Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

77. Speleobulvár (září/2011)

27.09.2011 23:24

Úplně záměrně jsem vynechal víkend, protože byl skoro celý pracovní. Pracujeme na střeše a fasádě jedné nejmenované a mocně opravované kliniky. Děláme výškové práce a zaujaly mě dva extrémy. Ten pozitivní byli dva mlaďoši kompletně voháklí v Singingáči. Dělali žaluzie, hodně šikovní, kompletně vybavení, za opasek se jim vlezla kromě rezervní lezecké výbavy ještě lékárnička s foťákem. Otevřeli ústa pouze nad sedačkou z tramvaje a ujistili se, zda vím, jak vypadá horolezecký sedák. Druhý extrém byla parta zámečníků, kteří věšeli na fasádu pozinkovaný balkon. Dohromady měli jediný kožený opasek se samozacvakávacím háčkem, podobný jaký používal můj děd elektrikář na sloupech. Jeho majitel byl ze všech nejdůležitější. Nepodivil se nad ničím, byl chytrý jak rádio. Během navádění břemena zaujmul pozici "Batmaning", visíce za hromosvod na špičkách nohou. Jasně, cvaknul se do něj, ale v šestém patře bych čekal něco bezpečnějšího. Na ulici operoval několik hodin strašně vysoký a jistě i strašně drahý jeřáb. Možná, že by parta i méně šikovných výškařů tenhle balkón z několika dílů smontovla i na místě, podstatně levnějc a stejně rychle. Strašně dobře se rozhazuje z cizího. Už mě svrabí, jak se budem dohadovat o každou kačku na vícepráce za opravy tý poškrabaný fasády...77. speleobulvár je zde.,,,

Moravský kras: Igor Harna - Býčí skála, Stará štola. Fotogalerie. Pevnost Výpustek sloužila jako skladiště i atomový kryt. Další z nekonečné řady článků o jeskyni. Dobrodruzi mohou prozkoumat Amatérskou jeskyni. A bez vyjímky, pořadníku, bez ČSS a bez speleologických znalostí. Ota Šimíček, Klubová akce na závrtu č. 3 na Harbechu. Fotogalerie. Speleo Kerberos, Kamenný ponor po měsících v kamení konečně kopání v sedimentech. Skupina Devon a postupy v Okrouhlíku. Na to jaké je sucho, pro koncový sifon jeskyně to nějak neplatí. Průtoková jeskyně - Sedmnáctka, excelentní fotogalerie od Netopejra Moravce.

Ostatní Česko: Český kras, Finalista ceny Jindřicha Chalupeckého Pavel Sterec v Koněpruských jeskyních představí projekt Živá knihovna. Jeskyně Slámova sluj otevřena (vstup je naprosto otevřený, vstupné se neplatí). Javoříčské jeskyně, na photoblogu Petra Růžičky. Jeskyně Na Pomezí, blog Kreatywny, fotogalerie. Podzemí Brna vidělo 32 tisíc lidí. To je docela velký zájem o historické brněnské sklepy.

Slovensko: Speleo Bratislava a článek Pohled z Hilti pukliny. Edo Piovarči a Ekodeň pod Ľudmilou, aneb úklid koupaliště v Kraľovanskom lome. Výlet divočinou Slovenského ráje do hlubokých roklin s vodopády (a jeskyněmi). Dobšinská ledová j. Pozdrav Janovi Kleskeňovi do Martina, na webu JK Demänovská dolina. Demänovská dolina a vědecká konference: Výzkum, využívání a ochrana jeskyní - Program. Pdf. Skrášľovanie základne, Speleo Bratislava. Kysacká jaskyňa na webu Ústavu geografie SR. Pozrite si Jasovskú jaskyňu, fotogalerie na Korzár.sk. Skalistý potok, hlavně makro a výzdoba, fotogalerie od J. Stankoviče.

Jeskyně ve světě: Caving Expedition Radohines, Albánská speleologie, Albánský speleoweb, velmi akční. Slovinsko, web Jamarski Odsek SPDTrst, jeskyně Velika Šprinčnica, nové okno na podzemní tok Reky? Jeskyně na úžasném místě a pravděpodobně nad aktivní Rekou. Článek a Video. Kačna Jama Exploration 2011, oficiální zpráva z letošní hlavní akce, web Plánivy. Na Novém Zélandu svítí jeskyně bez elektriky, jeskyně plná svítících červíčků. Hirbet Madras Caves in Jerusalem Reveal Ancient, přírodní, částečně dotesané jeskyně v pískovci. The Black Bird Caves - Kotlenice, Chorvatsko. Článek a galerie. Mexiko - potápění v jeskyních. Cenoty Yucatánu pohledem potápěče - nespeleologa. UK astronaut Tim Peake Caving, video. Jeskyně jako výcvikový prostor pro kosmonauty. V rámci kosmických technologií se učí mapovat suuntem a podobně. Expedice Autriche 2011 - autor  ASCR Explo2, fotogalerie. Cave diving Guáno: Jeskyně Čertova studna ve Franckém Švýcarsku. Článek a fotogalerie.

Příroda, země, lidé: Afghánistán, Kabul: the Capital You Do Not Want to visit, město mezi horami a odpadky. Afghanistan, September 2011, něco podobné na Big Picture. Fotogalerie.

Netopýři, fauna: ZO ČSOP Nyctalus - Netopýří migrace začaly na ministerstvu dopravy. Noc Netopierov v Martine sa vydarila.  Whaing in Chukotka, na lovu velryb u známého poloostrova. Harpuny se vrhaj ručně, úlovek se tahá buldozerem. Hmyz pod trochu výkonější lupou. Úžasný svět pod objektivem mikroskopu, ještěže jsme velicí. Řekl bych.

Doly, montanistika, industriál: Life Of Donbass Miners. Ze života horníků v kdysi bohatém uhelném revíru. Fotogalerie.

Metodika, technika, sporty: Stavba elektrického navijáku, web Křtinské údolí. Motorek se mi zdá slaboučký, při velkém převodu to bude co kýbl, to jedno kafíčko. Extreme Skating Through the Slag Mountains, po prkně ze Struskové hory. Nový sport - Batmaning. Takhle visel v sobotu jeden montér se střechy v šestém patru, komentář je v úvodníku. Pěkný sport. My, výškoví specialisti jsme fakt babráci. Mořské a jiné kajaky se vším všudy.

Dění v ČSS, dění ve společnosti: SJ ČR, jeskyně Výpustek a Křtinský ochotnický výkvět Křový, 2. a 3. 12. 2011. Nejlepší snímky World Press Photo v Praze. Moravský kras slaví 55 let od prohlášení chráněnou oblastí. Údajně jsou zde nejdéle zkoumané jeskyně na světě.

Věda, paleontologie, archeologie: Nejvýznamnějšá archeologický nález 20. století - Chrámové svitky nalezené v Kumránské jeskyni u Mrtvého moře.

Ostatní zajímavosti: Photo salon 2011. Červnová speleo-fotosoutěž, aneb s čím se soutěží a jak se hodnotí ve světě. Pár inspirací s podobnou akcí jakou je bezesporu fotosoutěž Czech Speleo photo. NSS Salons má vlastní stránky, podmínky soutěže a pod. Werner Herzog a nový film Cave of Forgotten Dreams. An. Trailer, článek o autorovi, tady je o jeskyni, a tady trailer s českými titulky. Oficiální web Slovenské speleologické společnosti obsahuje neoficiální RSS novinky a jejich rozsah není zrovna malý. Nechce se speleo.cz inspirovat?

Trocha houmru: Badatelská společnost Agartha: Kolegové loví ducha na půdě. Hodně husté video, jinak pár dalších článků ze září a srpna 2011.

Diskusní téma: 77. Speleobulvár (září/2011)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode