Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

90. speleobulvár (2011/předsilvestrovský)

28.12.2011 12:01

Tento poslední speleobulvár završuje rok 2011. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem přízivcům, čtenářům a zájemcům o můj týdenník speleobulvár. Vážím si přízně, kterou jste mi věnovali, posílali díky, podpůrné maily a někdy i náměty. Web francimus se pokusí i v příštím roce shromažďovat speleologické, podzemní i jiné zprávy a humornou formou je  posílat do sítě. Děkuji i kritikům, jež neustále napadají právě web francimus jako celek. Zejména těm, kteří se neschovávají za pseudonymy a nespokojenost projevovali písemně i ústně. Není jich mnoho, ale mohl jsem si tak utvořit obrázek co dělám špatně a zaujmout  k nim jasnější postoj. Vřele doporučuji, aby si podobný osobní web založili sami, určitě by to byl významný počin pro Českou speleologickou společnost a pro všechny zájemce o jeskyně. Bylo by stále více o čem psát a co odkazovat, dovídali bychom se více zajímavostí. Přeji všem do nového roku hodně úspěchů, zdraví, objevů. Hodně společných bádacích akcí, expedic a bezpečné návraty, zdravý kolektiv, klídek a pohodu v novém roce. francimus.

Moravský kras: Speleo Kerberos, pracovní akce na Boží hod v jeskyni Kamenný ponor. Úplně dole. Kousky krasu v Prosinci. Stránská skála, bakalářská a dost důkladná práce Martiny Poláčkové pro fandy této jižní krasové výspy.  Plány v Ostrově: odbahní rybník a postaví čerpací stanici.

Jeskyně Česka: Bozkovské dolomitové jeskyně. Podzemí malé a velké Ameriky. O štolách, jeskyních a nákladních autech.

Slovensko: Tatry 2011, galerie Speleo Plavecké Podhradie. Pracovná akcia v sonde utrpenia, Speleo Bratislava. Silická ľadnica. Veľká Fatra - Havrania jaskyňa na webu Speleo Turiec.

Jeskyně ve světě: Caving in the Gouffre Berger - "Immersion", po stopách Fernanda Petzla. Video s historickými střihy prvního sestupu před 50-ti lety společně se současným pojetím cavingu. Úžasná práce. 19 HDR Images of lake Superior Ice Caves, vodní, ledové a přímořské jeskyně. Explorace panneské podzemní jeskyně, v Urlas, bez popisu a polohy kvůli ochraně. In South Africa's Fertility Caves, jeskyně plodnosti. Batu Caves in Kuala Lumpur, obrázky. Strangest Wonderful Caves Og The World, některé i s wonderful barvičkami. Jeskyně Mrožná, západní Tatry, dolina Koščieliska. Velká Sněžná - Litworowa, traverz s předpřípravou, fotogalerie.

Příroda, země, lidé: Údolí Šárky, galerie a povídka k tomu. The Carpathians In Summer, Karpaty jsou opravdu krásné. Russian Roads Troughout Decades, po desetiletí stále stejná země, zvyky i lidé. Beyond Brrr! - Real North Pole and Arctic, lidé, zvířata, stroje a ledy v Arktidě, fotogalerie. The City That Preserved Its Culture And Authenticity, Uzbekistán.

Netopýři: pf 2012 Česon. Záchrana zimovišť netopýrů rezavých s fotogalerií. Echolokace různých zvířat.

Dolování, montanistika: Štola Allerseelen u Božího daru, 16. stol na stříbro a bismut. Od stejného autora i Doly v okolí Zlatého kopce. North Of Heaven: Himmel Berge Stollen, přípravný sestup pro zimní potápění v systému německého podzemního dolu, zdroj Guáno. Jeskyňář prolezl 50km zlatohorských štol, padají tu zakázaná jména Sarkander, Starý Hackelberg, Barbora a pod. Jeskyňář objevoval, dokumentoval i bloudil, eventuelně prosublimoval betonem a zavážkou.

Podzemí, industriál: PKZ Keramika Poštorná, tovární industriál se zajimavými momenty a od stejného autora i česko-rakouské pohraničí o nějakém opuštěném kasínu. Do znojemského podzemí nově, potmě, úzkými štěrbinami i ve vodě. Asi nějaké atrakce přibudly. Miatlinskaya HPP v Dagestánu, slušná hromádka betonu. O napínavém průzkumu v Jenštejně.

Metodika, technika, sporty: Základy navigace, trochu jiné pojetí orientace dle kompasu. Ze stejného zdroje i Základy slaňování v poněkud humorném pojetí Petra Berana. Novinka v lezectví Drytooling se představuje. A jak vypadá Drytooling v praxi na videu. Chytnout nebe za kšandy, video z výstupu Marka Holečka na Nanga Parbat 2011. Místama jsou docela husté hlášky, nefalšovaná realita.

Fotografování, galerie: The Big Picture - Rok v obrazech díl první, nejlepší reportážní snímky roku BP díl druhý a díl třetí. The Cave Lukas abgreidoval stránky, obsah stejný. National Geographic Photo Contest 2011, letošní vétězové v kategorii příroda, města, lidé. Je na co koukat. SME.sk, Najlepšie fotky týždňa.

Dění ve společnosti: Šalingrad, celobrněnská společenská hra. PF 2012 od Správy jeskyní ČR. 51. Speleostřípky od Kelfa na Správě jeskyní ČR.

Věda, geologie, archeologie, historie: Jižní pó je dobyt! Drama staré přesně 100 let. Vědecké pecky v roce 2011, vyhlášení světových vědeckých objevů v medicíně, nově popsané přírodní druhy a vesmírný výzkum. Antarktický projekt, české stránky o zejména naší účasti a vědě na tomto kontinentu. Vědci z brněnské univerzity se vracejí bádat na Rossův ostrov. V Antarktíde našli dávneho titanosaura.

Osobnosti, rozhovory: Televizní akademie, Marek Audy odpovídá na dotazy diváků.

...Další speleobulvár se objeví až za rok....

Diskusní téma: 90. speleobulvár (2011/předsilvestrovský)

Datum 04.01.2012
Vložil V. A. Gregor-Celofán
Titulek Stránská skála u Brna

Ještě než tento speleobulvár zapadne do propadliště internetových dějin, přikládám pár komentářů k bakalářské práci Martiny Poláčkové, Národní přírodní památka Stránská skála (MU, PF, Katedra biologie, 2011).
Franci, Stránská skála by měla být uvedena pod ostatním Českem, s Mor. krasem nemá nic společného :-)).
Co se té práce týče, uvádí jméno vedoucího práce, ale ne oponenta. Obavám se, že oponentura z dnešních diplomových prací vymizela. Je to škoda, nebot takový oponent by mohl poukázat, že (e.g.):
-- práce cituje jen málo publikací před r. 2000: literární rešerše je velice ubohá.
-- v kapitole 4.5.1, Krasové jevy na Stránské skále, se autorka omezuje pouze na několik málo jeskyní. Neuvádí základní práce na tomto poli, jmenovitě:
BURKHARDT, R., 1958: Krasové jevy v jurských vápencích Stránské skály a Nové hory u Brna. Československý kras, 11:183-186.
BURKHARDT, R., 1972: Vodní jeskyně ve Stránské skále. Věda a život, v. 1972 (1):29-31.
BURKHARDT, R., 1973: Ein Beitrag zur Geologie und Karsthydrographie der Hohle Stránská skála Nr. 4. Acta Musei Moraviae, Sci. nat., 56-57:47-56, 2 příl.
-- Slezákova práce (2001), ke které autorka referuje, není nic jiného než mixem informací z výše citovaných prací Rudolfa Burkhardta.
Je možné získat (elektronickou) adresu Martiny Poláčkové? Rád bych ji na tuto okolnost upozornil. Přišla by jí možná vhod kdyby uvažovala o publikaci svojí práce.
C.

Datum 30.12.2011
Vložil C.
Titulek Speleobulvár

Milý příteli Franci,
také já a se mnou řada dalších Krasavců Ti děkujeme za Tvoji neutuchající a náročnou práci při pečlivém sběru a výběru informací a jejich prezentaci jeskynářské (a nejen jeskynařské) veřejnosti. Tvůj Speleobuvár spolu s Kelfovými Speleostřípky jsou nečím na co se našinec těší celý týden -- je pouze škoda, že ten týden tak rychle uteče.
Přeji Ti hodně zdraví a síly do roku 2012 a doufám, že další Speleobulvár se neobjeví až za rok, jak píšeš, ale hned první týden nového roku :-))
C.

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode