Speleologie? Speleokomedie?...Všechno!

57. speleobulvár (květen/2011)

11.05.2011 18:03

Posledně jsem trochu rozebral speleofórum 2011. Jedna z přednášek v atraktivním čase se zaobírala pořádáním 16. mezinárodního kongresu v Brně. Za soukromou firmu SPELEO 2013 promluvil její ředitel. Přednáška byla nabitá informacemi i prázdnými okýnky chybějících pomocníků a organizátorů kongresu. Nespěte a přihlašujte se. Vše co bylo řečeno, bylo vypsáno i v textu , ovšem kromě jedné zajímavé informace: Že případný finanční zisk z kongresu bude převeden na Českou speleologickou společnost. Je to velkorysá nabídka této ještě málo známé firmy a asi bych doporučoval ji vyřešit především smluvně, protože co je psáno, je i dáno. Na nějakou přednášku si nikdo za pár dní ani nevzpomene. Partnerem pro UIS je Česká republika, ta by taky mohla na třítýdení kongres nějaký ten miliónek vysypat.

Taky jsem očekával veřejnou diskuzi k tématu, ke které vzhledem k nedostatku času nedošlo. Naopak byla směle nabídnutá diskuze v předsálí, přednášející tam vysvětlí vše. Jen taková maličkost, taková diskuze už není veřejná. Jen jsem se chtěl veřejně zeptat, jestli by se nemělo opakovat korespondenční hlasování, při kterém se všechny ZO (kladně) vyjadřovaly k pomoci s kongresem, který měla pořádat ČSS, nikoliv soukromý subjekt. Prázdná okýnka v obsazení postů se budou postupně doplňovat, podle informací jde předvším o znalost jazyků a problému. Nehraje roli morální kredit a bezúhonost dotyčného jedince, aspoň to nebylo nijak připomenuto. Bylo taky slíbeno, že veškeré informace vyjdou tištěnou formou. Zkusil jsem kliknout speleo.cz, kam by se mohla již hotová přednáška pár zkušenými kliky myší převést. Zatím nic, jen obecné informace v angličtině. Partneři kongresu (přeloženo), kongresové tábory, nic víc.  Ale určitě se na tom pracuje, organizátoři mají hodně práce.

K těm prázdným okýnkům mi napadlo pár perliček z hyperprostoru a hlavně poučení pro organizátory k lidskému faktoru:…lidský fakor je to, na co se v čechách dojede vždy. Morálka, zodpovědnost, úroveň, úcta k autoritám, vděk, to je to, co dnešní generace fakt nemá v krvi….Co třeba tohle:…ponechme stranou ješitnost a pohnuté lidské ego. Přemýšlejme a konejme spíše tak, aby celá tato causa byla primárně o nás jeskyňářích…nebo: ...ty seš té čokolády přímo přejeden. Papáš čoko s logem AČR?....Většinou je zmiňovali právě ti zasvěcení do firmy SPELEO 2013. Vítejte v 57. speleobulváru...

Moravský kras: Býčí skála s Tondou a fotoaparátem od Netopejra Moravce. Jeskyně Býčí skála se otevírá veřejnosti, článek v muniMedia a s úžasně zaflákaným Štěpánem Mátlem. V sobotu otevírá Býčí skála ve Blanenském denníku a další článek den poté. Býčí skála a Den parků, galerie od uživatele ok2xdu na Rajčeti a na stejném médiu jak to viděl Doktor Skála. Skupina Devon a exkurze do závrtu č. 71 u Malé dohody na Holštejnsku, stejná skupina o týden později a výroba hatí na dně Okrouhlíku s fotografiemi. Relaxační víkend na Dagmaře a Býčině. Speleo Kerberos a první pracovní květnová akce na Kamenném Ponoru (Ovčíně).

Ostatní podzemí Česka: Telefoní dráty přivedly jeskyňáře do dávno zapomenuté jeskyně, stalo se tak Na srdéčku v krasové oblasti Konicko. Dál je zmínka o zmapování neprobádaného kilometrového úseku jeskyně. V této oblasti je to pecka, která jistě pohne s udělováním cen na nejbližším speleofóru. Historie hornictví na Stříbrsku, nová naučná stezka kolem místních štol. Podzemí v Lomnici u Tišnova, docela zajímavé video na webu Agarthy. Hranická propast a povodeň loni v květnu. Tento článek mi unikl, ale je pěkně napsaný, takže je tu se zpožděním.

Slovensko: Ako rastie svokrin jazyk, blog Jar. Stankoviče o sintrových útvarech "bubny a štíty" a snad i jazyky asi většinou v Domici a Gombaseku. Velmi pěkně popsané a nafocené. Stejný autor a fotografování "krabičkou mýdla" v Krásnohorské jeskyni. Dny otevřených dveří na Haviarni, skupina Plavecké Podhradie, škoda že to bylo vydané jen 4 dni před akcí. Edo Piovarči a zdolávání nové jeskyně v Kraľovanském (Šútovském) lomu.

Jeskyně ve světě: Jeskyně v Americe, Naica je celkem známá, dole je však zajímavá jeskyně Ushuaia. Črni Kal, Osp a do toho i jeskyně ve Slovinsku. JuTub a nějaká Peščera, co se podobá Lopači, hodně husté video, které občas hrozí utopením. Urbanova štola u Mukačeva na Ukrajině na webu Speleoklubu Brno. Jeskyně Mylna - Polsko.

Fotogalerie a nové weby: Klub přátel Zlatých hor, aneb Horem dolem s úsměvem, vzpomínky na podzemí, fárání a jiných dobrodružstvích zřejmě od bývalého zaměstnance Diama pana Josefa Šmoldase. Je toho hodně, trochu jsem brouzdal a je to zajímavé, poutavé čtení doplněné fotografiemi. Budu listovat dále a ty nejlepší perličky určitě ještě odkážu. Info poslal Višňák.

Příroda, země, lidé: Mořská rezervace - ostrov Graciosa, aneb žít se dá i bez asfaltu. Ekologové obvinili správu Šumavského parku z použití nelegální chemie. Ředitel - pan Stráský hned iniciativně potrestal pár svých podřízených. O den později se přiznal, že chemický zásah nařídil sám. Inu charakterní člověk, který je na svém místě...Spaní pod širákem a jeho dopady, zde se řeší "potřeba" bivakujících. Můžu ujistit autory, že v naší přírodě je tolik organismů, které se o to člověčí hovno ještě poperou. Rafting in Transbaikalia, hustý čundr po řekách a jezerech kolem Bajkalu (ER). Dvanáct nejkrásnějších přírodních zázraků České republiky. Afghanistán, duben 2011, ten začátek galerie je pěkný, bohužel ke konci se hodně zmilitarizuje (zdroj BP). Mississippi River flooding, záplavy na Velké řece tamtéž. Země Františka Josefa, část VII., na Sharkanu, výborný seriál o této polární zemi.

Doly, podzemí a jiný industriál: Černé uhlí a jeho povrchové dobávání gigantickými stroji v Kazachstánu na ER. MataSpeleo, Buránci v Polsku a plantážník Ivan. poslední,4. díl této galerie. Uživatelka Wakiavalon a podzemí Úhorná na Slovensku, sympatická galerie z podzemí, kde se místy těžily i pneumatiky.  Historické vodovody v Brně na stránkách Kahanu.

Zvířátka: Co stojí vymírání netopýrů, zpráva na Českém rozhlasu od Jar. Petra. Zvuky noci! alebo čo si rozprávajú netopiere, na webu SONu a s pozvánkou na zvuky 14.5.2011, Podvodní svět, Beauty of the Underwater World, krásná galerie vodních, někdy i průhledných živočichů.

Technika, sporty a jiné zajímavosti: Speciální odstraňování lavin v Rusku. Nějaký sejšn na slacklinách (lajnách) na Hřensku, video.  Chemická světla i pro jeskyňáře, aspoň zde počítaji s odbytem. Použití světel Magicshine, skoro jako čínská šajnovačka na kolo i na focení a nástavec na hlavu, nebo přílbu. Gri-gri 2, nová lezecká pomůcka a její uživatelský test dovedený k úplně dokonalosti. Testy, normy a označení spacích pytlů s dalšími odkazy. Něco o vesmírném odpadu, aneb o co bude lidstvo ochuzeno.

Akce, ČSS, SJ ČR: Putování Moravou 8, roč. - Adamov-Jedovnice, 21.5.2011. Pozváná na akce v Českém krasu, zdroj speleo.cz. Brány do ztraceného světa, přednáška Marka Audyho o stolových horách Venezuely, Penzion Rondo, 26.5.2011. Na Pouť do Císařské jeskyně zve Biskupství Brněnské na den 21.5.2011, pozvánka do Moravských Lurd je i v pdf. Blansko ovládli skauti, Obrok 2011. Na 5 dní se jich sjelo tisíc v Češkovicích. Ve Sloupu se konalo už 30. speleofórum, zrcadlo Blanenska a Boskovicka. v pořadí již 18-té. SPELEOSTŘÍPKY od Kelfa. Prohlášení Správy jeskyní ČR k Hornímu můstku (vybírání vstupného podnikatelem Tichopádem). Spor o kouknutí do Macochy v obrazech. První speleoferrata v České republice. V Lidomorně ještě nic nestojí, do Vintok se bez nového klíče nikdo nedostane. Zřejmě se provádí někde jinde.

Různé: Pok-Blok a povídky Celofánky IX, tentokrát o bádání v Moravském krasu.  Svět kamene - Člověk nendrtálský z jeskyně Šipka, na webu Českého rozhlasu. MSK (Moravský speleologický klub) a Čtení ze skříně od Vladimíra Ondrouška, Jana Himmela a z krasové komise GÚ ČSAV. Archivní články známých jeskyňářů, možná bude problém to otevřít.

...pokračování za týden...

 

Diskusní téma: 57. speleobulvár (květen/2011)

Datum 21.05.2011
Vložil Povazan
Titulek speleobulvar

Tvoj skvely speleobulvar tento tyzden nebude ???

Datum 21.05.2011
Vložil francimus
Titulek Re: speleobulvar

už tam je, musel jsem odjet do ciziny dřív, než jsem ho stihnul publikovat...

 

© francimus

Vytvořeno službou Webnode