Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

59. speleobulvár (květen/2011)

25.05.2011 10:42

Minulý víkend proběhly dva lezecké dny. Na Vápenném a v Mojtíně na Slovensku. Loni byl kurs instruktorů ve Sloupě, Sambarsteel v Kladně, Letos Chlum. Bude následovat Chlumochod v Srbsku a lezecké dny v Rudici, jež pořádá SZS, nebo lezecké akce KČT (viz dole v Akce,ČSS...). Co jsem se doslechl a z fotek viděl, zájem byl poměrně velký, mladé lidi a budoucí lezce SRT kursy neustále lákají, aby mohli své znalosti zpoplatnit v propastech a na exkurzích a expedicích svých skupin. Kdysi se hromadně i klasifikovalo (speleolog I. a II. stupně, specialista), což se příliš neosvědčilo. O speleokursech jsem našel taky jednu starší poznámku:

..Přátelé, ona kdysi ta kvalifikace Speleolog I.stupně, II.stupně, školení techniků atp. k něčemu byla!!! Dnes je speleologem každý kdo si koupí overal, přílbu a běhá na louce kolem Lopače nebo jinde s barevným cajkem, je to jedno. Nepoznáte ho.... Kdyby měl však takovýto jedinec prokázat praktické  zkušenosti, znalosti základů bezpečnosti, ovládání SRT, znalosti  krasových procesů, bezpečnosti pohybu po jeskyních, základů zdravovědy zjistíme, že mnozí z těchto lidí by ani nevěděli o čem je pomale řeč. Dle mého velká smůla, že se nedochovala tato (podobná) kvalifikace hodnocení resp. stupeň vzdělání doposud. Bylo by to totiž jedno velké a nekompromisní síto! Lidé by se rozdělili na ty co umí a neumí, resp. projdou nebo neprojdou - jednoduché. Kolik máš nalezeno? Alespoň 3 roky? Máš za sebou ten a ten kurz, to a to školení, bez nich totiž nemáš šanci, ovládáš znalost krasové terminologie, bezpečnost pohybu v jeskyních, znalost SRT, zdravovědu, u kohos to dělal? kdo byl tvůj instruktor? atd. atd. Máš krom průkazu člena ČSS aprobaci na to a na to? Potřebuješ! O.K. Pak jsi speleolog! A to je něco. Teď to tak není. V žádném případě. Společnost obecně se řídí heslem - co není zakázáno, je vlastně dovoleno a to považuji za kardinální problém chápání mantinelů demokracie jako takové!!! Týká se to totiž i nás speleologů. Nikdo z nás se tady ve vztahu k uvedené diskusi nechová(val) tak, aby mohl moralizovat!!!...

Zajímavé je, že ti, co jakýkoliv kurs SRT opravdu absolvují, zadarmo a v rámci aktivit skupin ČSS a SZS, v reálu skutečně dřív, nebo později je na laně a na speleoakci uvidíte, na fotografii, v článku. Absolventi, napřiklad klienti komerčních organizací, kteří si týž speleokurz draze zaplatí, pravděpodobně neuvidíte nikde a nikdy. Přestože vlastní certifikát (u kohos to dělal? kdo byl tvůj instruktor?) nevěřím, že bezpečně znají SRT, krasovou terminologii, znalost krasových procesů, zdravovědu...Ano, i do Lopače, ale i kamkoliv jinam chodí naši kamarádi, nejeskyňáři, kteří pomáhají tahat kbelíky. Nechceme od nich nikdy žádné peníze, žádné znalosti a netvrdíme jim, že právě absolvovali kurs speleologie. Ještěže máme ty nekompromisní síta a demokratické mantinely. Aspoň v hlavě, když ne na papíře a v zákoně...59. speleobulvár je právě tu...

Moravský kras: Punkevní jeskyně, propast Macocha, za povšimnutí stojící fotogalerie. Uživatel Radim a fotogalerie z Býčí skály. Fotky stojí za povšimnutí, hlavně díky umnému využití různých druhů a teplot osvětlení při DOD v BS. Moravský speleologický klub - Návraty, tentokrát do Novoroční jeskyně (ale i kontrola jiných lokalit) na mapovací akci, při níž konečně rupnul asi padesátiletý lankový žebřík ve vstupní propasti. Využívání jeskyní Moravského krasu v době železné, bakalářská práce Soně Ondrouškové. Moravský kras na webu mzp.cz.

Ostatní česko: Zbrašovské aragonitové jeskyně vydaly další tajemství, objev 82 metrů nízkých chodeb objevených při rekonstrukci návštěvní trasy. Autorka Luční kopretina a Hagen 21.5.2011, alias jak se baví výletníci na Západním překopu dolu Ameriky. Lomy Amerika - Výprava za Hagenem, tentokrát v rodinném podání. Mladečské jeskyně, postup stavebních prací. Albeřická jeskyně a Bischofův lom, článek a fotogalerie. Trusníková Jana na Chlumu v Srbsku, Srbské jeskyně. Kolotočovo, bádání Na Pomezí, Jesenicko, blog Čajův a Asuův deníček. Natáčení filmového dokumentu o podzemním systému Poseidon, rozhovor s kameramanem Břetislavem Petrem. Petřínské jeskyně pod Prahou. Brněnské podzemí, Labyrint pod Zelným trhem.

Slovensko: Speleo Varín a Stratenecká propast, fotogalerie. Speleo Rožňava, 60. výročí založení skupiny. Na YouTube je profesionální záznam oslavy, rozhodně stojí za to shlédnout, jak vypadá echt kulturně pojaté výročí. Speleoklub Červené vrchy, fotogalerie z akcí v lokalitách skupiny (Šmoll a L. Štubňa). Doktor Skála a Lezecké dny na Mojtíně, fotogalerie na Rajčeti. Začínající jeskyňáři sbírali zkušenosti na lezeckých dnech (v Mojtíně). Povrchový průzkum Vrátné doliny, fotogalerie M. Klinovského. S kamerou na cestách do Slovenského Pamukale, o krasových útvarech a sintrových hrázích v jeskyni Domica. Na Kráľovu hoľu ze všech stran, na Sharkanově denníku.

Podzemí ve světě: Aroturistika UA-RO v podání Krtka ze (solného) podzemí ukrajiny a Rumunska. Fotogalerie na Picasu. Jeskyně Mo-kao v Číně, důležité místo na Hedvábné stezce. Mořské jeskyně na Kypru. Jeskyně Yucatan 2011, videa z potapěčských akcí jeskyní Nohoh nah chich, Chac Mool a jiných. Vyvěračka Font Estramar ve Francii, video z potápění, doplněné komentáři. Postojná jama (Postojenská jeskyně), vlakem do nitra země, komentář s fotografiemi.

Fotogalerie a nové weby: Nový web Los Permonikos, má celkem zajímavá a živá videa, uvidíme, kam to časem dotáhne. Podzemí - Vojensko Technická a speleologická společnost, web zabývající se podzemím, bunkry, důlními díly a pod. Naše jiné návštěvy podzemí. Stránky a vybavení účastníků jsou taky tak trochu jiné - nestandardní, asi také neabsolvovali žádny jiný speleologický kurz.

Příroda, země, lidé: ČR musí více chránit nejcennější části přírody, článek na Arnice, aby se moc nestavělo. Aby ty zvířátka moc nebloudila mezi našimi hapersklady a megavelkými montážními halami. Viz jih Brna třeba. Ropák 2010 a Zelená perla 2010.

Sopky, zemětřesení: Nejsilnější zemětřesení v historii, video. Predikce zemětřesení a kyvadlo ve válečném krytu v Sevastopolu na Krymu. Video s Pavlem Kalendou a v ruštině o provozu kyvadla. Islandský vulkán Grímsvötn a jeho výdej 100x více popela než Eyjafjallajökull. Výbuch též sopky pozorovaný z vesmírné stanice ISS.

Zvířátka: Vědci našli netopýra, který se v Česku dosud nevyskytl. Létavec stěhovavý bohužel do jara nepřežil. a ještě tady s videem.. Brrr, netopýr.

Doly a jiný industriál: USSR Command Center: Řídící středisko jaderné války stokrát jinak, pokaždé však velmi důsledně. Grandiózní magnetická anomálie světa, galerie o megajámovém dole v Michalovsku u Kursku. Tokamak v Institutu nukleární fyziky v Novosibirsku. Co dokáže počasí, všechny příspěvky na Enlish Russia. Mýtus o uranu? Vydírání občanů! O aspektech těžby, rentabilitě a rozorání české krajiny.

Technika, sporty: Planking, nový sport, který dosud chybí v nabídce našich adrenalínových agentur.

Akce, ČSS, SJ ČR, CHKO: V pořadí už 20. Speleostřípky od Kelfa na SJ ČR. Další argument CHKO proti vybírání poplatku na Horní můstek Macochy. Koncert Didgeridoo ve Zbrašovských jeskyních na webu Slepého filozofa. Přednáška Pavel Říha - Hranická propast dne 8.6.2011 v Praze. Kalendář různých speleo-lezeckých akcí, některé i pod KČT. Vilémovice, koloběžkový výlet do Křtinského arboreta 29.5.2011.

Různé: Web Pok-Blok a povídky Celofánky XI. Jinak se připravuje rozhovor Tomášem Svištěm Pilkou. Kryty v Brně, tentokrát Mendelova univerzita, likvidace dvou bunkrů včetně zajímavých vojensko-historických nálezů. Moravský kras - 8. Putování Moravou, fotoreportáž i z pasek kolem Klostermanky a obory kolem Děravky.

...pokračování příští středu...

Diskusní téma: 59. speleobulvár (květen/2011)

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.
 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode