Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

94. speleobulvár (leden/2012)

25.01.2012 10:31

Světové, ale zejména tuzemské servry zahlcuje množství informací o "Pějících" jeskyních, tajemných zvucích země, pekla, nebe. Různí proroci se toho chápou a označují tento nesmyslný jev jako předpověď konce světa. Do toho všeho z kosmu přilétají bytosti z páté dimenze, materializují se v podzemí kopcovitého masívu (viz. link Podivné zvuky dole v houmru)...Na těchto zprávách určitě není nic nepravdivého, protože byli spatřeni i v Moravském krasu. Dne 14.1.2012 ve čtyři ráno se zjevila mise z galaktického nulového bodu na parkovišti před Balcarkou. Červenou felicií protrhla membránu mezi čtvrtou a pátou dimenzí. Dělali takový bordel, že to probudilo i správce budovy na Balcarce Franty Jelínka, který je dále pozoroval kryt tmou z oken správní budovy. Bytosti podobné iluminátům na sebe navlékli overaly, helmy a světla a s naprostou jistotou se vydali směr Ostrovské Vintoky. Zřejmě zapoměli vypnout knoflík tekutého světla, krystalizujícího do libovolných projevů, takže skupina nebyla neviditelná....

Frantu Jelínka znám z doby, kdy různí důležití speleologové ještě tahali gumového kačera. Přezdívku Kamikadze si vysloužil svými bravurními jízdami kloubovým autobusem, zejména v soutěskách obou Úzkých Suchého žlebu. Kdysi se tam opravdu jezdilo a v zimě cestující běžně řezali pilou stromy popadané na silnici. Možná Franta v pátek něco požil, ale být probuzen nad ránem, může být i věc spíš k nasrání, nikoliv k transmeditálním úvahám. Takže mu věřím i proto, že Franta měl vždycky rád jeskyňáře, nikdy od nich neinkasoval za baťoh a okolí Balcarky bere jako své milované území. Trochu jsem pátral, ale ani mezi známými jeskyňáři tu v inkriminovanou dobu nikdo nebyl a nikdo o sestupu do lokality nevěděl. Takže za intenzivní vysokofrekvenční implozí s projevy dimenzionální transmutace se mohla skrývat...zase...jen a opět....prachobyčejná zkurvená komerce. 94. speleobulvár je opět zde.

Moravský kras: Nové objevy v jeskyni Výpustek, oblast Salmova výpustku "Umyvadlo". Jeskyně mají naději na pokračování, web francimus se připojuje ke gratulantům. Moravský speleologický klub a jeskyně Ferryho tajná, odkrývání zajímavých zákoutí jeskyně. Jeskyně Býčí skála, Ďáblův dóm - makro, Mořské oko, všed od Igora H. Odpoledne za závalem, aneb další bádání v Býčí skále. Hadař měl možnost pár hodin meditovat a zaposlouchat se do tajemných zvuků hlubin. Bádánízmarkomercizdar na závrtu 3., Harbechy. galerie Oťasa. Skupina Moravský kras a Skleněné dómy, V1. Toulky Moravský kras - Suchý žleb, Pustý žleb, Macocha. Baterka nutná...nicméně autor je znalý, například přístupu k Rytířské jeskyni. Macocha a Hankensteinova abyss. Skupina Devon, bádání a kyblíkování v Okrouhlíku.

Česko: Tetínské skály, lomy, jeskyně, lezecký konflikt a pár jiných hlášek.

Slovensko: Edo Piovarči a Najkrajšie z prieskumu jaskyne Ľudmila. Stanišovská jaskyňa, zdánlivě nekomerčně pojaté video. Tri akce - Speleo Bratislava, s fotogalerií.

Jeskyně ve světě: Křest pod stropem ledové jeskyně. Cesta do hlubin země, vypadá to na nějaké lávové i jiné jeskyně. Zázračná planeta - 4. díl Jeskyně, videoupoutávka. Exkluzivní fotky: Hormuzský průliv teď zajímá celý svět. Celý svět zajímá spíš krize, jaderný zbrojení atp., pokus o bulvarizaci solných jeskyní v Íránu. Jeskyně určené k černým rituálům, dlabané jeskyně v pískovcích. Timbac Burial Cave in Benquet, jeskyně jako sušárna. Australian divers reach record depths in caves, celých 221 metrů, jsem pochopil na N. Zélandu. Tam fakt není nic hlubšího?

Příroda, lidé, země: Miniature Desert in the Freezing Cold Siberia, poušť Čara uprostřed hor (oblast Bajkalu). Ze stejného zdroje ještě Unsual Rock Formations at Torcal Antequera i Africa From Above od Gerge Steinmetze. Starší fotoreportáž Uzbekustán 1956.

Netopýři: Netopýři vymírají kvůli syndromu bílého nosu, v Moravském krasu je patrně na ústupu. Čeští netopýři mohou pomoci americkým, které ničí plíseň. Neobyčejně husté jsou komentáře pod článkem. Co to máš pod dachóvkami (taškami)? O tom kolik netopýrů se může vejít pod jednu betonku, video-zdroj speleork.sk. Mezinárodní konference o netopýrech v Maďarsku, pozvánka.

Doly, montanistika: Ašsko v podzemí - jeskyně pod Radarem. Zjevně se jedná o štolu, Pro Vaši bezpečnost autoři v čepicích nezveřejní souřadnice. Humorně pojaté video o tom jak to vypadá, když není světlo přímo na kameře. Senát možná o tři roky odloží provozování podzemních úložišť CO2. Já myslel, že provozovatelem bude BÚ? Karvinskem v neděli opět zachvěl důlní otřes.

Podzemí a industriál: Web kawi - Stínadla a nejen v Praze. Se Stanislavem Motlem za tajemstvím katakomb. Richard 2011, galerie a úložiště Richard 2012, nově publikované galerie o osudu tohoto podzemí. Metro Tunnels Of Saint Petersburg, netradiční foto podzemího industriálu.

Metodika, technika, sporty: Leflektor pro jeskyňáře 10W, 12v a až 900 lumenů na velkou LEDku, jak jinak a vypadá dost nerozbitně. Jiné zářítko se jmenuje Magicshine Speleoset 2400lm. Svítivou soupravu o mnoha kusech lze pořídit bezkonkurenčně za pouhých 8.200,-Ká. Pozvánka na promítání prvosjezdu řeky Kongo. Ze stejného zdroje i prvovýstup 1500m útesu na ostrově Pam (Grónsko).

Fotografie, galerie, foto: Fotobanka Aurius, mimo jiné i galerie jeskyní Česka, Slovenska, Rumunska...V přiložením cenníku fotografií se dozvíte, jaký humus bez nápadu, invence a obsahu (za kolik) lze prodávat. Zima na Krymu a v Šatuře. Anzor Bukharský, fotogalerie. Nejlepší fotografie Ruska 2011 v kategorii příroda. Krajina a příroda - web Digimánie, jsou tam i fotky z jeskyní.

Dění ve společnosti: Vernisáž výstavy fotografií Oty Šimíčka, v Tumperku dne 17.3.2012. Speleolog představí tajemný život v jeskyních, přednáška Romana Mlejnka. Na webu vyšly 3.SPELEOSTŘÍPKY na SJ ČR, je hodně rozsáhlé, zejména ve složce videa. Program Klubu cestovatelů v Brně v 1.pol. 2012. Trampská a jiná PF 2012. Sympozium o pseudokrasu ve Španělsku.

Historie: Výročí druhého dosažení jižního pólu, 18.1.1912 (100let), R. F. Scott a jeho společníci se z něj nevrátili. Kompletní přechod Antarktidy polárníkem Börge Ousland v r 1997.

Odborné články, archeologie, geologie: Zázrační příroda, skály a viklany, galerie. Archeologové zveřejnili unikátní záběry ostatků prehistorických medvědů. Článek a video. Thor Heyerdahl - po stopách předků, článek Jiřího Martínka.

Portréty, osobnosti, rozhovory: Zemřel Doktor Karl Mais, významný Rakouský speleolog a karsolog, zdroj speleo.cz. Focení v podzemí mám jako koníčka. Nebo spíš koně, říká speleolog. Rozhovor s Petrem Hurbanem, autorem knihy Zlatohorské podzemí. M.j. mohou jeho pomocníci při focení kouřit, dokonce několik cigaret.

Trocha houhru: Kolský nejhlubší vrt v interpretaci věřících. Podivné zvuky: součást transformace a ničení podzemních základen. Čeští akademici nezaostali a vážně se zabývali koncem světa. Umělkyně a dobrodružkyně, mokro, anebo sucho? Už jsem potřebovala akční víkend, ten poslední si nevybavuju....

...pokračování za týden...

Diskusní téma: 94. speleobulvár (leden/2011)

Datum 06.02.2012
Vložil Martin Vosáhlo
Titulek popleta ....

františku musile, ty si to píšeš cíleně sám, abys měl pak na co reagovat, že ...

Datum 05.02.2012
Vložil KUBA
Titulek VINTOKY

komerce ve vintokách ?ve dvou ? jak se asi převlíkaliaž vylezli když za autem nebylo bláto ? Frantu nevzbudili jen brzo vstával...byl dost popuzenej z tohoto článku ....

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode