Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

91. speleobulvár (novoroční/2012)

04.01.2012 11:16

...Tak si takhle sedíme s partou kamarádů v hospůdce U Němců. Kecáme a loučíme se se starým rokem. Je fajnová, komorní atmosféra, nikdo neleží na stole, je klídek. Dobře se bavíme, hlavně o věcech co budou a co se změní. Hospodou se trousí různé jeskyňářské skupinky co většinou míří na své i cizí základny, je dobré, že o tom jejich majitelé aspoň vědí. Jako jeden z posledních hostů k našemu stolu přistupuje známý jeskyňář. Žoviálně zdraví přítomné a vinšuje do nového roku, svá slova stvrzuje stiskem ruky. Mě přeje bodrým poklepáním na ramena tak, aby to všichni viděli a slyšeli.

Zjistil jsem, že moje vnitřní bloky mi dosud nedovolují jen tak komukoliv potřást rukou, poděkovat a oplatit pozdrav. Stejně tak, jako mi nedovolují vystartovat se zaťatými pěstmi. Stejně tak, jako jsem velmi brzy a smutně zjistil, už rok předešlý. Nový rok nebude jiný, bude naprosto stejný. Vůbec nic se nezměnilo a...asi ani bohužel nezmění...91. novoroční speleobulvár je zde...

Moravský kras: Ostrovské Vintoky, silvestrovská exkurze ve studeným průvanem vyschlé jeskyni. Závrt Okrouhlík, mapování Půlnoční propasti s fotogalerií. Pekárna a Švédův stůl, volně přístupné jeskyně Moravského krasu. Toulky Moravský kras - Holštejnské údolí a protoulaná Adventní neděle. Ze stejného zdroje ještě Jáchymka, Kostelík a volně přístupné jeskyně v Křtinském údolí. SpeleoKerberos, předsilvestrovská akce na Kamenném ponoru se skalním bobíkem zakrývajícím ústí neznámé prostory. Sváteční bádání v Pohanské jeskyni, sled událostí na Býčí skála-Barovka, mezi svátky a Novým rokem včetně o téměř nepřerušeném bádání a výzkumu zde. Úspěšný rok 2012 a ještě pracovní povrchovka Rudické skupiny. Shrnutí roku 2011 v Myotisu, stručný přehled akcí a lokalit skupiny.

Ostatní jeskyně Česka: O boji s draky a Kodování v Českém krasu.

Slovensko: Jaskyňa Studeného vetra, Na Ďumbieri v Nízkých Tatrách, pěkné video. Meranie reliéfu lomovej steny a Jaskyne udavačov, komentovaná fotogalerie z Kraľovanského lomu. SK Aragonit. Konec roka 2011 po jaskyniarsky, společenská akce i s bádáním. Tartaros Slovensko 2011, Slovenské a Maďarské jeskyně, galerie. Čachtice - vzpomínka na setkání jeskyňářů v Čachticích, galerie.

Jeskyně ve světě: Video Studnia, Polské Tatry, pravděpodobně propast Kazalnica, Autor Gazda s kamerou na přílbě. Tajemství mayského podsvětí - Neděsí. Diving v místech, kde je místy lepší použít bokovky, jinak klasika na BBC. Expedice Banát - Rumunsko, práce na vyvěračce Jasanka s fotogalerií. Modré hory a Jenolan Caves v Austrálii ve velkém finále. A ještě jednou australské ohnivé jeskyně Capricorn caves. Autor nemá v barvě žádných zábran. Podobný barevný žánr - Cavemen a nějaká jeskyně ve Vietnamu.

Příroda, země, lidé: Pamir As The Roof Of The World, lepšími vozítky přes průsmyky velehor. At The End Of The World, velmi hustá galerie z konce světa, kde čas plyne poněkud jinak. Wádí Rum: místo, kde se zastavil beduínský čas, Blízký východ, Jordán.

Netopýři: pf 2012 od Česonu.

Dolování, montanistika: Spojené Království, nezávislé montanistické webové stránky Mine and Quarry Information. Sdružení Kahan přeje vše nejlepší do nového roku.

Podzemí, industriál: Giants Of The Soviet Past, tovární industriál. Jakub Kencl - Betonová hranice. Kolektory, Brno na jaře ukáže kolektory turistům. Uvidí, i kudy chodí internet.

Metodika, technika, sporty: Outdoorový klub Kolpingovy rodiny pořádá Výpravu do tajemné jeskyně. Britka Felicity Astonová dosáhla na lyžích Jižní pól. Zřejmě jedna z akcí ke 100. výročí dobytí Jižního pólu. Circling The Globe In A Wheelchair, Andy Campbell na vozíku kolem světa. Ale i na lyžích a padákem, jen na to mít.

Fotografování, galerie: Výběr z Nejkrásnějších fotografií podzimu, galerie. Vesmírna krása cez Hubblov teleskop, nekonečně barevné dálky. Tato galerie rozhodně za prohlídku stojí. Slíbil jsem Ti fotku...tady je! Galerie jeskyňářských osobností. Vyhodnocení posledního kola fotosoutěže FotozCest. Fotogalerie Ivan Anderle, s pěknými reportážemi, například Azerbajdžán a jiné. Marián Matta, fotograf, převážně velehory. Soutěž Fototvrďák 2011 se zajímavými náměty i pro účastníky speleo-soutěží. Padesát nejlepších fotografií ze světa přírody. Z pohledu redaktorů The Big Picture pochopitelně.

Dění ve společnosti: Vydejte se na plátně do Jeskyně zapomenutých snů, dávné kolébky umění. A ještě zde, pro prvních 99 návštěvníků zdarma. Kelf, Rajče a došlá jeskyňářská PéeFka 2012. Stejně tak Trempoviny a Trampské novoročenky 2012.

Historie, vědy, geologie, odborné články: Historie a vývoj horolezectví v Moravském krasu díl první. Zpracovali Vojta Gregor Celofán, Laďa Pípal Fernandel a Petr Pok-orný. Maximální známka kvality. A protože to jsou staříci neobyčejně aktivní, za týden vydali ještě historii lezení MK Díl druhýVědci objevili nové příšery z mořských hlubin, článek a video.

Rozhovory, portréty, osobnosti: Dne 1.1. 1973 (39let) zemřel František Běhounek, vědec, spisovatel a polární badatel. Vědec se srdcem divocha, rozhovor s Janem Soukupem, vědec, fyzik, dobrodruh a cestovatel. Po stopách Aloise Musila, cestovatel, znalec Blízkého východu. Honza Lásko, kajak, expedice, prvosjezdy i v neznámém terénu.

...Příští vydání bulváru bude zase za týden...

 

 

Diskusní téma: 91. speleobulvár (novoroční/2012)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode