - Kverkfjöll, ledovcové jeskyně, blog a fotky. Nový Zéland 2012, jeskyně Kaiteriteri, blog. Kutumsar Caves, článek, fotky. Crystal Cave, Sequoia National Park. Tepui 2012, itali na Roraimě - článek v italštině a pěkný fotky. Viatomo Caves a její svítící červíčci.

Příroda, země, lidé: Cesta kolem světa za 5 minut, zajímavě sestříhané video. Zimní Ukrajina 2012 - Černá Tisa a Gorgany, přechod pohoří v extrémních podmínkách, galerie. Zamrznutým Prielomom Hornádu, bez korčulí a bez rebríku. Kralický sněžník - rozvodí tří moří se zmínkou o jeskyních, mramorech a mléčných pramenech. Do Rumunska za českými krabičkami, jinak hezký povídání o Banátu, včetně jeskyní a pod.

Netopýři a jinej humus: Netopýři spí v hloubkách. Prosíme nerušit varuje ornitolog František Bárta. O Syndromu bílého nosu se rozepsali na webu Vlčí mák, 3 články. Netopýři hledající teplejší úkryt mohou umrznout, týká se to přeletů mezi vymrzajícími paneláky a teplejšími jeskyněmi. Netopiere, báseň. Pes jeskyňářem. Fantastický svět plísní, video.

Doly, montanistika: Chrustenická šachta, aneb jak se fotí s Králem montanistů a certifikovanou modelkou. Imaginace s důlní inspektorkou Mc Medvídkovou a Expertem na podzemní imaginaci Pažoutem. Podzemní výbuchy pod Krumlovskem, pátrání po zdroji silných seismických otřesů, jedna z možností je i zřícení kaveren nefunkčních dolů v okolí. Trebostovská baňa v Malé Fatře na speleo Turiec, info a fotky.

Podzemí a industriál: Podzemí a železnice, o zpřístupnění Telčského podzemí. Podzemí a odvodňovací chodba hradu Žumberk - Chrudimsko, škoda, že hoši ze Speleohistorického klubu jsou na další podrobnosti a fotky trošku skoupí.

Metodika, technika, sporty: Poprvé zdolána stěna Macochy, historický článek. Kota 1000, pokus o rekonstrukci starých stránek a nově vložení starších akcí. Taková trochu jiná hřebenovka, video. SPELEOŠKOLA- jaskyniarské kurzy. Asi na rozdíl od typicky české komerce zde za 3 litry dostanete během čtyř dní vše, co skutečné jeskyňářství je. V česku pořídíte asi tak 2 sestupy po žebříku. Nabídka je velmi zajímavá, nabídky si všímá i OS Čachtice. Bendží žamp 12Om pod zemí a 4 sekundy svobodného letu v důlní komoře, video. Lezení v Alkazaru - Český kras. Pojištění pro speleologii, v magazínu jeskyňář.cz se rozvíjí diskuze o pojištění pro případ nehody v jeskyni.

Fotografování, galeie: SME.sk, Nejlepší fotky týdne. Uživatel Okawango's, pěkná fotogalerie místy i s jeskyněmi. Mých 10 nej, web empapa.net.

Dění ve společnosti: ZO 5-01 Bozkov má nové a pěkné stránky. Nové stránky a také pěkné ma i ZO 1-04 Zlatý kůň. Správa jeskyní ČR a 06.SPELEOSTŘÍPKY, tentokrát s bytelnými zprávami ze zahraničí. Techmeeting Bratislava 2012, vše o technickém a jiném potápění, článek. Přednáška o Petzoldových jeskyních dne 14.4.2012. Výstava zkaměnělin Českého Středohoří je nově v Ústí nad Labem. Nový plakát - Den otevřených dveří na BS 2012, kvalitou hravě předčí i plakát speleofóra.

Odborné články, archeologie, ekologie, geologie a pod: Grafitti staré 42 000 let, Malaga a jiný jih Španělska. Rusové otvírají tajemný ztracený svět, 4 km hlubokým vrtem do jezera Vostok pod ledem Antarktídy. A ještě stejné téma na iDnes a s obrázkem i Haló noviny. Podzemní cesta do pravěku i nedávné historie vede tentokrát Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi.

Výročí, osobnosti, rozhovory, historie: Ve věku 71 let zemřel Olin Matoušek řečený Bandaska, jeskyňář, horolezec, technik a potápěč. Upozornila mě Helena Kvasničková a na webu BS i Vojta Celofán. Bohužel neznám další podrobnosti.  Daniel Hutňan, rozhovor o výzkumech na poloostrově Yucatán.

Trocha houmru: Pro ty, kteří perou lana a overaly například v automatické pračce...

----pokračování zase za týden----

 

 

 

Diskusní téma: 97. speleobulvár (únor/2012)

Datum 15.02.2012
Vložil Surikata CM
Titulek Chrustenická šachta

Aj, Franci, tahle modelka není certifikovaná..

Datum 15.02.2012
Vložil "z Mexika ..."
Titulek zase samé bláboly ...

a že jich je :-D

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode