Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

67. Speleobulvár (červenec/2011)

19.07.2011 22:36

Vyšlo speleo 57. Bývalo mým pravidelným počinem jej zhlédnout a okomentovat. Bohužel jsem se zatím k němu nedostal, třebas mě příjemně překvapí. Mám starostí a práce nad hlavu a ještě ke všemu nebývám moc často v Brně. Něco jsem však našel založeno ze starších Speleí......Není úkolem předsednictva starat se o primární jeskyňaření, to je záležitost jednotlivých ZO, ale o naši společnou „obchodní značku“ – ČSS. Za tím vším stojí trpělivá práce současného předsednictva a dalších orgánů ČSS, za kterou se nemusíme stydět, a která, jak pevně věřím, bude oceněna i při konečném skládání účtů na příští Valné hromadě. Časopis SPELEO č. 48/2007....Valná hromada se kvapem blíží. Bude asi za rok a předsednictvo vybralo romantické místo severovýchodních Čech. Hodnotit skládané účty budou amatérští jeskyňáři moci v Žacléři, pokud politická situace společnosti dovolí. Přítomní delegáti se nebudou rozptylovat samoobsluhou u báru a píva, ani nebudou večer rušení amatérskou hudební produkcí okrskovou kutálkou béčkového formátu. Dokonce ani nevyužijí služeb a organizace žádného ZetÓčka. Valná hromada bude zajištěna na profesionální úrovni, takže se můžeme soustředit na jediné: Přijet a mávat, mávat, mávat!....67. speleobulvár je zde...

Moravský kras: Býčí skála a Dóm ticha, fotogalerie Krtka s nezbytným 3D. 55 let ZO 6-11 Královopolské v ČSS, stručná historie a přehled činnosti i zakládajících členů. Docela jsem se podivil, kdo všechno přes "Říčky" prošel. Myotis (6-21) a nové zprávy z akcí. Devon a jeskyně Okrouhlík, tentokrát s fotografiemi 2. sifonu a bádání o týden později již s dalšími výsledky. Skupina Moravský kras a bádací akce v Tobogánu - Skleněné dómy. Pracovně odpočinkový víkend ve střední části Moravského krasu. Kromě hydrotěžby i lezecký den v Rudici od Hadaře. Moravský kras: Tudy kráčel Absolon. MK: Po stopách medvědů i lidí v jeskyních Jáchymka, Býčí skála a Výpustek.

Česko: Týn nad Vltavou otevřel středověké chodby. Cesta pod zem je adrenalin. Město Brno zvažuje: Otevřeme další sklepy. Unikátní Zbrašovské aragonitové jeskyně, co vlastně je takový aragonit, který dovede vytvořit takovou krásu. Strašidelná jeskyně v Letohradě. Dech minulosti pod vrcholem Špičák, o jeskyních Na Špičáku. Čertovy skály s dutinami na Lidečsku. Tetínské propástky, malá fotogalerie.

Podzemí Slovenska: Premeranie Partizánskej jaskyne, Speleoklub Nicolaus a akce v Jánské dolině. K tomu patří i fotogalerie Michala Danka. Vnútorná krása Tatier, o jeskyních v Belankách, dtto v časopise Krásy slovenska. JK Demänovská dolina, video z jeskyně Pustá. Ta samá skupina a stopovací měření na potoku Lúčanka s výsledky v dalších odkazech.

Jeskyně ve světě: Jeskyně Magara v Černé hoře od Shunta ze 6-20 Moravský kras. Země je krásná nejenom zvenku, takové všeobecné charakteristiky největších speleolákadel.

Příroda, země, lidé: Sibiř, Rusko, dřevo, pravoslaví a lidé, trocha místního naturelu. Ze všedního života v Afghánistánu. Afghánistán ještě jednou, jeho makové plantáže a taky plantážníci co je zase likvidují hůlkama. Astronauti na ISS a polární záře z nezvyklého pohledu. Exploze sopky Puyehe - strašidelná a nádherná prezentace živlů v přímém přenosu. Jižní Sudán, nově vzniklá republika se stejně zmítá v chudobě. Byzantské město Mystras na Peloponésu. Shipwreck Coast: Za vraky k Loch Ard Gore, mystické skály východního pobřeží Austrálie. Národní rezervace Pulčín, pěkný a výpravný popis přírodní zajímavosti.

Netopejři a jiná zvířata: Early Summer at the Kronotsky Nature Reserve, úžasná příroda tentokrát s lištičkami a medvídky.

Doly, montanistika a industriál: Příbram, důl Řimbaba, na rajčeti od uživatele Pažouta. Vojenské objekty z r. 1912 na Krymu. Objekt 17/448 "wetterbeobachtungsstation", válečný objekt. Krásy a ohavnosti podzemí - Doly na kyzové břidlice a taky na polymetaly. Obrázkové album převážně Surikaty. Dělostřelecká tvrz Dobrošov na sránkách Zlevodajství. Jak se staví metro na Ukrajině, zajímavý fotodokument z Kyjeva.

Technika, metodika: Šílená procházka ve výšce 356 metrů. Něco podobného v menším, ale hustším bylo na Sazce Areně na ochozu potmě a bez jištění. Jana Trusníková a fotogalerie - lezecký den v Rudici. Lezecké dny jsou i na webu Devonu.

Pořádané akce ČSS a jiných složek: SJ ČR a Kelfovy 28. SPELEOSTŘÍPKY.

Osobnosti a rozhovory: Jindřich Wankel, zachránce pravěkých kostí. Článek k výročí narození slavného doktora a výzkumníka. Paleontologové si připomínají 190. výročí narození Jindřicha Wankela. A ještě jednou Wankel na webu Moravská archeologie. Za Eduardem Šebelou, vzpomínka na jeskyňáře a dlouholetého člena Rudického klubu. Rozhovor s polárníkem Jaroslavem Pavlíčkem V Anktarktidě se zvířata nebojí lidí. Ještě stále. Annie Smith Peck, horolezkyně, která poprvé vztyčila feministický transparent na šestapůltisícovce. Rozhovor s Karlem Fousem: Chceme zpřístupnit Mořinské podzemí.

Události, věda a různé: Václav Cílek: Kolapsy a co dál, audio a článek. Po stopách pravěkých dějů - recenze knihy Vojena Ložka. Objevte krásu podzemí, recenze knihy Jeskyně České epubliky, kterou sestavil petr Zajíček. V Kostnici pod Jakubem našli středověké rakve a článek naslouchací chodby pod bývalým tuzexem v Brně na webu Agartha. Přetržená historie národů, rekonstrukce výbuchu sopky Krakatau vedle Jávy, pěkná úvaha.

Toť vše, 67. speleobulvár končí. Do příště je nachystaná sada videíček nedávno zveřejněných na YouTube: Podzemní Čechy II. slovem vyprovázené Václavem Cílkem a velmi pěkné a dlouhé...

Diskusní téma: 67. Speleobulvár (červenec/2011)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode