Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

61. speleobulvár (červen/2011)

08.06.2011 08:54

Tento speleobulvár, kras i česko se hemží různými speleo a lezeckými aktivitami. Tedy kromě bádání. Bádání, zdá se, se věnují spíš Slováci. Přehršel aktivit nabídl Moravský kras, ale i okolí města Brna a nemusíme jít daleko. Stačí třeba Brněnská přehrada a pilíř bývalé "Hitlerovy dálnice"...Úvodem bych chtěl dát veřejně na vědomí, že veškerá naše činnost je postavena na základě dodržování zákona a z něj vyplívajících ustanovení. Současně veškerá moje dosavadní činnost a postupy byly doposud transparentní...Jdem na to borci...Jsemse o ten pilíř začal zajímat taky. Protože se jedná o soukromý majetek a i s pozemkem kol je ve vlastnictví Správy silnic a dálnic ČR, tak jsem tam taky napsal a požádal o povolení na výstup. Odpověď jsem...zatím nedostal....Co vím tak jsem jediný, který uvedeným a transparentním postupem takto otevřeně vystoupil ve věci speleotrekingu a řeší vše legálně s oficiálními místy... Na reklamu - komerční výstupy na Pilíř upozornil v mé návštěvní knize uživatel Loskuták. Na Pilíř se samozřejmě lezlo vždy. Historii lezení aspoň v Pustožlebské skupině zahájil člen Tomáš Fussganger, někdy v 80.letech. Cvičně. Proběhlo tam i mnoho horolezeckývh výstupů, většinou v noci, při větší smůle byli účastníci odchyceni policií a perzekvování. Bylo tam hodně horolezeckých soutěží, to bývaly akce většinou pod záštitou ČHS a města Brna. Pak přišel zákaz. Pilíř má pohnutou historii odkaz na Wikipedii, mrak odkazů na googlu, vlastní Badatelnu a je technickou památkou. Zatím tu nikdo nestoupal komerčně a nedal to veřejně na web. Vlastně skvělý nápad. A legální - stejně to dělaj všichni i s tím jahodovým koktejlem na koruně pilíře. Tak vo co jde...61. speleobulvár je zde, že...

Moravský kras: Skryté krásy Moravského krasu turistům zapovězené, převážně o jeskyních v Suchém žlebu. Oslavy, bádání, hadi i zpívání - květnový víkend podle Dagmaráků. Práce se udělala fůra a to ostatní k jeskyňařině patří. Jen tak dál. Výlet na Stránskou skálu v podání DM (Domu mládeže v Brně). Bádání v Okrouhlíku, fórum skupiny Devon. V Ostrově u Macochy zřídí biotop za deset mega. Nebo taky: Obec už nechce močály, raději rybník na koupání. Ale ten tu přece už dávno byl a měl úžasnou vodu právě na koupání, ze které rybářská loby udělala bahňák. Ale zase za ty love, kdo by neudělal změnu.

Ostatní Česko:  WMmagazín, a Cave - neznámá jeskyně I., o nejmenované jeskyni v Beskydech. Na to navazuje i Cave - neznámá jeskyně II., otvor do hlubin země v pískovcové jeskyni s vápencovými průsaky tvořícími gigantické sintrové útvary. Pískovcová podlaha a hodiny putování mezi krápníky. Vědecký magazín pak oblaží videem na YouTube s velmi hustými titulky. To co uvidíte, tomu se říká výzkum...Hydrotěžba v Divišově jeskyni (mining by water), video na YouTube. Nějaké obrázky z Českého krasu ZÁKAZy, uživatel Trempoviny. Stolová hora na Pálavě. Chýnovská jeskyně, návštěvníci uvidí i běžně nepřístupnou část. Javoříčské jeskyně od Zajocha, jeskyně a lokality v okolí.

Slovensko: Edo Piovarči a akce: K Snehovým pusinkám, fotoreport z prací v Šútovském lomu. Hezké. JK Demänovská dolina a Slnečná cesta 2 od M. Jagerčíka s fotogalerií. Žilinský SK a Hoblikova jeskyně, a na stejné fotogalerii ještě jedno album z května. Jeskyně Stará garda opäť narástla na webu Speleo Bratislava. Havrania 1., galerie na webu Speleo Turiec. Speleoklub Trnava a Historie jeskyňářství v okolí Trnavy, pěkný dokument. Výročí zpřístupnění jeskyně Domica. Jeskyně Driny, dostat se dovnitř je řádná dřina. NP Muráňská planina, jaro 2011, Oravské a Kysucké Beskydy na Sharkanovu deníku.

Podzemí ve světě: Cumberlandská jeskyně a jiné ve Welsu, populárně kreaticky pojatý příspěvek Potopa a hromadné hroby.

Příroda, země, lidé: A Piece of Beauty on Lake Baikal, na ER o známém jezeru v Rusku. Amazing Polar Expedition Along The Tundra, off-road napříč zimní Sibiří. Sibiř - Medvědí stezkou k jezeru Frolicha. Huashan - smrtelně nebezpečná stezka na hoře v Číně. Něco podobného jako Stezka Králů ve Španělsku. Video. Trocha z měst Uzbekistánu. A taky z Arménie, čtyři strany fotek z měst, krajiny a přírody této země.

Netopýři a jiná zvířátka: Vědecký bulvár, jak má být: pekelný červ žije více než kilometr v podzemí. Mezi lovcem a kořistí jde vždy o život. Velmi poutavě napsaný článek o nebezpečích v přírodě a cizině. Beauty Of T he Underwater World, úžasný podvodní svět. Evropská noc pro netopýry na Palavě. Netopýři mají opět vodu, záchrana biotopu v Pliešovskej kotlině na SONu. Monioring netopýrů v panelových domech na ČESONu.

Doly, šachty a jiný industriál: Zážitková turistika se Surikatou (i ty Brute?) tam, kde byl Pažout napaden slimákem. Na webu PMS. Hydropower Station Boguchanskaya. Jáchymovská Štola číslo 1., hornický skanzen na webu iDnes.zprávy. Štola Jeroným. Záhorská štola.

Technika a osvětlení: Nebezpečné padělky lezeckých pomůcek a Krtkův odkaz v diskuzi na Cavechat.org., Někteří diskutující se nebojí a označují postup Peczla jako velmi srandovní. Články, baterie a akumulátory, velmi rozsáhlé stránky o používaných zdrojích světla. Zdroj P. Amler. Baterky, nože a jiné taktické osvětlení. O tom, že i jeskyňářské světlo může být uměleckým a dokonalým technickým dílkem je tento odkaz Jeskyňářská čelovka 1., hodně husté, následuje Jeskyňářská čelovka 2., tvůrce se netají obšlehnutím Scurionu a ještě vymakanější Čelovka 3. Pikantní je úchyt na přílbu obšlehnutý z hornické Ni-fe lampy 50-tých let, ale to ostatní, to je prosím dokonalá řemeslná práce. Co na to naši výrobci? Čelovka firmy Led Lenster art Head fire Triplex, miniaturní ňu-ňu použitelné jako záložní zdroj. A pro formu ještě nehořlavá svítilna Streamlight Survivor pro požárníky.

Akce, ČSS, SJ ČR, AOPK a pod.: O činnosti Speleologické záchranné služby (SZS) v pdf. na speleo.cz. Sloup-didgeridoo, od Kelfa na Rajčeti. Už 22. SPELEOSTŘÍPKY tradičně od kelfa na SJ ČR. Nežij vteřinou 2011, čím se zabývají na webu Terénní služby při správě CHKOMK. Program MŽP pro veřejnost, vše 11. a 12. 6. s názvem Žijeme s přírodou. Pozvání do Českého krasu (brouci a štoly) na webu speleo.cz.

Osobnosti, rozhovory, události: Dne 3. 6. 1938 zemřel Édouard-Alfred Martel, všeobecně považovaný za zakladatele světové speleologie. Tělo, duch, kultura, sociální prostředí - rozhovor s Jaroslavem Malinou. Speleolog Zdeněk Motyčka, rozhovor na CT 24. Opravdu, ale opravdu bez dalšího komentáře. Větrný mlýn Rudice - průvodce Eda Šebela, o starém jeskyňářském harcovníku Rudicka. Škoda, že je ten článeček tak krátký. Nejbohatší chudej, o květinovém a pořádkumilovném bezdomovci zpodmostu v předpolí Moravského krasu.

Různé: Garáže v Brně pod Zelným trhem definitivně nebudou, zdroj Agartha.

...A pokračování za týden, tentokrát bude něco o zájmových oblastech...

Diskusní téma: 61. speleobulvár (červen/2011)

Datum 08.06.2011
Vložil francimus
Titulek Tak ŘSD odpovědělo. Jupí.

A pilíř na Přehradě skutečně není v jejich kompetenci, du dělat šlehačku na ty jahody...:
SUPER !!! :-)
To je dost hezká otázka neútočící na sjízdnost silnic. Takové úkoly mám ve svém zaměstnání rád, znám na ni odpověď spíš z praxe životní a ne profesní. Proto bych odpověděl také v tomto duchu - berte mou odpověď jako názor vycházející z nějaké letité zkušenosti, ne jako závazný výrok pracovníka ŘSD, přesto říkám pravdu. Ze stejného důvodu si dovoluji svou odpověď napsat přímo tazateli a všem dalším zainteresovaným v kopii.

Tedy:
Za ŘSD ČR můžu tvrdit, že není správcem tohoto majetku. Nevydává povolení k lezení na tento pilíř. Nevím jestli někdo jiný existuje, kdo by povoloval nebo zakazoval, provoz tady spíš připomíná pohyb v normálním horolezeckém terénu. Sám jsem se zúčastnil tří lezení na tento pilíř, bez nějakých žádostí, nikdy nás nepřišel nikdo vyhodit. Stejně jako mockrát nikdo nevyhodil mé kamarády. Jestli se nějakými žádostmi a povoleními trápi zmíněná organizace, která toto lezení provozuje komerčně, tak to doporučuji se zeptat přímo u nich.

Pokud se Vám bude chtít, budu rád, když mi napíšete, jestli vám má odpověď pomohla nebo naopak jste narazil na nějaký problém.

Děkuji

Ing. Karel Dvorský
referent provozního úseku

ŘEDITELSTVÍ SILNIC A DÁLNIC ČR
Závod Brno, Šumavská 33, 602 00 Brno
tel.: 549 133 257, mob.: 602 530 252

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode