Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

93. speleobulvár (leden/2012)

17.01.2012 10:13

...Uplynulý víkend byl ukončen velmi poučnou akcí. Nachomýtl jsem se mimo jiné k exkurzi skautského oddílu v Barové jeskyni. Děti byly plně vybavené, na hlavách lyžařské přílby s přilepenými čelovkami, šusťáky, někteří měli na nohách rodičovské broďáky o několik čísel větších. Při troše fantazie vypadali jako skupina astronautů, nebo ufounů. Ve 4. propasti zapadl jeden skautík do bláta. Pravděpodobně čelovka a-lá Lucka Vondráčková z temene havy mířila nahoru, nikoliv pod nohy. Při jeho vyprošťování zapadli další dva skautíci, jejich vedoucí, který vše dokumentoval a Dejv, který se zakuckuckal smíchy. V některých případech jsme museli děti vytáhnout na boso a následně vydloubávat gumáčky, ale postižených nějak neubývalo. Zjistili jsme, že za našimi zády tajně skáčou do bláta další, aby si to okusili také. Po hodině této grotesky jsme se tam váleli a chechtali všichni.

Při jejich odjezdu dostala skupina provádějící výzkum malé všimné - láhev alkoholického pití a mě napadla drobná asociace s komerčními sestupy. Protože někteří jedinci i tohle považují za komerční sestup a přijatou odměnu jako úplatu na stejné úrovni jako finanční zisk za odvedené služby. Jestlipak se také u toho dovedou absolutně zaprasit i utlouct smíchem. Obě smluvní strany...93. speleobulvár je opět tu...

 

Moravský kras: Dvě jubilea na Býčí skále v roce 2012, rozsáhlý článek s anglickým resumé. Býčí skála: svědek vraždy i domov netopýrů. Lednové bádání, aneb Amatérce o krok blíž, o činnossti nejen v BS, ale i Barovce a na Mokerské plošině, Mecháči a jinde.  Jeskyně č. 102 a povrchovka, bádání na novém pracovišti a taky ve starém Okrouhlíku. Podzimní čerpání Jezerní chodby, Nový Sloupský koridor, tento úsek by si zasloužil i rozsáhlou hydrotěžbu, výsledky budou překvapivé. Kamenný ponor - Technické práce, instalace druhého elektrického vrátku. Jeskyně Švédův stůl, video. Jeskyně Kravská díra. Jeskyně Výpustek - Tip na Chlapský víkend: Zalezte pod zem, stovky kilometrů neznámem.

Česko: Nové objevy na Rachavách, potápěčský průnik prvním sifonem, velmi pěkný a podrobný článek a pár fotek. Víc takových. Jeskyně Za hájovnou, televizní repotáž a video z nových loňských objevů. Za zmínku stojí Vintocká dráha v úvodu snímku. Jeskyňáři technici se prostě nezapřou. Amatérské dírolezení a pseudokrasové jeskyně u Křimské přehrady, Krušné hory. Česká zima, ledové jeskyně, ledový bar a hrad.

Slovensko: Jaskyňa Mŕtvych Netopierov, video o bloudění se žhavou tečkou po jeskyni. Edo Piovarči a natáčení novoročního přání v jeskyni Ludmila (na lovu Pé-eFek). Dny Otevřených dveří v Plavecké jeskyni, galerie. 50,450 Km Půdorysné digitální mapy Demänovských jeskyní, příspěvek Paľo Hericha ml. Velká Ledová propast na Ohništi, článek, galerie. Úspešná zvuková skúška, o spojování jeskyní Stará Garda a Majkova. Speleo Turiec, 3. lednová akce, Havraní jeskyně, galerie.

Jeskyně ve světě: Nově zveřejněné Italské jeskyně na YouTube, článek, odkazy a video. Fascinating Ice Caves - Smilorama. Caving in SE Asia, jeskyně a kras v Malajsii, fotky, blog. Slzy Arkóny "Explorační práce pokračují + nový objev!", skupina Guáno opět ve Franckém Švýcarsku. Článek a Dědkova galerie.

Příroda, zeme, lidé: Rodové stromy v Moravském krasu, Novodvorská alej, zdroj AOPK. What Is It Like To Stay On The Kola, 2. pokračování o známém poloostrově. Divoká zvířata na Kamčatce v zimě, galerie. Něco o přírodě, jedno z méně kýčovitých videí Kitaro-Matsuri. Nejlepší jsou medvědi-horolezci na konci. Nejzajímavější erupce roku 2011, galerie. Nejlepší satelitní snímky Země. Toulky po Prokletých horách Albánie, pěkný vysokohorský kras. Theodore Roosevelt National Park, geologické a jiné špeky divokého západu.

Netopýři: Netopýři - tajemní tvorové noci , netopýr spící vleže na břichu, lapajícím hmyz do létacích blan o podobně. Nejen lidé mají vícesměrný mozek, vědci jej zjistili i u netopýrů. Střídání teplot zvěři nevadí, jezevce či netopýry ale může zmást.

Doly, montanistika: Drahé uranové dědictví, ekologické a finanční důsledky nacpaných tisíců tun kyseliny sírové do země u Ralska. Montanometr - Skotská báňská inspektorka MC Medvídková se modlí ve slepé chodbě. Gold-Mining Business Of Salair, hydrobagry na řece Suenga.

Podzemí a industriál: Nákladové nádraží Praha - Žižkov, industriální galerie. Cihelna Bílovice a raketová základna Chynín, pěkná galerie. Betonové monstrum vysoké 232 metrů (The Tallest Arch Dam In Russia).

Metodika, technika, sporty: Acrospeleo, videonávod na pravou speleoferátu. Podobné kvality zjevně v Moravském krasu dosáhnout nelze. Trochu nepovedený bandží jumping mezi krokodýly, video.

Speleofotografování, fotogalerie, filmy: The 45 Most Powerful Images Of 2011, nejlepší reportážní fotografie loňského roku. Tématická soutěž o nejlepší album Malování světlem a některá náhodná alba z této fotosoutěže, opět další inspirace pro speleophotography. Film Labyrint, webové stránky filmu s odkazy. Moldavská jaskyňa mŕtvych (u Levoči, SK) film. 2011 Best Photographs Of Russia. Převažují děti, starci i běžní lidé, velmi výstižná galerie, stejně jako Nominované nejlepší fotografie architektury 2011. Speleo Grenoble, galerie. Les Sans Ciel, galerie.

Dění ve speleospolečnosti, akce: Second International Symposium on Mine Caves, (Moje jeskyně) pozvánka na Sardinii, abstrakta a pod. Druhé SPELEOSTŘÍPKY od SJ ČR. Dne 29.2.2012 bude přednáška, beseda, promítání Roman Mlejnek - Svět ticha.

Historie: Horolezecký časopis HOTEJL, trocha historie lezení v Moravském krasu a jinde.

Odborné články, archeologie, věda: Nejcennější příroda může být dle studie ve starých lomech. O osídlování vytěžených jam. V Brně vystavují fosilie z takzvaných paleontologických Pompejí, obratlovci, savci z lokality  Messel. Archeologové v Bubenči našli nejstarší pole v českých zemích. Seismický jev na Českokrumlovsku.

Portréty, osobnosti, rozhovory: Rozhovor s předsedou Akademie věd České republiky - Jiřím Drahošem, přepis rozhovoru a video. Jeskyňář Vladimír Šebeček - Tajemno je tam všudypřítomné, rozhovor o historii Halstattu a jiné.

Trocha houmru: Tábor hrůzy!. A Snowman's Worst Nightmare, malé sněhové kreace.

...a pokračování zase za týden...

 

 

 

Diskusní téma: 93. speleobulvár (leden/2012)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode