Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

83. speleobulvár (listopad(2011)

09.11.2011 20:08

Asi nejdůležitější zprávou tohoto týdne je informace o otevření Nové Amatérské jeskyně pro veřejnost. Mělo se tak stát k významnému 55. výročí vzniku Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Sice jen po Ministerské trase, ale přece. V speleologických kuloárech panují různé rozpory a výklady tohoto počinu. Na jedné straně se jeskyně chrání, sepisují se žádosti o výjimku, výsledky práce se složitě dokumentují, počet členů předem hlášené pracovní akce nesmí přesáhnout dseti lidí. A najednou se tu za den obrátí několik desítek výprav. U vchodu je málem tlačenice, média ještě více vybičují touhu po prohlídce něčeho neobyčejného.

Potkal jsem známého, využil návštěvy Amatérky s celou rodinou, pochválil profesionální výklad i ochotu pracovníků správy CHKO. Stačilo mu to. Nemusel se domáhat VIP specielního vstupu u mě, nebo spřátelených jeskyňářů. Žlebem i planinou kolem Macochy se po oba dny pohybovali trampi, turisté, skautíci většinou s přílbou v jedné a baterkou v ruce druhé. Ale zase si říkám, proč ne. Moravský kras si to zaslouží. Pokud ho vnímám jako celek, mohl dopadnout daleko hůře. K disneylandu v podobě např. Českého ráje, nebo Karlštejnska je cesta velmi snadná. K významnému výročí přece patří pořádná oslava, kterou ocení obyčejný návštěvník, nikoliv komerčně zhýčkaný zbohatlík dychtící po jedinečném zážitku a odškrtnutí kolonky v seznamu...83. speleobulvár je tu...

Moravský kras:   Býčí skála krví zalitá, Skála plná mrtvol. Možná Kóny někde naboural a upadl. Listopadové práce v Býčí skále, o dalších postupech a tajemné dívce se spínačem. Kořenové stalagmity v Barové jeskyni. Závrt č. 3, Dřina a zase dřina. O důmyslném spouštění kýblů s protiváhou.  Závrt Agris a BS, fotogalerie. Amatérská jeskyně - ministerská trasa, den otevřených dveří. Turisté nahlédli do Amatérské jeskyně, článek. Maturanti ze semináře "Geografie v souvislostech" absolvovali terénní výuku v Moravském krasu. Skleněné dómy a Brandstäterův komín, akce Michalka a podobně. Akce Plazivá kačena v Šachtě Břoušek a jiné podivnosti, ostatně jak dokumentuje fotogalerie. V krasu se konal i Dřevěný víkend, práce skupiny Dagmar hlavně na Mlhově závrtu a v Dagmaře. Macocha a Pekelný jícen, dokumentace tektoniky a pozůstatků řícení kalcitového mostu. Kamenný ponor, dvoumužná akce zakončená řáckou jeskyňářskou veselicí.

Česko a Český kras: Fonticulí jeskyně, ale je to nějaká jeskyně u Koněprus. Dtto jeskyně Český kras vyder-nm a vanohra na kolečkách a kolejnicích, fotogalerie. Srbské jeskyně, fotogalerie a článek. Jeskyňáři Koněprusy a Podzemní výročí - jubileum panamské.

Slovensko: Stanišovská jeskyně, fotogalerie. JK Demänová, článek Prišli aj maródi. Slnečný lúč a fotogalerie. Akcia v Učiteľskej pukline, článek Speleo Bratislava. Speleo Varín a článek Šútovo - meranie kolem j. Ludmily a j. Udavačů. Fotogalerie.

Jeskyně ve světě: Cuevas del Drach - jeskyně s hrající pramicí. Článek a fotogalerie. Cave Pictures, Beautiful Photos z jeskyně, kde rostou krápníci obráceně. Northern Montana is Likely Home to Future U.S. Deep Cave Record. Rakousko-horská jeskyně Kühlloch, fotogalerie na rajčeti a článek  na Devonském webu. Underground cave system links Yorkshire, Lancashire and Cumbria, spojený jeskynní systém, článek s fotogalerií i mapkou. Odkaz poslal M. Sluka. Saint Martin, propast Sarma na Kavkazu a jiné odkazy, zdroj web Cavexu.

Příroda, země, lidé: Pohoří a národní parky Srbska. Karpaty - maďarská část, mimo jiné a systému Domica - Baradla. V holinách do hor, aneb Rawenzori - pravěk na rovníku. 50 natural Wonders, The ultimate list of scenic splendor, padesát přírodních divů.

Netopýři a zvířátka: Původce syndromu bílého nosu potvrzen, severoameričtí netopýři jsou pod těžkým tlakem. Umělé jeskyně - řešení pro netopýry? Určitě ano, jen je potřeba jim to sdělit. Jeskyně Moravského krasu slaví. Ale i zavírají kvůli zazimujícím netopýrům. Článek a dalších 42 fotografií v galerii. Netopýr Alkathoe na Býčí skále. Typický jižan na návštěvě promrzlého severu.  Motýli Moravského krasu a Křtinska. Ploštěnky v podzemí Býčí skály. K této závažné skutečnosti je nebývalé množství diskuzí.

Doly, montanistika: Popovický montanistický superklub a Jednonohá duchyně (jednonohý přízrak devatenáctého století). Z kazašského zlatého dolu unikly tisíce kubíků kyanidu. A Tour a Sand Production Company. Megapískovna v Charkovské oblasti, Tedy možná paleotok Dněpru.

Podzemí a industriál: Jihlavské podzemí: 25 km chodeb a tajemná svítivka. A to v tom ještě nejsou zasypané kilometry pod Priorem na náměstí. Podobné náměstí a galerie Brněnské podzemí o exkurzi pracovníku SJČR. Vojenská pevnost a článek Military Fort A na ER.

Metodika, technika: Technika lezení po žebříku, aneb jak umí vyučovat specializovaní instruktoři. FotonMag fórum - Světla, diskuzní fórum o světlech.

Fotografování, filmování a fotogalerie: Záběry špičkové kamery GoPro HD Gero2, video z všestranné kamery ocení hlavně outdooristé, kvalitu vlastní kamery samozřejmě taky. Broumovská kotlina, Jedno podzimní dopoledne, fotogalerie od Moravce a Druhé podzimní dopoledne. Nejlepší envirofotografie za rok 2011, článek, galerie a na konci video se zbylýma fotkama. Nejkrásnější fotky noční oblohy. Nádherná planeta Země, družicové záběry.

Dění ve speleo-společnosti: Správa jeskyní ČR a 44. SPELEOSTŘÍPKY. Tentokrát s hodně nabitou kolonkou videa.

Věda, archeologie, historie: První cesta do Evropy vedla z Afriky. Moderní člověk osídlil Evropu dříve, než se předpokládalo. Lidé a neandrtálci žili vedle sebe déle, než se tušilo. Werner Herzog vykládá sny staré 32 tisíc let. O filmu, jeskyni, historii a lidech.

Osobnosti, rozhovory: Opustil nas Lev Holý, zvaný Mamut, dlouholetý člen, kamarád a sympatizant skupiny Dagmar.  Na slovíčko s jeskyňářem. Tentokrát liberecký jeskyňář Ivan Rous, audio.

Houmr: Nikdy neser kraba. Uživatel Tonyavalon a Muzeum kresleného trampského humoru.

 

Diskusní téma: 83. speleobulvár (listopad(2011)

Datum 14.11.2011
Vložil Vojtěch A. Gregor-Celofán
Titulek Nikdy neser kraba

Za mých krasových časů se říkalo, "Neser boha". Ale tenhle titulek je výstižnější a reálnější.
Vzpomínám si na naši 1980 expedici na Turks and Caicos Islands, British West Indies. Hlavní objekt: Middle Caicos, Conch Bar Caves. Jednalo se o cca. 3.5 km jeskynní komplex v 10-12 m n.m. kalkarenitové elevaci na severním pobřeží ostrova. Naše výprava objevila nové prostory a zmapovala část komplexu -- je to první známá a publikovaná mapa této lokality (Proceedings of the 8th International Congress of Speleology, Bowling Green, Kentucky, 1981). Navíc se nám podařilo lokalizovat několik porézních reservoárů --"čoček"-- sladké (meteorické) vody nad zonou vody brakické; později byly navrtány jako zdroje pitné vody.
Conch Bar Caves leží v zoně zaplavované mořskými přílivy. V sedimentární výplni, prostě v hlinitém dnu některých částí jeskyní, jsou nesčetné crab holes -- díry obývané kraby. A ty potvory z nich vylézají, vyvalují bulvy na tykadlech, mávají velkým klepetem a pohybují se stranově. Nic pro slušného českého jeskynáře. Zvláště když je nacpán v plazivce téměř na výdech a proti němu postupují tři velicí krabi a chtějí mu vypíchnout oči a ucviknout nos. Kdo nás neviděl tak nebude věřit jakou rychlostí je možné vycouvat z plazivky.
Odporná žoužel, ale poskytuje místnímu obyvatelstvu obživu. Tak jako conch shells, lobsters, želvy a ryby. Conch shells (mám doma na památku velikou mušli) mně chutnaly -- v polévce a jako řízky. Kraby jsem zcela zavrhnul -- nemám rád mnohonohé živočichy.
Ale stala se příhoda... Na Turks and Caicos jsem dostal novou přezdívku -- Big Foot. Potom, co jsme na Middle Caicos našli ty čočky pitné vody, mě místní obyvatelé chtěli uctít. Poslali dva mladíky do moře a ti se vzápětí vynořili s obrovským lobster (humrem) -- měřil 1.7 m od ocasu ke špičkám tykadel-antén. Šíp harpuny jím projel podélně a byl stále živý když mi jej presentovali... Šéf naší výpravy, Sid, jim diplomaticky -- byla to velice citlivá situace -- vysvětlil, že Big Foot má určité zábrany a nemůže spapat celého lobstra. Dopadlo to dobře. Lobstra uvařili, zbavili krunýře, bílé maso nakrájeli na kostky a připravili jako rizoto s boby a místním kořením. Byla to delikatesa -- po hostině mě ji ještě druhý den přivezli v termosce do jeskyní, na oběd.
Krásné vzpomínky.
Zdraví váš Celofán-Big Foot :-))

Datum 15.11.2011
Vložil Karel K.
Titulek Re: Nikdy neser kraba

Zajímavé a zábavné. Dík, Mr. Big Foot!

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode