Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

96. speleobulvár (únor/2012)

08.02.2012 10:11

Určitě nejsledovanější a nejdiskutovanější událostí týdne byla nehoda jesknáře Mildy v slovenské jeskyni Javorinka. Událost byla medializovaná velmi podrobně, i když se v průběhu vyprošťování žádný redaktor tisku, ani televize fyzicky na místě nevyskytl. Takže informace opravdu z první ruky poskytla jedině Horská záchranná služba Slovenské republiky. Přímo v jeskyni a na přání velitele zásahu dokumentoval vyproštění Igor Harna. O sledovanosti svědčí i velký počet shlédnutí této galerie. Já jsem vložil malé upřesnění na jeskyňář.cz. Na webu typickou zprávou byly Novinky.cz. a Novinky.sk., kde se chybně píše o jeskyňáři profesionálovi. Další bulvární plátky jako Blesk a pod. uváděly, že postižený 14 hodin visel v jeskyni a pak byl traverzami vyprošťován. V televizi Markíza mu ještě zlomili ruku...

Reakce byly různé. Od nadávek a obviňování z hazardu a plýtvání peněz až po oboustranné uznání. To znamená, že nejen my jsme poděkovali všem zasahujícím záchrancům, i velitel zásahu poděkoval nám za spolupráci a zvládnutí problému. O akci se zajímal i velitel české SZS, předseda ČSS a jiní činovníci výboru. Nehodu brali jako problém, který se může opravdu stát každému a všichni se shodli, že jsme žádné předpisy, pravidla ani bezpečnost neporušili. Nikdo neměl žádný problém, proto jeko nejzvláštnější reakci jsem zaslechl úvahu....o vyloučení z ČSS...96. speleobulvár je zde...

Moravský kras:   Křtinské údolí, exkurze pracovníků SJ MK (Býčina, Drátenická a pod.), galerie. V Rudici na Blanensku vrcholí oprava historického větrného mlýna. Natáčení ČT na Býčí skále, galerie. Zimní bádání v Okrouhlíku (Okrouhlík určitě hřeje) sk. Devon. O Zimním bádání na Kamenném ponoru píše i Hawk, o technickém zdokonalení lanovky a zajímavých průvanech v oblasti vchodu. Závrt č. 3, pátrání po průvanech na Harbechách, výročka sk. Suchý žleb a pod., galerie. Kondenzační koroze v Amatérské jeskyni. Diplomka Ley Fajkošové o korozi krápníků, to jsou ty rozežraný záclonky, o kterých jsme si kdysi psali se Zajochem. Mořské oko, Brežněvův komín a zvuky země zachycené na Býčí skále, článek o bádání na Býčině.

Jeskyně Česka: Petzoldovy jeskyně trochu jinak, článek a fotografie. Petzoldovy jeskyně v Českém krasu dosáhly délky půl kilometru! Zdroj speleo.cz. Ponikelská jeskyně, galerie k článku o výzkumu paleomagnetismu. Z návštěvy jeskyně Nad tratí u Železného brodu a propadu Na poušti, fotogalerie. Ledová Srbárna aneb Český kras zakletý v ledu. Štoly, potoky, hospody. Jeskyňáři Tetín, výročka. V Jeskyni víl se úžasem tají dech. Mimořádně krásně vyledněná pseudokrasová jeskyně u Kyjova.

Slovensko: Zimný rozbeh pokračuje, j. Stará garda a Vlčie jamy. Staršího data, leč nově vložené album Slovenský kras 2007 (jeskyně Čistá studňa, Velká Bikfa a pod.) Vlani prišlo do slovenských jaskýň vyše 481 000 návštevníkov. Kde bude jaskyniarsky týždeň roku 2012?, informace a podrobnosti. Čachtická jeskyně - len  moment, video. V priepasti na Spiši odhalili tristoročnu vraždu, článek. Speleologické akce roku 2011 OSS Ružomberok, galerie. Jaskyňa Mažarná, Velká Fatra, článek a galerie.

Jeskyně ve světě: Francké Švýcarsko - Slzy Arkóny aneb Explorační práce pokračují + nový objev, článek, galerie. Od Dědka von Guános. Češi objevují ztracený zatopený svět v Mexiku a slaví úspěchy, zpráva, video a fotky. Unikátní záběry z podvodní jeskyně v Mexiku. Gryka a Madhe, Veľká Klisura, prvý kontakt s jaskyňou, odkazy. Jeskyně Altinbešik, krasové útvary v Turecku, video. Život mimo planetu Zemi? Podvodní jeskyně na Bahamách mohou napovědět. Článek s dalšími odkazy.

Příroda, země, lidé: Podzemní monastýry u Voroněže. Untruthfully Smoth Roads Of Altay, cestování po republice Altaj. Zima na Krymu, pár romantických fotografií. Tušetie - pohádkový kraj na Kavkaze, cestopis.

Bats: Eurobats 2011-2012, fotosoutěž, portréty netopýrů a pod., je třeba dál klikat, všim jsem si i účasti autorů z česka. Evoluce letu a echolokace u prvních netopýrů, článek.

Doly, montanistika: V Ostravském Landek parku sfáráte do dolu, jaké je to být horníkem si mohou lidé vyzkoušet, článek. Staré štoly ve Vráži, aneb jak se fotí úžasné skotské kiltové overaly, galerie. Uhlí - hodně hustá galerie o životě horníků v Jainta Hills - Indie.

Podzemí a jiný industriál:  Podzemní velitelské stanoviště, galerie. Kostnice pod kostelem svatého Jakuba v Brně se turistům otevře ještě letos. Sklepy letohhrádku Sedlec u MIkulova, galerie. Šokující zjištění: Kdo žije v podzemí? O rozostření lidských smyslů.

Metodika, technika, sporty: Excalibur: The World's Tallest Climbing Wall. Hodně hustá "překližka" a odpovídá titulku.

Fotografování, galerie, soutěže: Výsledky tématické soutěže Malujeme světlem. Tématem se zabyvají i někteří speleofotografové. Nová soutěž je: "Zasněžená krajina". Dalec, různé fotogalerie i z Moravského krasu..

Dění ve společnosti: 0.5 SPELEOSTŘÍPKY na webu SJ ČR,   Zlatohorské podzemí, recenze knihy. Přednáška Amatérská jeskyně, T. Mokrý přednáší 20.3.2012. Speleo-rumbál v Ostrově u Macochy, pozvánka.

Odborné zprávy, geologie, ekologie: Stanovisko CHKO Broumovsko k záměru průzkumu břidlicovému plynu. Zde jsou pěkně a jasně popsané možné dopady. Aneb kdysi Československo vyváželo stroje do celého světa, dnes se degraduje na rozvojovou zemi za každou cenu produkující nerostné suroviny. Břidlicový plyn jinde - v Polsku, a v Evropě. Paleomagnetický průzkum v Bozkovských jeskyních a v Poniklé. Estonské meteoritové krátery v Kaali, článek. Volná příroda je poklad, ne hrozba. Velká artéská pánev v Klokánii, největší podzemní zásobárna vody na světě.

Portréty, osobnosti, výročí, historie: Vzpomínka na nedožité 60-tiny Vladimíra Žikeše, na webu JK Demänovská dolina a historickou fotogaleriíVydali se po stopách Karla Absolona. Boskovický rodák v přednášce Petra Kostrhuna. Výročí, 6.2.1998 zemřel Haroun Tazieff, výzkumník, speleolog, vulkanolog. Nové historické pohlednice na Rajčeti, týkající se krasu a jeskyní. Přírůstky do archívu SJ ČR (karbidky, svícení).

...pokračování za týden....

 

 

Diskusní téma: 96. speleobulvár (únor/2012)

Datum 12.02.2012
Vložil Igor Harna
Titulek Re: vyločení z ČSS?

je to padle na hlavu stát se to muže bohužel každému takže ten chytrák co to vyslovil by si mel uvědomit co řekl .

Datum 10.02.2012
Vložil Zvědavec
Titulek Otázka

A ví se, co to bylo za idiota? Mohli by vyloučit z ČSS jeho, za demenci !

Datum 09.02.2012
Vložil Ivan "dědek"
Titulek vyločení z ČSS?

Docela by mne zajímalo, který nebetyčný blb mohl vypustit z úst, že by měl za nehodu Milda být vyločen z ČSS. To musí být, ten dotyčný velkej koumako-šulin :-) , že na takovou hovadinu vůbec může přijít a na tož to veřejně vyslovit :-) . Docela si ho dokáži představit :-) ...zajisté dlouholetý člen ČSS, jeho největší zážitek pár žebříků, neaktivní pecival a největší problém chřipka a roupy v prdeli, ovšem u piva velkej jeskyňář, byť SRT a jiné.. nic mu neříkaje. Jo tak takové, mám tůze "rááád" :-) . V nejhoším případě, státi se, že snad by k vyloučení nedej bože došlo, což je opravdu hovadina, vezmu rád Mildu do svého speleos klubu :-) . Jak někdo vůbec může být tak blbej a kevšemu zlej...TO NEMŮŽE BÝT JESKYŇÁŘ....kopnout ho třikrát do holeně a ať ho smrt pojebe!
PS. Omlouvám se za sprosté pešle, slečny nechť mne prominou.
Zdař Bůh
Ivan "dědek" Guános

Datum 10.02.2012
Vložil francimus
Titulek Re: vyločení z ČSS?

Doslech jsem se, že bych měl být vyloučen já, protože se někdo domníval, že jsem byl vedoucím akce. Jako by vedoucí akce mohl za to, že někdo zakopne a zraní se.

Datum 10.02.2012
Vložil Ivan "dědek"
Titulek Re: Re: vyločení z ČSS?

Nooo, tak ten dotyčný musí být opravdu lála-pápa :-) ...nemám slov.. A nenapadlo ho také třeba vyloučit předsedu klubu? nebo rovnou předsedu ČSS? :-) :-) Doporučuji kopnout třikrát do holeně a nechat mu vyšetřit hlavu. Asi se jedná o duševně chorého blba :-)
Zdař Bůh
Ivan

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode