Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

63. Speleobulvár (červen/2011)

21.06.2011 23:22

Červen je podle indiánského kalendáře měsícem bouří. Jedna taková se zrovna chystá přejít přes Brno. Vychladí rozpálené střechy i rozpálené hlavy. Koupaliště jsou plná, Rivec praská ve švech, záhrádky hospod také. Všichni se připravují na prázdniny, dovolenky a výjezdy do zahraničí. Tam se na víkend chystají dvě význačné akce, Plzeňsko-Devoňácká na Rakouskou jeskyni Kühlloch, Plánivsko -Kladenská na Kačnou jamu. Je krásný, když se lidi domluví a dělaj. Když se nedomluví, vypadá to někdy takto:...Jo jo, tady se člověk ani slušně nepohádá, neb protivník se (stejně jako já) ztratí v tématech a bůh ví kde jinde. Vcelku chápu, že to má svou logiku, jenže je rozdíl co v tom vidí člověk, který na tom měsíce pracoval a co v tom vidí obyčejný uživatel. Pro mě je to sekec-mazec a nedej bože, aby zde bylo trochu živo. Nakonec doufám že bude živej jeden kotec, kde se bude drbat všechno a ostatní budou zapomenuty. Vlastně můj příspěvek je již takový "můj první off topic" a mám pocit, že jich bude víc....Vlastně jsem chtěl narazit na nedomluvu u nás doma v Moravském krasu, zájmová území. Je stále hodně jeskyní, hodně velká zájmová území a těch ochotných lidí něco dělat....je do pytle stále méně. Tak snad už příště. Vítejte v 63. speleobulváru.....

Moravský kras: Akce v závrtě Okrouhlík, skupina Devon a důležitá přípravná akce u Němců. Býčí skála, Barová jeskyně a Stará štola a Křížový dóm. Článeček a fotky k jedné akce. Další posupy v Býčí skále, aneb procházka do Dómu Ticha. na webu jeskyňář.cz. Do Císařské jeskyně nesmí voda, článek o tom, co speciálního chystají v Ostrově u Macochy.  Krása Holštejnských skal, Holly stein na webu Pok-Blok. Brněnská televize a "Moravské jeskyně a propasti", pěkné videíčko. Pořad kazí nechutně chlupatý Spíder teploušským komentářem. Expedice Podpaprč 2011 v Krásensku nad Moravským krasem, v programu je i průzkum jeskyní. Petr Chmela a trochu starší video ze Skleněných dómů Punkevních jeskyní. Na YouTube přiáno tento týden. Rudické propadání, dokument z cavingu s podtitulem:...troškamspeleologie...

Ostatní Česko: Dokumentace pseudokrasového propadu Větrník. Propady u obce Letonice, odborného průzkumu a dokumentace se chopil, jak jinak - P. Kos a Speleoklub Brno. K tomu se váže fotodokumentace Hadaře a Doktora Skály. Jeskyňáři Koněprusy a práce na propojení Panamských jeskyň v Českém krasu. Expozice "Horniny Českého krasu" byla otevřena na Solvayových lomech a doplnila už tak jedinečné muzeum v přírodě. Lomy ještě jednou a to v rodinném výletě Darka Visiona. Václav Burle a jiné kytky (i štoly) Českého krasu. Survival výlet do Královy jeskyně (když nemáš nůž, není to táboření, ale survival), zážitková turistika a zmrzlé ruce mezi stehny. Jeskyňáři většinou nosí rukavice. Voda z jeskyní u Turnova teče k pramenům pivovaru. O jeskyni Bartošova pec, její vývěr je přeci jen k pivovaru v Malém Rohozci trochu daleko. Lachmanova jeskyně v Prachovských skalách. Velmi málo známé Studnické jeskyně, které jsme kdysi mapovali, jsou pozůstatky podzemní těžby vápence. Ponikelské podzemí, nové webové stránky Bozkovské skupiny.

Slovensko: Pod bunkrom v Javorine objavil jaskyňu, možná tam budou poklady, anebo Měsíční šachta. JK Demänovská dolina a článek Další zával na obzoru s fotkami z jeskyně Slnečný lúč. SK Michalovce a projekt - Poznej krásy podzemí na poměrně novém webu. JK Strážovské vrchy, Akciová ponuka o rozličných činnostech skupiny v oblasti. SK Chočské vrchy a bádání v Meandrové jeskyni Malého Choče. Chočské vrchy cestou necestou...

Jeskyně a podzemí ve světě: Jeskyně v Maroku, když v ní dojdou síly, podává se čokoláda. O poslední dílek se rozdělí s kamarádem, to známe i u nás. Diving in GRAVE, potápění v Germánské zemi, na Guánu od Kletečky s pěknými obrázky. Výletní cíle v Rakousku - Mamutí jeskyně na Dachsteinu. I zde se provádí Caving, nebo-li jeskynní trekking.

Příroda, země, lidé: Malá doba ledová do deseti let nastane a nebo taky nenastane. Přesně sem sedne dvoudílný a hodně dlouhý fotodokument The Horrors of Afghanistan, díl prvý a díl druhý. Je to hodně hustá osmistránková podívaná. Na webu Big Picture fotodokument o povětrnostních extrémech na zeměkouli.

Netopýři a jiná fauna: Soused netopýr? Netopýři na Liberecku. Setkání s netopýry v Pardubickém kraji. Pozvánka na Netopýří den a jeskynní akci: Den otevřené mříže (Strašínská jeskyně). Zdroj speleo.cz.

Štoly, dolování a industriál: Stará baňa v Čučme, odkaz na YouTube je z speleork.sk. Se starým baníkem, romantickou hudbou za doprovodu čvachtání holínek v opuštěném dole. Uživatel kstavk a fotogalerie doly u Teplic. Nedostatek prostoru v popiskách pod fotkou zde umně nahrazuje bublinami. Opravená grotta "Grébovka" v Havlíčkových sadech a její další využití. Pražské podzemí a jeho environmentální rizika, delší článek shrnuje znepokojivý jeho stav.

Technika, metodika, světla: Skalní přeskok "JUMP" z jedné vápencové věže na druhou. S piknikem pochopitelně. Grigri 2 je nebezpečná pomůcka, instruktážní video z terénu a snad přímo od výrobce, přidána je taky výzva k výměně jistítka.

Akce, ČSS, SJ ČR, AOPK: Na webu SJ ČR jsou 24. speleostřípky. Labyrinty podzemí, aneb jeskyně Moravského krasu. Přednáška ve Vilémovicích se koná 29.6.2011. Obživlé prohlídky v jeskyni Balcarka dne 25.6.2011.

Osobnosti, rozhovory, události: Osobnost- Roald Amundsen výročí pravděpododobného úmrtí polárního badatele (19.6.1928). Laďa Pípal Fernadel, Plánivský jeskyňář a nekorunovaný lezecký král Moravského krasu slaví 65 let. Na to hned navazuje Povídání s Ferrym, pěkný rozhovor, nebo spíš monolog vznikl v královopolské hospodě.  Setkání jeskyňářů - seniorů v Javoříčku a pak v Moravském krasu. Fotogalerie od Kelfa. Smíšený sbor Kantiléna v Eliščině jeskyni.

Různé: Archeologie - Na Krymu našli první Evropany, stáří 32.000 let.

Diskusní téma: 63. Speleobulvár (červen/2011)

Datum 29.06.2011
Vložil KARBY
Titulek Další hukotoblekoto nabídka :-(

https://www.slevomat.cz/muj/?pn=2150&sleva=11002

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode