Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

81. speleobulvár (říjen/2011)

26.10.2011 18:49

Tenhle bulvár je pln řady odkazů na odbornky a jejich fundovaná rozhodnutí. Jeden ekolog dokonce stojí před soudem, protože pro zvířata požadoval nastandard. To je sice prospěšné, kdyby ovšem neškodil jiným zvířátkům, cvičeným opicím - lidem. Řeší se ekologické zátěže, tisíce tun kyseliny sírové napumpované do země u Ralska. Po nás potopa a při současných cenách všeho se výsledný zisk na vytěžené rudě, může rovnat nule. Škoda, že si pan ministr nevzpoměl na důl Žebračka, za jejíž neodkladnou sanaci nedávno intervenoval i sám vlastník díla. Je to sice jen jedna třistadesetina celkové sumy za sanaci těžby sírovkou, ale možná to bude stačit na pár lopat a flákotu nového oplocení Ralska...81. speleobulvár je zde.

Moravský kras: Podzimní Moravský kras, fotogalerie Mata-speleo. Býčí skála viděna pohledem doplnek.com s pěknými krápníky v jezírku. Velký Oťas a spouštění skruží na závrtě č,3 u Konrádova dvora, galerie. Říjnové bádání v Josefovském údolí. Tradiční článek v podání Hodaře. Úplně na konci, bádání v Kamenném ponoru, pohled do pravděpodobně povodňové chodby a jiné postupy, Sk Kerberos. Bádání na Okrouhlíku, skupina Devon.

Podzemí v Česku: Setkání jeskyňářů v Českém krasu 2011 očima Semišáka na Rajčeti. Bozkovské dolomitové jeskyně, fotogalerie Mhutu. Výstup na Stožec a pátrání po jeskyni. Podzimní lahůdka pro turisty, asi něco zážitkového. Skupina 7-09 estavela, Bádací víkend 15.-16.10.2011 na Javoříčku. článek o přetahování se se šutrem v komíně a závrtu Martina Koudelky. Ještě jednou Javoříčko pohldem Radka HZS i s mapou.

Slovensko: Povrchový prieskum v Žarnovickej doline, 20.10.2011, fotogalerie. Jubileum rusko-slovenského jeskyňáře Nikolaje Vasiljeviče Jermakova. JK Demänovská Dolina, Pustá jaskyňa a Sifón rešpektu zo Žikešovho dómu. Dano Hutňan a Radek Husák v sifonu, článek a fotogalerie.

Jeskyně ve světě: Pro Natura Karszt - és Barlangkutató Egyescület, jeskyně v Maďarsku - video. Speleopotápěčská expedice na Sardinii 2011 a ponor v Demänovské dolině. zdroj speleo.cz. Jeskyně BueMarino a ještě jednou na stránkách skupiny Speleoaquanaut včetně článku a galerie. Slovinsko, Kačna jama říjen 2011, Jindrova fotogalerie. Kolektiv účastníků Kačna jama - čerpací akce, video na YouTube a oficiální zpráva na Plánivském webu. Bill Stone prozkoumává nejhlubší jeskyně světa, video. N Arabice je samozřejmě vítán. Olsen Capricorn Caves, jeskyně v Austrálii. Stejně tak Jenolan caves v Modrých horách.

Příroda, země, lidé: Scény z Kašmíru - Indie, foto Boston Big picture. Retro Tour to Turkmenistan, historické foto této země stepí. Travelling In The Urals, cestování ruským Uralem, ale spíš  němu a zpět.

Zvířátka: Mrtví netopýři ve spáře Drobkova stropu (klenba Idaha na Býčině). Stovky umučených netopýrů v Lovosicích, aneb problém instalace větracích mřížek. Přistavte kvůli netopýrům patro, pravil ekolog. Za sva odborná vyjádření stojí zcela právem před soudem. Le crocodile des cavernes gabonaises a une robe orange. Krokodýlí jeskyně, malá krokodýlátka jsou omotané stejnou páskou, jakou používám ve stavebnictví. Škoda, že taky nemůžu někomu omotat tu jeho tlamičku. Elektropes. Zvířata od bob08.

Doly, montanistika: Lesy ČR otevřely naučnou stezku po stopách dolování zlata v Petrovice u Sušic, Těšov a okolí. Grafit, Jižní Čechy, nejmenovaný důl - fotogalerie. Ze stejného zdroje - Štola Radlík v Libeři. Jeseníky 2011, štoly na akci Speleoklub Kladno, galerie. Největší hornické muzeum v republice - Landek Park. Adrenalinová turistika 180 metrů pod zemí. Komerce číhá i v dole, výtah pamatuje Rakousko-Uhersko. Kdo zasype vchod do podzemní říše? Reportéři ČT, aneb jak se medializuje Žebračka, video. Abertamy chtějí do dvou let otevřít cínový důl Mauricius.

Industriál, podzemí: Places That Are Slowly Being Forgotten a jiný uderground. A Tour Around A Factory in the Leningrad Region. Fabrika utopená v zeleni, doslova. Peat Swamp Half Life, taky o utápění. Do Podbořanského podzemí se už nikdo nepodívá, o odborné sanaci historických sklepů zasypáním. Stará huť u Adamova, článek a audio.

Sporty: Polar News ExplorerswebChasing Amundsen: frustration grows among marooned skiers. 100 let po stopách Amundsena v Antarktidě. Zřejmě průběžná zpráva z expedice.

Metodika, technika: Nový katalog Petzl práce 2012, oblíbený výrobce a jeho prezentace pomůcek pro pracovní sféru. Zpráva o IMZ Amerika 2011, cvičení záchranky a integrovaných záchranných složek. Nehoda v Jáchymce 11.9.2011, komentář k článku a nehodě.

Fotografování: Nikon Small World Photomicrography Competition, makrofotografie všeho. Fotogalerie, seskupení KAKAČ, Slovenské a jiné hory, různé galerie s ujetým zvukovým doprovodem. Photos by Baricz Józef (rolion), galerie - příroda. Vítězové soutěže Czech Speleo Photo 2011 si posvítí svítilnami Fenix.

Dění ve společnosti, akce a různé: Ministerstvo se chystá kontrolovat, čím lidí doma topí. Nejste sami, kdo má možná otevřená ústa. Ministerstvo životního prostředí zjevně nemá nic kloudnějšího a důležitějšího na práci. Filmový festival zimních sportů 2011 v 77 místech Česka. Sníh, led, adrenalin do konce Listopadu. Obživlé prohlídky v jeskyni Balcarka (28.10.2011). 42. SPELEOSTŘÍPKY na webu SJ ČR. Polsko a speleokonfrontacije 2011 jsou první víkend v listopadu, odkaz je v kalendáři těchto stránek.

Věda, archeologie, geologie, ekologie, (ne)odborné články: Geologie vývěrové stěny (klenba nad vstupem do jeskyně) Býčí skála od Celofána. Býčí skála - lebky ve fotografii a popis J. Wankela. Ve Vídni fotografoval Igor Harna. Žijú pod zemou neznámi ľudia? Tajemné podzemí pod Arkansasem, Illionisem, Londýnem, sousto pro bulvár. Těžba uranu otrávila vodu, stát teď shání 31 miliard. Hledají je marně, stejně marně jako by jste hledali důl Rožná ve Stráži pod Ralskem. Nebo hledat u odběratele či se poohlédnout, zda se jinde v oboru nerozhazuje zbytečně. Ale pozor. Kalousek zakázku nepodpoří, aneb Levněji než dnes to zřejmě dělat nepůjde. Jsou neandrtálci našimi předky, nebo obětmi? Záhada jejich mizení.

...pokračování za týden....

 

 

Diskusní téma: 81. speleobulvár (říjen/2011)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode