Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

68. speleobulvár (červenec 2011)

27.07.2011 23:34

Nějaké nové události v Moravském krasu i okolí. Léto a pravidelný úplněk bývá příčinou různých zjevů, úkazů, mámení a mystiky. Asi nejúžasnějším zjevením je obživlý duch Tomáše Füsgangera, nikoliv na Novém Zélandě, ani na Havaji, ale v Česku. Nejprve se zjevil ve fotografiích jisté zážitkové agentury na Pilíři Brněnské přehrady a posléze jako zástupce České republiky (doufám že ne jako člen ČSS) na mezinárodní expedici Krubera Voronia na Arabice v Abcházii. Díky Fusgičovi nesmí čeští jeskyňáři oficiálně bádat do Chorvatska. Bude se opakovat situace i na Kavkaze? Přiletí si pro něj policie vrtulníkem i do base campu? O tomto speleoreprezentantovi, takyjeskyňáři a skalnímu kamarádovi některých jedinců je velmi zajímavá a poměrně čerstvá diskuze. Nechme se překvapit, 68. speleobulvár je zde...

Moravský kras: Dagmarácký pracovní týden. O aktivně prožitém týdnu proloženém rozmanitým bádáním i těžkými exkurzemi se rozepsal Matouš. Závrt č. 3 na Harbechu, konečná série fotek z historie otvírky od Oťase. Skupina Býčí skála a série krátkých článků: Sifony, Křížový dóm, Dóm Ticha, dalším je Speleologický kroužek ZK ROH ADAST Adamov, což jsou bádáním pověstní staří Adamováci po celém krasu, škoda že se nepřidal někdo z historie. A v diskuzi na Dědu Šebelu vzpomíná i Celda z Kanady. Skupina Kerberos a aktivity na Kamnném ponoru v červenci a s ním instalace nového typu lanové dráhy a křesílka před jeskyní. Babická skupina, První dva dny týdenní akce a první objevy. O nesmírně složitém překonání Sračkometu ve Větrné propasti a o plazivkách bez vzduchu taky. Býčí skála a článek Stará štola o plavení bez elektriky. Skupina Devon, Okrouhlík a vytékající voda z miniaturní volné chodby.

Nejstrmější lanovka leží v centru Moravském krasu. Ono to technicky ani jinak nešlo, jinak je to smutné prvenství. Milují Historii, opravují hrady. O dalších marných pokusech OS Phoenix o zachování aspoň unikátních trosek hradů Blanseku a Holštejna. El Spedo v Rudickém propadání.

Ostatní česko: Album na rajčeti od uživatele mattyforrest Hosín - Orty a v podobném duchu Amerika 2. patro a Perun. Loch v Moravanech u Kyjova. Na Speleoklubu Brno od Kosáka. Do jeskyní nejen na krápníky, ale i na sochy, o výstavě ve Zbrašovských aragonitových jeskyních. Koněpruské jeskyně: Vyrazte za tajemstvím středověkých penězokazců i krápníkové výzdoby. Jeskyně Klácelka. Speleologický den v Panském lomu.

Slovensko: JK Demänovská dolina a článek Klasika pokračuje o jeskyni Slnečný lúč. Kliknutím na obrázek se zjeví příslušné album. Oznam o jaskyniarskom týždni 2011 v Tisovci, Speleoklub Tisovec. Na cestách po Slovensku - Speleo Bratislava. Edo Piovarči a fotoreportáž Akcie vo Veľkej Fatre a Ludmile, co pokračují jedna za druhou. Bádání ve velkém stylu a s rodinými příslušníky. Od stejného autora i průzkum jeskyně Suchá 3 v Avatarově chodbě. Demanovská ledová jeskyně, spíš to album je zaujímavé.

Jeskyně ve světě: Makedonie, Slovačka jama a série výtečných dokumentárních alb Libora Štubně. Heavens below: Úžasné podzemní katedrály. Potápění v jeskyních Austrálie, odkaz poslal M. Sluka. Speleologická expedice Lukina jama 2011, v podstatě pozvánka na akci, zdroj Cavex. Ze stejného zdroje i expedice Krubera Voronya 2011. Na listado de Participantec participuje známé jméno hodně provařeného českého speleologa. Velebit, jama Kita Gacešina, ostrá speleozáchranka z hloubky -360 metrů. Píše se ve více webech i s fotografiemi.

Příroda, země, lidé: Černý pátek v Norsku. Jejich vlast - Tamerlan, něco o Uzbekistánu, země všech možností. Jak to mělo být v Afghánistánu v sovětských představách. Hodně husté historické foto. Sardínie - skály, zvířata, moře.

Netopýři a jiný zvířata: Člověčí rybica u jami kraj Gračišca v 260m hloubce. Evropská noc pro netopýry, informace na ČESONu. Letní kolonie Myotis myotis v Ratkovej na Slovensku.

Doly, montanistika, industriál: Cínovecký důl začne brzy mizet, proti bourání letitého strašáku se nikdo neodvolal. O Cínovci je zmínka a na webu Kahan s dalším odkazem a stručnou historií. Pozadu nezůstal ani klub Okoun s aktuálními fotografiemi z bouračky. Expedice Přebralova kniha na galerii Wakiavalon, některé fotky z Ortů jsou excelentní. Surikata, Francouzská montanistka Barbara a povídka Elektrický Pítr. Famózní projekt v Samaře. Sádrovcové podzemní doly v Novomoskovsku, mají dobrý fotky a jiné pozadí.

Metodika, technika: Čelovka Fenix HP11 - recenze, na tradičně důsledné technické sekci v Krtkově Podzemí.net. Lezecký den v Kolíbkách u Rudice.

Akce ČSS a jiné: Správa jeskyní ČR a Kelfovy 29. speleostřípky. Hurá na houby s Českou speleomykologickou společností.

Osobnosti, rozhovory: Alois Král - vzpomínky stále živé k 90. výročí objevení jeskyně Svobody na webu JK Demänovská dolina. Horolezecká legenda Ivan Gálfy zemřel.. web Pok Blok a povídky Celofánky XIII., o Gabo Zelenajovi a krasovém badateli Enciánovi.

historie, věda, archeologie: Německá jeskyně skrývá kresby nahých žen z doby kamenné. Rozbor zvířecího osteologického materiálu jeskyně Javorka v Křtinském údolí. Odborně laděný článek Luboše Slabého. Válečná archeologie. Studna Muráňského hradu, odkrývání, výzkum, archeologie.

Trocha houmru....Trampský kreslený humor od uživatele Trempoviny. Občas se vyskytnou honě ujetý špeky. Závažné osobní ztráty s pražskými jeskyňáři.

...68. spelobulvár končí, pokračování zase za týden...

Diskusní téma: 68. speleobulvár (červenec 2011)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode